Pagina de start a forumului Club Z
Pagina de start a forumului Club Z Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare

Forum Index | GMC Club Z - Portal | Chat Online | Parteneri | News | Top 3 Forum | Echipa GMC Club Z | Forum info


Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Subiectul anterior :: Subiectul următor 
A pus pe jar agentii FBI
MesajTrimis: Vin, 24 Noi 2006, 1:39 pm Go top: A pus pe jar agentii FBI Răspunde cu citat (quote)
Maleficus
Gold Member
Gold Member
Data înscrierii: 14/Mai/2006
Mesaje: 314
Locație: Purgatoriu




A pus pe jar agentii FBI si ofiterii de la „Crima Organizata“
Calin Mateias, alias dr. Mengele, a dat o teapa de sase milioane de dolari
Folosindu-se de cinci complici americani, dintre care unul de origine romana, hackerul a „cumparat“ aparatura de la cel mai mare distribuitor IT din lume. Mateias a ajuns celebru inca din 1997, cand, la numai 17 ani, a spart serverele FBI



Un hacker roman este acuzat de autoritatile americane ca ar fi comis o frauda electronica de proportii. Calin Mateias, un tanar de 24 de ani din Bucuresti, a furat, prin Internet, impreuna cu cinci americani componente de computere in valoare de milioane de dolari. El nu este nou in bransa. Mateias a ajuns celebru in 1997, la numai 17 ani, cand a spart serverele FBI. Atunci nu a putut fi condamnat fiindca in Romania nu exista legislatie in acest domeniu. Asa ca, dupa cativa ani, folosindu-se de conturile mai multor clienti ai companiei Ingram Micro din California, tanarul a facut comenzi de componente de computere valorand mai mult de zece milioane de dolari. Ingram Micro, cea mai mare companie de distributie de produse tehnologice din lume, a reusit sa intercepteze aproape jumatate din comenzi. Cu toate acestea, prejudiciul atinsese aproximativ sase milioane de dolari.

Sistemul de securitate informatica, facut praf
Anchetatorii americani au stabilit ca Mateias a inceput sa se ocupe de astfel de „afaceri“ inca din anul 1999. El a spart sistemul de comenzi on-line si, folosindu-se de conturile mai multor clienti ai companiei, a facut, pe parcursul a patru ani, doua mii de comenzi frauduloase, pentru calculatoare si componente IT. „Doctor Mengele“, asa cum isi spune Mateias, a trimis instructiuni ca „marfa“ sa fie trimisa in Romania. Cand Ingram Micro a blocat toate transporturile de marfa care urmau sa fie livrate in Europa de Est, Mateias a recrutat, prin intermediul unui chat de pe Internet, cinci cetateni americani, pentru a-i furniza adrese din Statele Unite, unde puteau fi expediate comenzile pe care le facea. La randul lor, partenerii lui Mateias au recrutat alte persoane, inclusiv elevi de liceu, pentru a face rost de adresele soliciate si pentru a-i convinge sa primeasca marfa furata. Cei cinci complici fie vindeau echipamentele si-i trimiteau profitul lui Mateias, fie reambalau marfa si o trimiteau in Romania. Dupa cum se arata in presa americana, compania Ingram Micro a reusit sa intercepteze aproape jumatate din comenzi inainte ca acestea sa fie expediate, dar cu toate acestea a pierdut sase milioane de dolari.

13 capete de acuzare
Mateias, care a fost inculpat pentru 13 capete de acuzare de frauda electronica, se afla acum in Romania. Tanarul nu a fost inca retinut deoarece compania pagubita, respectiv Ingram Micro, nu a trimis deocamdata o plangere oficiala autoritatilor romane, lucru pe care urmeaza sa-l faca in zilele urmatoare. Departamentul de Justitie American colaboreaza in prezent cu autoritatile romane „pentru a asigura aducerea lui Mateias in fata justitiei, fie in Romania, fie in SUA“. Fiecare dintre complicii „doctorului Mengele“, Olufemi Tinubu (21 de ani), Tarion Finley (20 de ani), ambii din Atlanta, Valeriu Crisovan (27 de ani), de origine romana stabilit in Florida, Jeremy Long (28 de ani), din Virginia si Warren Bailey, din Alaska, va fi citat in cursul acestei luni pentru a se infatisa la Curtea Federala din Los Angeles.
Cazul, urmarit de agenti speciali din 14 state
Daca va fi gasit vinovat de comiterea acestor infractiuni, Mateias risca o pedeapsa de pana la 90 de ani de inchisoare, potrivit legislatiei americane. In Romania, el poate primi o pedeapsa de sapte ani de puscarie. Mateias mai este acuzat intr-un alt proces, in Pittsburg, de fraudarea prin aceleasi metode a mai multor companii de transport, anchetatorii stabilind ca acestea trimiteau marfa la mai multor complici ai romanului din Pennsylvania, Georgia si Louisiana.
Ancheta in cazul celor sase a fost condusa de catre Biroul FBI din Los Angeles, cu ajutorul Directiei de Combatere a Crimei Organizate si Antidrog si Biroul FBI de la Bucuresti. La investigatii au participat si Birourile FBI din 14 state nord-americane.

Precedentul
In anul 1997, Calin Mateias a spart reteaua informatica a FBI si a altor agentii guvernamentale americane. Unul dintre purtatorii de cuvant al FBI, Laura Eimiller, a declarat atunci ca nu ar fi existat dovezi ale accesarii retelei agentiei. Cu toate acestea, ea l-a descris pe Mateias ca facand parte din categoria oamenilor extrem de inteligenti, care folosesc Internetul pentru a comite fraude. „Meseria lui pare a fi cea de cybercriminal“, a spus Eimiller. Atunci, Calin avea doar 17 ani si folosea numele de cod „Metal“. Aceleasi surse ne-au declarat ca la vremea respectiva a fost anchetat de Crima Organizata, dar nu a fost condamnat pentru ca nu exista o legislatie care sa incrimineze acest tip de infractiuni. Biroul de presa din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane a refuzat sa ofere detalii cu privire la acest caz. Vom reveni.




Laughing Laughing Laughing Laughing in 97 romania era prima in domeniu hackingului si asta pt k nu existau legi care sa ii puna in spatele barelor.internetul era scump...romanii erau pregatiti si doar cei mai buni aveau acces.


sper ca mateias sa fuga in elvetia pana se va depune plangere la vreo sectie din tara...pana atunci poate pleca Wink
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 24 Noi 2006, 3:09 pm Go top: A pus pe jar agentii FBI Răspunde cu citat (quote)
onutza
Silver Member
Silver Member
Data înscrierii: 30/Mai/2006
Mesaje: 211
Locație: cimitiru` vesel




hmmm... in `97 mateias avea 17 ani...acuma in 2006 are 24 ani?
saracu` ..90 ani..mult frate Confused

_________________
I am the lord&master
You all are bastards
Worship me..
Or i'll stab your eyes `till you bleed
muahahahhaa!!!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 24 Noi 2006, 8:02 pm Go top: A pus pe jar agentii FBI Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




destept baiatu' Wink Razz

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Sâm, 25 Noi 2006, 10:59 am Go top: A pus pe jar agentii FBI Răspunde cu citat (quote)
Maleficus
Gold Member
Gold Member
Data înscrierii: 14/Mai/2006
Mesaje: 314
Locație: Purgatoriu




acu sa ma zic ceva Laughing Laughing Laughing Laughing asta s-a intamplat acum 2 ani...si nu a fost prins de lege...nimeni nu stie pe unde e Wink
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Sâm, 25 Noi 2006, 11:45 am Go top: A pus pe jar agentii FBI Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Maleficus a scris:
acu sa ma zic ceva Laughing Laughing Laughing Laughing asta s-a intamplat acum 2 ani...si nu a fost prins de lege...nimeni nu stie pe unde e Wink


Misto! Very Happy

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Sâm, 25 Noi 2006, 11:52 am Go top: A pus pe jar agentii FBI Răspunde cu citat (quote)
onutza
Silver Member
Silver Member
Data înscrierii: 30/Mai/2006
Mesaje: 211
Locație: cimitiru` vesel




acu` m-am lamurit Very Happy thx

_________________
I am the lord&master
You all are bastards
Worship me..
Or i'll stab your eyes `till you bleed
muahahahhaa!!!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 04 Dec 2006, 7:45 pm Go top: A pus pe jar agentii FBI Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




Ca tot suntem la capitolul asta Very Happy

Hackerul care a speriat America

Desi este acuzat de comiterea a zece infractiuni, aradeanul Victor Faur sustine ca a spart codurile computerelor NASA din teribilism.
Victor Faur - aradeanul care a spart, in urma cu un an, codurile computerelor agentiei spatiale americane (NASA) si ale Marinei SUA este cercetat, in libertate, de politisti si procurori romani, in colaborare cu reprezentanti ai FBI si NASA.
Presa americana sustine ca romanul de 22 de ani a fost pus deja sub acuzare de un tribunal federal din Los Angeles si ar risca, potrivit legislatiei SUA, o pedeapsa de maximum 54 de ani de inchisoare.
Mai exact, Faur ar trebui sa raspunda pentru zece capete de acuzare: noua infractiuni privind spargerea codurilor computerelor si conspiratie. Pagubele pe care acesta le-ar fi provocat guvernului american au fost calculate la peste 1,3 milioane de dolari.

Totusi, pentru ca aradeanul sa poata fi judecat si condamnat in SUA, este nevoie ca o instanta romaneasca sa accepte o eventuala cerere de extradare a acestuia, formulata de autoritatile americane.

"SirVic", copilul-problema al unui fost director de spital

Victor Faur este pasionat de mult timp de calculatoare si de securitatea on-line. A absolvit Facultatea de Informatica din Arad si a fost selectat sa lucreze pentru IBM in Cehia.

"Scopul meu a fost sa-mi imbogatesc cunostintele IT. Si, dupa ce am invatat cat am invatat, nu am mai pus mana pe calculator in domeniul asta vreo doua luni. Mi-am depus CV-ul la doua companii straine, unde am fost si acceptat. Trebuia sa incep lucrul de luna asta", spune aradeanul, cunoscut internautilor sub ID-ul "SirVic".

Prietenii lui Faur sustin ca acesta este doar un pasionat de calculatoare, nu un hacker profesionist. Tatal sau, Mircea Faur - un cunoscut ortoped aradean - a fost director al Spitalului Judetean Arad si este membru PSD. El s-a declarat socat de cele intamplate si spune ca fiul lui a facut totul din teribilism.

Gurile-rele afirma insa ca "SirVic" ar fi fost intotdeauna un copil-problema. "Le-a facut tot felul de probleme parintilor. De-aia l-au si transferat de la facultatea din Timisoara la Arad, ca sa poata taica-sau sa-l tina in mana, da’ tot degeaba", spune o vecina care refuza sa-si divulge identitatea.

Victor neaga acuzatiile

Autoritatile romane sustin ca ancheta care-l vizeaza pe Victor Faur a inceput in vara acestui an, in urma unei plangeri in care NASA arata ca "persoane din Romania au accesat ilegal 100 de servere ale agentiei spatiale".

Anchetatorii au stabilit, apoi, ca aradeanul ar fi liderul unui grup de hackeri cunoscut sub numele "WhiteHat Team", care ar avea ca scop principal spargerea serverelor unor agentii guvernamentale americane pentru a demonstra ca nu sunt cele mai sigure din lume, asa cum se crede.

Victor neaga insa aceste acuzatii. "Nu am fost intr-un grup organizat ca sa producem pagube sau sa facem rau cuiva ori sa obtinem foloase materiale. Nu am facut niciun schimb de informatii, nu am dat nimanui nimic. Nu am facut asta cu scopul de a provoca vreo paguba", spune Faur.

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 05 Dec 2006, 6:49 pm Go top: A pus pe jar agentii FBI Răspunde cu citat (quote)
onutza
Silver Member
Silver Member
Data înscrierii: 30/Mai/2006
Mesaje: 211
Locație: cimitiru` vesel




da buei saracu copchil!! cand te gandesti ca si asta e pedepsit la 50 ani de inchisoare!! io in locul celor de la nasa l-as angaja pe baiatul asta sa lucreze pt mine daca e asa destept si ii merge creierul..da cum oamenii-s prosti gramada..ce sa mai zici?

_________________
I am the lord&master
You all are bastards
Worship me..
Or i'll stab your eyes `till you bleed
muahahahhaa!!!
Vezi profilul utilizatorului

A pus pe jar agentii FBI
 Pagina de start a forumului Club Z » Internet News
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect  

Forum index | Club Z - Portal | Luxian's Blog | Sitemap

  Powered by phpBB © 2001-2006 Modified : Club Z  
Anvelope vara iarna Timisoara | Jante Timisoara