Pagina de start a forumului Club Z
Pagina de start a forumului Club Z Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare

Forum Index | GMC Club Z - Portal | Chat Online | Parteneri | News | Top 3 Forum | Echipa GMC Club Z | Forum info


Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Subiectul anterior :: Subiectul următor 
Rautatea ce ne inconjoara.
MesajTrimis: Mie, 24 Mai 2006, 9:52 am Go top: Rautatea ce ne inconjoara. Răspunde cu citat (quote)
Dj @!exx
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 69
Locație: Craiova




Ma uit in fiecare zi in jurul meu si, uneori, raman mut de rautatea ce ne inconjoara(nu ma refer aici la razboaie si alte chestii mai complicate). Ma tot gandesc care-i rostul acestei uri intre oameni? Oare asa o fi toata lumea sau noi romanii suntem mai "aparte". Daca ceri sfatul unui bun prieten(sa nu mai vorbesc de oameni pe care nu-i cunosti, ca aia nu te baga in seama), si stai sa il analizezi putin, vezi ca daca-l urmezi numai de belele ai parte. Si asta, nu pentru ca n-ar sti ce-i mai bine pentru tine, dar intotdeauna vrea sa fie el in fata ta, sa te "sape", sa rada de tine(putini sunt prieteni asdevarati-daca ai 20-30 de apropiati, 2 sau maxim 3 iti sunt adevarati prieteni)! Cum de suntem asa egoisti(voerbesc la general), ne gandim cum sa sabotam pe cei din jur, sa ajungem in fata lor pe cai necurate? Poate sunt eu nebun, insa eu asta vad zi de zi! Ai alta parere? Spune-o! Sau daca esti de acord cu mine, gaseste solutii pentru a remedia situatia!

_________________
Să fiţi mereu, cu gândul limpede şi sufletul împăcat, şi ţineţi minte: “stay real… stay tune… keep on Trance!”
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 24 Mai 2006, 10:35 am Go top: Rautatea ce ne inconjoara. Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Lasa bah, noi sa fim sanatosi....ca belele curg Very Happy

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 24 Mai 2006, 11:52 am Go top: Rautatea ce ne inconjoara. Răspunde cu citat (quote)
YuLee
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 357
Locație: Timisoara




Dj @!exx, NU-I ADEVARAT, asa e ...

(c) Romanu' Very Happy

_________________
Unde-i viitoru' de altãdatã!?

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 24 Mai 2006, 11:20 pm Go top: Rautatea ce ne inconjoara. Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




eu nu cred neaparat ca este ceva specific romanilor, desi nici nu neg asta!! este si normal sa ti doresti sa fii pe un loc cat mai bun si sa ti doresti doar ce este bun pentru tine.. totusi, asta nu inseamna ca trebuie sa faci capra vecinului sa moara!! vrem sa fim cei mai buni prin denigrarea celorlalti, prin a-i face sa decada in ochii celorlalti, si nu prin a-i intrece in mod corect si fara a apela la mijloace parsive... este mult mai usor sa fi sus prin caderea celui de pe locil intai, decat prin munca pe care ar trebui sa o depui ca sa il intreci

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 24 Mai 2006, 11:24 pm Go top: Rautatea ce ne inconjoara. Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




bravo Aplauze bine zis

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 24 Mai 2006, 11:48 pm Go top: Rautatea ce ne inconjoara. Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




Luxian a scris:
bravo Aplauze bine zis


gracias!! Razz Razz

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Sâm, 27 Mai 2006, 7:18 pm Go top: Rautatea ce ne inconjoara. Răspunde cu citat (quote)
Willi
Forum's Admin
Forum's Admin
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 89
Locație: Timisoara




Natura umana e profund egoista, la unii evolueaza in egocentrism, asa ca nu tb sa ne miram de ce oamenii sunt asa de rai. Rautatea asta a fost impulsionata si de stilul capitalist care incet, incet s-a instalat si la noi. Acest stil a adus cu el si sistemul concurential dezvoltat pe evolutionismul darwinist "cel mai bun supravietuieste". Astfel pt a rezista in acest sistem oamenii au inceput sa se lupte. Cei care iti pot pune in pericol pozitia tb eliminati indiferent cat de "buni" prieteni sunt. Nu tb sa arati mila pt ca ea poate sa fie considerata slabiciune, etc, etc.
Rautatea oamenilor din societatea contemporana se va opri doar cand se vor gasi noi valori in viata si se va renunta la sistemul capitalism. Dar trecerea nu se va face rapid ci doar de a lungul catorva generatii. A si mai tb sa asteptam un geniu pt a da aceste valori Smile
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Sâm, 27 Mai 2006, 7:33 pm Go top: Rautatea ce ne inconjoara. Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Bine zis Willi Aplauze Aplauze Very Happy Very Happy

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

parerea mea...
MesajTrimis: Joi, 01 Iun 2006, 7:39 pm Go top: Rautatea ce ne inconjoara. Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




Ganditor ...mda...toti aveti mare dreptate...asa-i firea noastra omeneasca...de multe ori facem lucruri pe care nu dorim sa le facem si pe care apoi le regretam...dar,desigur,acest lucru,e doar pe moment,pt k apoi iar le repetam...si tot asa....acum nu generalizez...toata agitatia de pe strada,stresul,grijile si multe altele ne fac sa nu ne mai gandim decat la noi insine,la cum sa ne fie noua mai bine...recurgand la lucruri care-l supara pe cel de langa noi,noi devenim din start niste egoisti...parereaa mea...daca pt o secunda ne-am pune in locul lui,oare cum ne-am simti?!sau cer prea mult?!....nu prea cred...dar,desigur,rautatea din noi nu ne lasa...oare nu e destul loc pentru fiecare?!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 02 Iun 2006, 2:32 pm Go top: Rautatea ce ne inconjoara. Răspunde cu citat (quote)
onutza
Silver Member
Silver Member
Data înscrierii: 30/Mai/2006
Mesaje: 211
Locație: cimitiru` vesel




"Rautatea ce ne inconjoara"..bun topic, comentariile deasemenea..Ma uitam la ce a scris Dj @!exx si ma gandeam: oare chiar asa de negru o fi dracu? Asa de rai pot sa fie oamenii incat sa nu mai poti avea incredere in ei (decat in vreo 2-3)?...Stiu ca lumea "se duce tot mai in jos" dar nu trebuie sa fim chiar asa de pesimisti...Sunt destui oameni buni in lumea asta, poate prea putini...Iar prietenii? Trebuie alesi cu grija ca doar nu a fost prost cine a zis :"Fereste-ma Doamne de prieteni,ca de dusmani ma feresc eu"...ar mai fi multe de spus dar nu stiu daca am dreptul sa le spun pentru ca si eu,la fel ca altii,am facut rau celor din jur si poate nu meritau(chiar asa tare Very Happy ).

_________________
I am the lord&master
You all are bastards
Worship me..
Or i'll stab your eyes `till you bleed
muahahahhaa!!!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 02 Iun 2006, 3:22 pm Go top: Rautatea ce ne inconjoara. Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




onutza a scris:
...pentru ca si eu,la fel ca altii,am facut rau celor din jur si poate nu meritau(chiar asa tare Very Happy ).


Greseala marturisita e pe jumatate iertata.

Bine ca ti-ai dat seama ca ai gresit fata de ceilalti. Sunt multi care nici nu isi dau seama cand gresesc si daca isi dau nu marturisesc.

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 29 Noi 2006, 2:28 am Go top: Rautatea ce ne inconjoara. Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




sunt foarte multi oameni rai in jurul nostru si foarte multi egoisti...
iar cu increderea...cineva zicea: "sa nu ai incredere in nimeni, decat in tine", desi sunt multi care nu au incredere nici in ei....

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 29 Noi 2006, 2:29 am Go top: Rautatea ce ne inconjoara. Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




am gasit citatul asta: "unde nu are loc rautatea nu e nici o margine a binelui" eu cred ca are dreptate, voi ce ziceti?

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 29 Noi 2006, 9:35 pm Go top: Rautatea ce ne inconjoara. Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




mda,destul de interesant...eu cred ca binele rezulta in urma rautatii...a nu fi inteleasa gresit...

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 29 Noi 2006, 9:56 pm Go top: Rautatea ce ne inconjoara. Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




daca nu stii ce e rau, nu ai cum sa iti dai seama ce e bine...

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

Rautatea ce ne inconjoara.
 Pagina de start a forumului Club Z » Discutii
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect  

Forum index | Club Z - Portal | Luxian's Blog | Sitemap

  Powered by phpBB © 2001-2006 Modified : Club Z  
Anvelope vara iarna Timisoara | Jante Timisoara