Pagina de start a forumului Club Z
Pagina de start a forumului Club Z Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare

Forum Index | GMC Club Z - Portal | Chat Online | Parteneri | News | Top 3 Forum | Echipa GMC Club Z | Forum info


Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Subiectul anterior :: Subiectul următor 
Povestea creionului-de Paulo Coelho
MesajTrimis: Vin, 27 Oct 2006, 10:37 pm Go top: Povestea creionului-de Paulo Coelho Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




"
Povestea creionului de Paulo Coelho

Copilul isi privea bunicul scriind o scrisoare. La un moment dat, intreba:
- Scrii o poveste care ni s-a intamplat noua? Sau poate e o poveste despre mine?
Bunicul se opri din scris, zambi si-i spuse nepotului:
- E adevarat, scriu despre tine. Dar mai important decat cuvintele este creionul cu care scriu. Mi-ar placea sa fii ca el, cand vei fi mare.
Copilul privi creionul intrigat, fiindca nu vazuse nimic special la el.
- Dar e la fel ca toate creioanele pe care le-am vazut in viata mea!
- Totul depinde de felul cum privesti lucrurile. Exista cinci calitati la creion, pe care daca reusim sa le mentinem, vom fi totdeauna un om care traieste in buna pace cu lumea.
Prima calitate: poti sa faci lucruri mari, dar sa nu uiti niciodata ca exista o Mana care ne conduce pasii. Pe aceasta mana o numim Dumnezeu si El ne conduce totdeauna conform dorintei Lui.
A doua calitate: din cand in cand trebuie sa ma opresc din scris si sa folosesc ascutitoarea. Asta inseamna un pic de suferinta pentru creion, dar pana la urma va fi mai ascutit. Deci, sa stii sa suporti unele dureri, pentru ca ele te vor face mai bun.
A treia calitate: creionul ne da voie sa folosim guma pentru a sterge ce era gresit. Trebuie sa intelegi ca a corecta un lucru nu inseamna neaparat ceva rau, ceea ce este neaparat este faptul ca ne mentinem pe drumul drept.
A patra calitate: la creion nu este important lemnul sau forma lui exterioara, ci mina de grafit din interior. Tot asa, ingrijeste-te de ce se intampla inlauntrul tau.
Si, in sfarsit, a cincea calitate a creionului: lasa totdeauna o urma. Tot asa, sa stii ca tot ce faci in viata va lasa urme, astfel ca trebuie sa incerci sa fii constient de fiecare fapta a ta."

...mi se pare destul de interesanta Wink

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 30 Oct 2006, 10:25 pm Go top: Povestea creionului-de Paulo Coelho Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




f interesanta...dar calitatile astea 2 imi plac mult "creionul ne da voie sa folosim guma pentru a sterge ce era gresit" si "lasa totdeauna o urma"...deci tre sa ne indreptam greselile si sa facem tot ce putem pentru a fi un model pt urmasi Smile
(daca am gresit cu ceva fata de voi, va rog sa ma iertati Very Happy (mai bine mai tarziu decat niciodata) )

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 30 Oct 2006, 11:59 pm Go top: Povestea creionului-de Paulo Coelho Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




sincer... nu mi a placut... poate pt ca am citit o cu inima stransa din cauza numelui autorului Very Happy

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 31 Oct 2006, 10:11 am Go top: Povestea creionului-de Paulo Coelho Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




nu stiu care dintre aceste 5 calitati ale creionului imi plac mai mult...toate mi se par pline de invataminte,din fiecare ar trb sa invatam cate ceva...poate,cea mai ce,sa zicem,imi place cea cu ascutitul creionului,pentru ca,intr-adevar,asa este,cand viata te loveste observi unele lucruri....rosto,sunt sigura ca le-ai citit intr-un moment mai nepotrivit dar,ceea ce conteaza e ceea ce exprima ele,nu cine le-a scris Wink

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 31 Oct 2006, 10:59 am Go top: Povestea creionului-de Paulo Coelho Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




l am recitit dupa ce m-a mushtruluit raluk un pic Razz ... ideea este ca acest text reprezinta o filozofie ieftina... ca te conduce o mana, sa te ascuti, bla bla.... pur si simplu nu imi place Smile

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 31 Oct 2006, 11:14 pm Go top: Povestea creionului-de Paulo Coelho Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




of of... kiss ...ma bucur ca l-ai recitit...si imi pare rau ca ai ramas la aceeasi idee,dar fiecare cu ce-i place :>

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 13 Dec 2006, 1:31 pm Go top: Povestea creionului-de Paulo Coelho Răspunde cu citat (quote)
Viorela
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 23/Noi/2006
Mesaje: 30




stiu ca multa lume are o parere proasta despre paulo coehlo.de ce? habar nu am!
chiar ma gandesc oamenii astia au citit vreo carte de a lui?
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 13 Dec 2006, 2:24 pm Go top: Povestea creionului-de Paulo Coelho Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




imi aduc aminte ca intr-una din cartile de limba si literatura romana din generala am citit ceva scris de un mare om... (pacat ca nu-i mai stiu numele, dar stiu ca era un om invatat) care spunea ceva de genul: ''exista prea multe carti bune in lume ca sa-ti permiti sa pierzi timpul citind carti proaste''... eu pe coelho il consider autor de carti proaste... si nu vreau sa-mi pierd timpul cu asa ceva.. prefer clasicii

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 13 Dec 2006, 10:22 pm Go top: Povestea creionului-de Paulo Coelho Răspunde cu citat (quote)
Naty`
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 16/Mai/2006
Mesaje: 779
Locație: Timisoara




mie textul mi s pare destul d interesant, are, intr-adevar invataturi in el...dar nu e kiar asa simplu sa le si aplici precum e sa le citesti . in privinta asta, asemanarea nepotrivita dintre creion si omul in sine e partea cu stersul a tot ce a scris/ a facut. e usor sa iei guma si sa stergi, dar in viata d zi cu zi e mult prea greu sa dai uitarii ceva ce s-a intamplat sau ceva kre te-a marcat. e foarte greu. parerea mea Smile imi place in schimb ideea cu faptul k lasam o urma "in urma" pentru "cei ce urmeaza" Smile
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 13 Dec 2006, 11:03 pm Go top: Povestea creionului-de Paulo Coelho Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




da Naty,ai mare dreptate,mai ales in cea cu stersul...dar daca ati observat,chiar si cu radiera dupa ce stergi,tot mai ramane urma...acum totul depinde de puterea cu care ai apasat(in cazul oamenilor,ai ranit)

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 13 Dec 2006, 11:14 pm Go top: Povestea creionului-de Paulo Coelho Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




Surprised Surprised Surprised Surprised

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 13 Dec 2006, 11:17 pm Go top: Povestea creionului-de Paulo Coelho Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




De ce nu,Rosto?

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 13 Dec 2006, 11:20 pm Go top: Povestea creionului-de Paulo Coelho Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




mai, acuma nu o zic cu rautate, chiar daca venind de la mine asa ar parea Ops , dar nu-mi vine sa cred ca cititi asa ceva.. astea cu guma de sters care lasa urme asa lasa si intamplarile din viata omului amintiri pe care niciodata nu le va uita mi se pare atat de puerila.... omul asta scrie niste chestii pe care deja le stim toti... nu este nimic nou, care sa ma atraga prin ceva...

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 13 Dec 2006, 11:31 pm Go top: Povestea creionului-de Paulo Coelho Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




nu cred ca trebuie sa fie neaparat niste idei...stiu si eu,iesite din comun,pline de inteligenta,invataturi...bla,bla...conteaza sa fie expuse cat mai bine,pe intelesul tuturor pentru ca,sunt destui de multi care nu inteleg anumite lucruri si nu le strica...mie imi place foarte mult comparatia facuta cu creionul

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 13 Dec 2006, 11:36 pm Go top: Povestea creionului-de Paulo Coelho Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




dupa parerea mea o carte buna de prea putine ori este pe intelesul tuturor... de asta sandra brown a avut atatea best-selleruri si autori remarcabili abia daca vand carti cat sa traiasca

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 13 Dec 2006, 11:51 pm Go top: Povestea creionului-de Paulo Coelho Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




eu nu te contrazic ca o carte buna e cea pe intelesul la cat mai putin oameni...doar ca aici vorbeam de invataturile ce se trag din cartea lui coelho...acum,nu stiu daca am putea cataloga o carte dupa cat e de buna...eu cred ca din fiecare avem de invatat cate ceva sau,sa zicem,ne miram de cat de prost scrie respectiva persoana..la urma urmei,in fiecae carte se oglindesc pareri personale,e modul fiecarui scriitor de a-si percepe lumea lui,de-ao o expune...mai putin sau mai mult pe intelesul nostru

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 14 Dec 2006, 12:22 am Go top: Povestea creionului-de Paulo Coelho Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




exact, bine spus... daaaaaarr... exista carti din care chiar nu ai ce invata... asa consider eu cartile lui coelho Razz

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 14 Dec 2006, 12:33 am Go top: Povestea creionului-de Paulo Coelho Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




fiecare cu parerea lui Wink

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 14 Dec 2006, 2:06 am Go top: Povestea creionului-de Paulo Coelho Răspunde cu citat (quote)
Viorela
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 23/Noi/2006
Mesaje: 30




fiecare cu opiniile lui.eu nu incerc sa conving pe nimeni doar ca mi-ar placea sa vb cu cineva care chiar a citit coehlo,nu care doar a auzit de el!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 14 Dec 2006, 2:14 pm Go top: Povestea creionului-de Paulo Coelho Răspunde cu citat (quote)
Naty`
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 16/Mai/2006
Mesaje: 779
Locație: Timisoara




Viorela a scris:
fiecare cu opiniile lui.eu nu incerc sa conving pe nimeni doar ca mi-ar placea sa vb cu cineva care chiar a citit coehlo,nu care doar a auzit de el!

imi place ce ai zis aici Smile a cam degenerat discutia de la o simpla comparatie pe intelesul tuturor la dispute pe seama capacitatii autorilor de a-si scrie textele Smile interesant....
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 14 Dec 2006, 4:27 pm Go top: Povestea creionului-de Paulo Coelho Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




Viorela a scris:
fiecare cu opiniile lui.eu nu incerc sa conving pe nimeni doar ca mi-ar placea sa vb cu cineva care chiar a citit coehlo,nu care doar a auzit de el!


nu ma face sa il citesc, sa-mi pierd timpul, ca stiu sigur ca nu-mi place, pentru ca dupa aia nush ce imi mai iese din gura Wink Laughing

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 14 Dec 2006, 6:48 pm Go top: Povestea creionului-de Paulo Coelho Răspunde cu citat (quote)
Viorela
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 23/Noi/2006
Mesaje: 30




ti-am zis ca nu incerc sa conving pe nimeni sa citesaca paulo coehlo doar ca daca nu ai citit nu stii exact ce scrie si atunci..........nu prea ai ce sa judeci.Razz
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 14 Dec 2006, 6:52 pm Go top: Povestea creionului-de Paulo Coelho Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




ba am cum sa judec... din textul asta cu creionul pot spune ca acest individ scrie execrabil pentru cat de celebru este

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 14 Dec 2006, 6:57 pm Go top: Povestea creionului-de Paulo Coelho Răspunde cu citat (quote)
Viorela
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 23/Noi/2006
Mesaje: 30




imi place ca nu te lasi influentata Aplauze gusturile nu se discuta:P
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 14 Dec 2006, 7:34 pm Go top: Povestea creionului-de Paulo Coelho Răspunde cu citat (quote)
Naty`
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 16/Mai/2006
Mesaje: 779
Locație: Timisoara




se lasa cu bataie? Very Happy i wanna see , i wanna see he he he Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

Povestea creionului-de Paulo Coelho
 Pagina de start a forumului Club Z » Off - Topic
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 2  
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect  

Forum index | Club Z - Portal | Luxian's Blog | Sitemap

  Powered by phpBB © 2001-2006 Modified : Club Z  
Anvelope vara iarna Timisoara | Jante Timisoara