Pagina de start a forumului Club Z
Pagina de start a forumului Club Z Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare

Forum Index | GMC Club Z - Portal | Chat Online | Parteneri | News | Top 3 Forum | Echipa GMC Club Z | Forum info


Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Subiectul anterior :: Subiectul următor 

Esti superstitios de felul tau?
Da,trebuie sa recunosc ca sunt...
16%
 16%  [ 1 ]
Nu,sunt niste tampenii superstitiile...
83%
 83%  [ 5 ]
Voturi totale : 6


Superstitii
MesajTrimis: Lun, 19 Feb 2007, 10:45 pm Go top: Superstitii Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




românii au multe superstiþii în ceea ce priveºte vremea, obiceiurile,mâncarea ºi oamenii în general...românul are un numãr norocos ºi unul care îi aduce ghinion.dacã i-a tãiat calea o pisicã neagrã,face trei paºi înapoi.se fereºte sã treacã pe sub o scarã ºi crede cã e semn rãu dacã se întoarce din drum.pentru cã romanul este superstiþios.

timp de mulþi ani,usturoiul a fost folosit ca descântec împotriva forþelor malefice

obiceiul aruncãrii cu orez la nunþi sau în prima zi a anului-se spune cã orezul este un simbol al sãnãtãþii ºi prosperitãþii

când dai împrumut acul cuiva,trebuie înfipt în ceva ºi de acolo sã fie luat de acel cineva,cãci altfel e semn de ceartã

cu siguranþã fiecare ºtie o superstiþie,chiar dacã unii nu cred în ele....

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 20 Feb 2007, 1:25 am Go top: Superstitii Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




daca arunci sare la gunoi este semn de cearta
daca spargi oglinda, ai parte de 7 ani de ghinion...

eu nu sunt superstitioasa, dar recunosc ca macar din dorinta de a-mi crede in ceva, mai asociez anumitor obiecte de-ale mele anumite semnificatii... ca de exemplu.. un inel ''cu noroc''.. o bluza ''norocoasa'', etc.. dar nu cred cu tarie in asa ceva

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 20 Feb 2007, 8:53 am Go top: Superstitii Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




nici eu nu sunt superstitioasa dar,recunosc,cum zicea si rosto,am si momente cand cred ca,daca imi iau un lucru anume,as avea mai multe sanse ,mai mult noroc,.....acum,supertitiile,dupa parerea mea,si-au mai pierdut din"atentia"ce le era acordata in alte vremuri...desi,cand am fost la bunica mea la tara,am vazut ca lumea crede cu tarie in astea...

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 20 Feb 2007, 11:48 pm Go top: Superstitii Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




da, asa este. pe la tara lumea crede mult mai mult in asa ceva... probabil ca de pe vremea stramosilor nostri, care credeau in ceva fara a se gandi inainte daca cu adevarat aceste superstitii au o baza sau nu... omul de la tara nu are altceva de facut, nu are altceva in care sa creada decat in asa ceva... si, de ce sa nu recunoastem ca inca nu ne-am rupt cu adevarat de pamant... suntem printre primele generatii ''incaltate'', si de aceea in sufletul nostru cred ca inca mai avem ceva din tarani... inca punem pret pe unele lucruri care nu ar trebui sa aiba locul pe care il au in gandirea noastra... suntem legati prin niste legaturi invizibile de viata celor care munceau pamantul desculti.. iar daca bunica ii spunea mamei, si a crescut-o sa zicem cu frica de anumite ''intamplari'', si mama, normal, crescuta de mica intr-un asa mediu a crezut in ele fara sa se gandeasca daca intr-adevar au un fundament, ni l-a transmis si noua poate vrand-nevrand... de aceea, pentru ca traim in lumea in care traim, trebuie sa ne ripem de ce a fost.. dar nu sa negam!! doar sa invatam din greselile celor dinaintea noastra si sa nu facem aceeasi greseala si noi cu copiii nostri pe care sa presupunem ca bunicii sau chiar parintii au facut-o cu noi

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Dum, 10 Noi 2013, 8:37 pm Go top: Superstitii Răspunde cu citat (quote)
pal.elena
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 03/Sep/2013
Mesaje: 5




Dada, toti suntem viteji, dar cand calci in caca tot speri sa ai noroc. Smile
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 23 Noi 2016, 12:47 pm Go top: Superstitii Răspunde cu citat (quote)
marcius
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 02/Sep/2016
Mesaje: 8




Frica de blesteme , farmece are careva?
Vezi profilul utilizatorului

Superstitii
 Pagina de start a forumului Club Z » Discutii
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect  

Forum index | Club Z - Portal | Luxian's Blog | Sitemap

  Powered by phpBB © 2001-2006 Modified : Club Z  
Anvelope vara iarna Timisoara | Jante Timisoara