Pagina de start a forumului Club Z
Pagina de start a forumului Club Z Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare

Forum Index | GMC Club Z - Portal | Chat Online | Parteneri | News | Top 3 Forum | Echipa GMC Club Z | Forum info


Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Subiectul anterior :: Subiectul următor 
SMS-urile standard trimise de Sarbatori?
MesajTrimis: Joi, 13 Dec 2007, 3:16 am Go top: SMS-urile standard trimise de Sarbatori? Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Intamplator dau de un articol pe un blog (citatul de mai jos) in care sa vorbeste despre SMS-urile "standard" de Sarbatori. Voi ce parere aveti?


Citat:
Mi-ar placea ca toti cei care citesc aceste randuri sa poata intelege esenta a ceea ce vreau sa spun si sa nu se supere pe mine.

De cativa ani buni s-a cam dus moda urarilor transmise prin telefon, de sarbatori. Cei mai multi probabil ca dau 3-4 telefoane catorva persoane foarte importante pentru ei si, in rest, trimit sms-uri, e-mail-uri si, mai nou, “mass-uri” pe Messenger. Am primit si eu, ca in fiecare an, un anumit numar de sms-uri. Si, tot ca in fiecare an, m-a deranjat ceva.

Ce mi se pare mie gresit: faptul ca lumea trimite sms-uri (si mass-uri) standard. Mai intai, de ce trimiteti sms-uri de sarbatori si Anul Nou? Ca sa impresionati? Ca sa faceti pe cineva sa zambeasca? Ca sa ii aratati ca nu ati uitat de el? Okay.

News-flash. Oamenii nu sunt impresionati de faptul ca tu ai cheltuit fabuloasa suma de 7 sau 10 centi ca sa le trimiti lor un sms. In plus, daca numele lor nu apare in mesaj, nici macar nu ii vei face sa creada ca te-ai gandit la ei. Este extrem de usor sa trimiti un mesaj catre toata agenda telefonica sau toata lista de messenger, si toata lumea stie asta. Faptul ca s-a intamplat ca el sa fie in agenda ta telefonica nu il face sa se simta special.

In plus, s-ar putea ca unii dintre cei ce practica asta sa fie surprinsi dar, in general, oamenii nu vor sa le dovedesti ca ai cheltuit bani pentru ei. In schimb, s-ar putea sa se simta bine daca vad ca le-ai “oferit” putin dintr-o alta resursa, mult mai importanta pentru tine: timpul.

S-ar putea ca, alocand 30-60 de secunde fiecarei persoane si scriindu-le un mesaj personalizat, sa le arati ca iti pasa si sa ii faci, poate, sa zambeasca. Multi incearca sa cumpere timp cu bani. Si eu fac asta frecvent. Dar nu ma astept ca lumea sa fie fericita in momentul in care le ofer bani ca sa ma “ierte” ca nu sunt acolo.

Stiu ca, poate, o parte dintre persoanele care mi-au trimis sms-uri zilele astea, s-au gandit la mine. Din pacate, eu nu am de unde sa stiu asta, fiindca tot ce am primit este un alt mesaj standard. Atat. Preferam un mesaj de genul: “La multi ani, Andrei!”. Le multumesc celor care s-au gandit la mine si imi cer scuze fata de cei carora nu am apucat sa le trimit un sms personalizat sau sa ii sun. Pe cel standard stiti, acum, de ce nu l-ati primit.

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 13 Dec 2007, 10:10 am Go top: SMS-urile standard trimise de Sarbatori? Răspunde cu citat (quote)
Maleficus
Gold Member
Gold Member
Data înscrierii: 14/Mai/2006
Mesaje: 314
Locație: Purgatoriu




mesaju ce l-am avut de la tine intr-un an l-am trimis la toti din agenda mai putin tie Laughing Laughing

_________________
www.chez-simone.ro Rochii de seara
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 13 Dec 2007, 12:03 pm Go top: SMS-urile standard trimise de Sarbatori? Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Ma bucur ca ti-a fost de folos. Oricum, sper ca anul asta sa ma las' de trimis mesaje standard Very Happy

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 13 Dec 2007, 8:03 pm Go top: SMS-urile standard trimise de Sarbatori? Răspunde cu citat (quote)
Doda
Gold Member
Gold Member
Data înscrierii: 14/Iun/2006
Mesaje: 439
Locație: Timisoara




Luxian a scris:
Oricum, sper ca anul asta sa ma las' de trimis mesaje standard Very Happy



tare-s curioasa daca ai sa si reusesti...

_________________
I don't know whether I'm alive and dreaming or dead and remembering.
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 14 Dec 2007, 11:33 am Go top: SMS-urile standard trimise de Sarbatori? Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Si eu amd dubii ca o sa reusesc, dar o sa-ncerc Very Happy

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Dum, 06 Ian 2008, 2:25 am Go top: SMS-urile standard trimise de Sarbatori? Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Doda a scris:
Luxian a scris:
Oricum, sper ca anul asta sa ma las' de trimis mesaje standard Very Happy



tare-s curioasa daca ai sa si reusesti...



Se pare ca am reusit. Desi... recunosc, ca sper rusinea mea, nu am mai trimis sms-uri la fel de multe ca anul trecut. Am preferat, ca de Craciun, sa raspund la fiecare mesaj primit in parte, si abia de Anul Nou sa trimit si eu cateva sms-uri.

Tot acum am observat ca mesajele astea "standard" nici macar nu le mai citesc, arunc o privire peste ele, vad ca nu e nimic interesant si trec mai departe. Very Happy

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Dum, 06 Ian 2008, 2:29 pm Go top: SMS-urile standard trimise de Sarbatori? Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




de Craciun nu am trimis decat in jur 10 sms-uri din proprie initiativa Very Happy (nu erau chiar standard si erau si diferite) si cred ca am raspuns la toate (dar de data asta a fost acelasi mesaj) iar dupa Craciun m'am apucat sa le citesc ca sa stiu si eu ce am primit Very Happy , iar de Anul Nou am trimis foarte putine, mai mult am vobit he he he

si bineintels, ca in fiecare an, am primit mesaje cu acelasi continut, numai ca expeditorii erau diferiti

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 07 Ian 2008, 6:05 pm Go top: SMS-urile standard trimise de Sarbatori? Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Ade a scris:
si bineintels, ca in fiecare an, am primit mesaje cu acelasi continut, numai ca expeditorii erau diferiti


Coool, nu ? Very Happy

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

SMS-urile standard trimise de Sarbatori?
 Pagina de start a forumului Club Z » Discutii
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect  

Forum index | Club Z - Portal | Luxian's Blog | Sitemap

  Powered by phpBB © 2001-2006 Modified : Club Z  
Anvelope vara iarna Timisoara | Jante Timisoara