Pagina de start a forumului Club Z
Pagina de start a forumului Club Z Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare

Forum Index | GMC Club Z - Portal | Chat Online | Parteneri | News | Top 3 Forum | Echipa GMC Club Z | Forum info


Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Subiectul anterior :: Subiectul următor 
IRIS
MesajTrimis: Dum, 28 Mai 2006, 9:19 pm Go top: IRIS Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti






Grupul s-a format in 1977, evoluand ca trio, in formula Nutu Olteanu, Emil Lechinteanu, Nelu Dumitrescu.

De-a lungul timpului, formatia a fost urmarita permanent de "valul schimbarilor"� de componenta. Au cantat la IRIS muzicieni extrem de valorosi, precum Lucian Chivu (voce), Sorin Chifiriuc (bass/chitara solo), Marti Popescu (bass), Anton Hasias (bass), Adrian Ilie (chitara solo), Nikki Dinescu (baterie), Florin Ochescu (chitara solo). In acesti 22 de ani, grupul IRIS a imprimat 8 albume, "IRIS 2000" fiind cel de-al 9-lea. Patru dintre ele au aparut la Zone Records, incepand cu 1996.

De ceva vreme, IRIS da semne de stabilitate la capitolul componenta. Cei patru sunt: Cristi Minculescu (voce), Valter Popa (chitara solo), Boro (Doru Borobeica, bass), Nelu Dumitrescu (baterie).

IRIS a evoluat, pana acum, in fata a 8 milioane de oameni in 4500 de concerte. "Intr-o lume in care scara valorilor a fost rasturnata, intr-o lume in care mari personalitati ale culturii romane au murit pe furis ca nu cumva sa deranjeze prea tare vacarmul si mizeria zilei, intr-o lume cel mai adesea urata si insensibila la tot ceea ce inseamna frumos, pe scurt, in lumea in care traim mai apar si intamplari, evenimente extraordinare care entuziasmeaza unanim presa, opinia publica. Un astfel de eveniment a fost concertul �Iris Athenaeum�.

Iris culege astazi aplauzele, superlativele, laurii unei cariere de 23 de ani. Douazeci si trei de ani de munca, uneori nebuna, alteori dramatica, o munca desfasurata de putine ori la limita supravietuirii. Iris este astazi o legenda in viata, o legenda care canta si incanta, dar la fel de usor putea fi o amintire.

Cristi Minculescu, poate cel mai bun solist rock al romanilor din toate timpurile, si ceilalti baieti au stiut sa ramana o echipa. La concertele IRIS, de acum inainte merg bunicii, copiii lor, astazi parinti avand pe dupa umeri nepotii bunicilor, ultimii fani ai unei legende pe care am dori-o fara sfarsit.

Cristi Minculescu este nascut pe 09.01.1959 (Capricorn) la Bucuresti. Este casatorit cu Rodica, si are doi copii, gemenii Madalina si Florin. Primul concert cu IRIS l-a avut pe 5 februarie 1980 si a renuntat la facultate ca sa poata canta cu IRIS. Printre pasiunile sale se numara istoria si Universitatea Craiova. I-ar fi placut sa fie istoric sau artist de performanta, asta daca nu ar canta cu IRIS. Cea mai mare dorinta a lui este sa serbeze 50 de ani alaturi de trupa "IRIS".

BORO este nascut pe 21.01.1963 (Varsaror) in Bucuresti. Este necasatorit si ii place foarte mult ciclismul (a fost sportiv de performanta) si automobilismul. A invatat sa cante la bass in spital si a fost coleg cu Minculescu la Voltaj. In noiembrie 1984 a ajuns la IRIS.

VALTER e nascut pe 2.11.1964 (Scorpion) la Bucuresti si este casatorit cu Camelia. Printre sporturile sale preferate se numara patinajul si inotul. Canta la chitara din clasa a II-a, a mai cantat si cu grupul Strop, in 1983. A venit la IRIS in 1986.

NELU e nascut pe 5.11.1954 (Scorpion) la Bucuresti. Este casatorit cu Georgeta si are un fiu, Lucian Cristian. Este membru fondator al grupului "IRIS", care a aparut in anul 1976. A evoluat in perioada 1980 - 1981 la "Rosu si Negru". A pus prima oara mana pe tobe la 16 ani si a inceput sa canta cu IRIS cand a venit din armata. Este singurul ramas din prima componenta IRIS.

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Dum, 28 Mai 2006, 9:20 pm Go top: IRIS Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




http://rockmania.net/iris/versuri.php

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 29 Mai 2006, 10:23 am Go top: IRIS Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




iris chiar imi plac mult si mie, i am auzit cantand live la costinesti vara trecuta, in white horse, si a fost tare de tot... dar acum sa zic si una specifica fetelor, lui minculescu nu ii sta bine cu paru lung Laughing Laughing

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 30 Mai 2006, 8:40 pm Go top: IRIS Răspunde cu citat (quote)
onutza
Silver Member
Silver Member
Data înscrierii: 30/Mai/2006
Mesaje: 211
Locație: cimitiru` vesel




iris este una din formatile "grele" ale rockului romanesc si nu cred ca este apreciata asa cum ar trebui iar alte trupe care apar peste noapte ..cum ar fi tokyo hotel(nu am ascultat dar sa zicem)au poate prea multa atentie si ei nu-s decat niste pustani de 15-16 ani...i-a vazut si eu pe iris in concert si canta super tare...ce sa mai zic..daca nu ati ascultat iris pana acum incercati macar o piesa si ziteti-mi si mie daca va place Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 30 Mai 2006, 9:07 pm Go top: IRIS Răspunde cu citat (quote)
Naty`
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 16/Mai/2006
Mesaje: 779
Locație: Timisoara




IRIS kiar a facut istorie in tara noastra. mai rar formatii din astea. e interesant k atunci knd zici k iti place o formatie rock, toata lumea te catalogheaza drept fiind unul din "ciudatii kre poarta multe bratari, tricouri negre, bocanci grei ", etc, etc. daca e vb de IRIS, se schimba situatia...nu trebuie sa fii rocker sau ma rog, pretins rocker (mai nou asa se poarta ), ca sa asculti IRIS. sunt prea buni. sunt prea valorosi...si oricine ii poate asculta, oricand. Cel mai rau lucru legat de formatie este ca, din cate stiu eu, Cristi Minculescu e foarte bolnav...prea bolnav pentru un om care a facut asa istorie...
Vezi profilul utilizatorului

mda
MesajTrimis: Mar, 30 Mai 2006, 11:38 pm Go top: IRIS Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




trebuie sa ne obisnuim cu realitatea!!!adevaratii artist niciodata nu vor fi scosi in valoare,asa cum merita...c'est la vie...pe zi ce trece,se promoveaza tot mai mult,formatiile astea aparute "ca ciupercile dupa ploaie"...si sinceri sa fim,care nici nu rezista mult pe piata La revedere ...n-ar avea rost,nu?!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 14 Iun 2006, 3:42 pm Go top: IRIS Răspunde cu citat (quote)
Doda
Gold Member
Gold Member
Data înscrierii: 14/Iun/2006
Mesaje: 439
Locație: Timisoara




Surprised
Onutza...ce spui tu straine???...mi-e greu sa cred (sau refuz sa cred) ca la ora actuala exista om care se respecta care sa nu fi ascultat makr o data in viata o piesa IRIS...????
nu sunt f bine documentata dar din cate stiu eu au concertat in mai toate orasele tarii...makr din curiozitate sau din greseala tot iti ajunge o piesa pe la timpane...
acuma na...daca unii au urechi de auzit decat pentru manele ...se prea poate sa nu fi ascultat sau makr sa fi auzit de IRIS... dar daca asa sta treaba...sunt cazuri pierdute... nu merita osteneala

_________________
I don't know whether I'm alive and dreaming or dead and remembering.
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 14 Iun 2006, 10:19 pm Go top: IRIS Răspunde cu citat (quote)
onutza
Silver Member
Silver Member
Data înscrierii: 30/Mai/2006
Mesaje: 211
Locație: cimitiru` vesel




Doda a scris:
Surprised
Onutza...ce spui tu straine???

huh?
Sad

_________________
I am the lord&master
You all are bastards
Worship me..
Or i'll stab your eyes `till you bleed
muahahahhaa!!!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 15 Iun 2006, 10:41 am Go top: IRIS Răspunde cu citat (quote)
Doda
Gold Member
Gold Member
Data înscrierii: 14/Iun/2006
Mesaje: 439
Locație: Timisoara




onutza a scris:
...daca nu ati ascultat iris pana acum incercati macar o piesa si ziteti-mi si mie daca va place Very Happy


crezi k mai sunt ink pers care sa nu fi ascultat o piesa IRIS?si daca totusi sunt ... fac parte din categoria cazurilor pierdute de care vorbeam si ma indoiesc ca iti vor urma sfatul

_________________
I don't know whether I'm alive and dreaming or dead and remembering.
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 15 Iun 2006, 11:36 am Go top: IRIS Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




si eu cred ca exista astfel de id.io.ti care nu asculta asa ceva... sa asculti o melodie dupa parerea mea nu inseamna sa te duci la un concert la care canta 10 trupe printre care si iris, iar cand sunt ei pe scena abia sa astepti sa se termine ca sa vina activ, sa ziceam... sau sa ti treaca melodia intamplator pe la ureche..... inseamna sa VREI sa o asculti!!!!! scuzati incoerenta, acum m am trezit Very Happy

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 16 Iun 2006, 2:26 pm Go top: IRIS Răspunde cu citat (quote)
onutza
Silver Member
Silver Member
Data înscrierii: 30/Mai/2006
Mesaje: 211
Locație: cimitiru` vesel




ohohooo!!!oameni care n-au ascultata macar o piesa sunt cu gramezile..dar noah..acuma fiecare cu ce-i place,nu poti sa obligi pe cineva sa asculte ceva,nu? Very Happy

_________________
I am the lord&master
You all are bastards
Worship me..
Or i'll stab your eyes `till you bleed
muahahahhaa!!!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 16 Iun 2006, 2:30 pm Go top: IRIS Răspunde cu citat (quote)
Doda
Gold Member
Gold Member
Data înscrierii: 14/Iun/2006
Mesaje: 439
Locație: Timisoara




deacord...asa cum manelistii nu ne pot convinge pe noi sa ne placa manelele, nici noi nu putem sa-i culturalizam pe ei asa peste noapte....asta-i viata..

_________________
I don't know whether I'm alive and dreaming or dead and remembering.
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 04 Oct 2006, 10:27 am Go top: IRIS Răspunde cu citat (quote)
draqoaika13
Silver Member
Silver Member
Data înscrierii: 03/Oct/2006
Mesaje: 115
Locație: ---




Laughing Laughing manelishtii clar nu asculta iris...k n`au altceva`n kp dekt bautura shi femei ) sa`tzi tai venele nu alta
sper k nu`s manelishti p`aci no offence!!! (daca exista manelari p`aci )

Evil Evil Evil

_________________
```Life is so sad without horns!!!```
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 22 Ian 2007, 12:56 am Go top: IRIS Răspunde cu citat (quote)
roxy-chan
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 22/Ian/2007
Mesaje: 2
Locație: Bucuresti




Oau Iris, ce pot sa spun, nu ma consider o fana dar am fost la lansarea Iris Maxima, unde a fost cum sa va spun incendiar cel mai frumos concert la care am putut asista am si ultimul lor album cu acelasi nume, imi plac mult de tot. Am fost si la anumite concerte unde au cantat heaven, activ, blondy...iar atunci cand au urmat cei de la Iris populatia s-a injumatatit... PACAT lumea nu mai asculta muzica buna.
- Iar cand ei nu vor mai fi ne vom aminti ca a fost odata IRIS!!! - Wink (cel putin o parte dintre noi)

_________________
NU SUNT CEEA CE SUNT, NICI MAI MULT NICI MAI PUTIN! Wink
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 22 Ian 2007, 1:05 am Go top: IRIS Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




ei, dar fiecare considera cu muzica ascultata de el este cea buna... oricum, roxy, aici ai dreptate Mr. Green

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 22 Ian 2010, 9:53 pm Go top: IRIS Răspunde cu citat (quote)
cristy_1110
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 20/Apr/2009
Mesaje: 48
Locație: Zimnicea-TR




IRIS FOREVER......sia revenit Minculescu ....
cea mai tare trupa rock din Romania....
eu unul iam ascultat la greu...
Vezi profilul utilizatorului

IRIS
 Pagina de start a forumului Club Z » Genuri si stiluri muzicale
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect  

Forum index | Club Z - Portal | Luxian's Blog | Sitemap

  Powered by phpBB © 2001-2006 Modified : Club Z  
Anvelope vara iarna Timisoara | Jante Timisoara