Pagina de start a forumului Club Z
Pagina de start a forumului Club Z Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare

Forum Index | GMC Club Z - Portal | Chat Online | Parteneri | News | Top 3 Forum | Echipa GMC Club Z | Forum info


Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Subiectul anterior :: Subiectul următor 
Cum sa-mi fac blog?
MesajTrimis: Mie, 26 Sep 2007, 8:56 pm Go top: Cum sa-mi fac blog? Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Inainte de a citi urmatorul tutorial, trebuie sa stiti ca lansarea online a blog-ului nu reprezinta primul pas care trebuie facut pentru a incepe un blog.

Inainte de a lansa un blog, trebuie facut un "plan" (bine pus la punct), care sa cuprinda:

  • Continut: ce anume va contine blog-ul (un mic sfat: nu va deschideti blog numai pentru a da copy / paste la stiri pentru ca va munciti degeaba)

  • Nume si optional un motto: care trebuie sa fie in "armonie" cu continutul (evident, nu?)

  • Promovare: cum ai de gand sa-l promovezi,
    • Blogroll: gaseste-ti prietenii care au blog si care sunt dispusi sa faca schimb de link-uri cu tine

    • Blog Review-uri: roaga alti blogeri sa scrie un review (la ei pe blog) despre blogul tau, poti face asta de pe forumuri de specialitate (www.blogoree.ro)

      Asta numai dupa ce il lansezi si ai ceva continut, sa aiba ce comenta. Astfel iti vei face blogul cunoscut si cititorilor lor si vei avea sansa sa primesti critici constructive, care te vor ajuta sa descoperi unde gresesti sau ce iti lipseste

    • Putina optimizare SEO (search engine optimization - optimizare pentru motoarele de cautare) si in principal cat mai multe linkuri catre blogul tau in directoare si pe alte site-uri

      In felul acesta veti castiga cati mai multi viziatatori de pe motoarele de cautare.



Dupa ce aveti planul bine pus la punct, puteti trece mai departe la instalare si configurare blogului. Trebuie sa stiti ca aveti mai multe variante la dispozitie.

Varianta 1: Free blog sites

Prima, si cea mai simpla dintre toate este sa va faceti cont pe site-uri ce ofera "blog hosting" gratuit (majoritatea ofera si subdomeniu). In felul acesta tot ce trebuie sa faceti este sa va faceti cont gratuit la ei, apoi va logati in admin panel si va apucati de treaba.

Foarte simplu, dar cu dezavantaje. De multe ori toate conturile de pe aceste site-uri impun limitari si restrictii. Aceste limitari si restrictii vin de obicei la pluginuri, teme si mai rar la spatiu.

Alt dezavantaj ar fi faptul ca adresa site-ului este un subdomeniu, de exemplu numeblog.domeniuhostului.ro in loc de numeblog.ro.

Acum probabil unii dintre voi se intreaba unde gasesc asa ceva. Pai e simplu, mai jos aveti link-uri catre cele mai populare:

www.wordpress.com - oferit de WordPress
www.blogger.com - sustinut de Google

Cele 2 sunt cele mai populare site-uri de "blog hosting" din lume, si ruleaza cele mai populare (zic eu si cele mai bune) scripturi in materie blog. O comparatie mai detaliata intre cele doua gasiti pe blogul Tehnic.net asa ca am sa postez aici doar un sumar:


Eu unul as incerca Blogger. Pe wordpress.com am cont dar sunt dezamagit de faptul ca nu poti pune skin-uri proprii (poti modifica decat css-ul) si ca de adsense nu se poate pune problema. Limita de spatiu de pe wordpress.com nu cred ca e o asa mare problema cand sunt atatea site-uri de "photo hosting" free.

Alte site-uri pentru "free blog":

- Haipa.ro - cel mai serios de pe la noi. Ofera subdomeniu de tipul numeblog.haipa.ro sau permit chiar gazduirea de domenii proprii (in cazul in care ti-ai cumparat un .com, .info sau orice altceva)

- Bloging.ro - 50 Mb spatiu, un panou de control avansat, 56 de template-uri, support online 7/24.

MyBlog.ro
weblog.ro
ablog.ro
blogulmeu.ro

Recomandate de denimboy: repetent.ro, wblog.ro, bloggerul.ro


Linkuri utile pe aceasta tema:
Unde ne putem face blog pe platforme gazduite
Eşti desculţ? Aici este locul tău!



Varianta 2: Instalezi singur scriptul

Ca sa instalezi singur scriptul ai nevoie in primul rand de un hosting si un domeniu.

Acestea le poti obtine de pe site-uri de free hosting. Majoritatea dintre ele ofera si subdomenii gratuite.

De exemplu: www.lx.ro (ai 10 optiuni la numele subdomeniului: lx.ro srv.ro, dublu.ro, etc), http://liway.com/ , sau puteti cauta alte oferte pe forumul webarea sau pe phorum si puteti cauta si pe Google

Citat:
Ghid sumar pentru instalarea WordPress:

Downloadezi scriptul de wordpress de pe wordpress.org.

Dezarhivezi scriptul intr-un director pe hard si apoi in copiezi prin ftp totul la tine pe site (daca nu intelegeti cum se face sau nu va descurcati, ziceti si o sa explic mai detaliat).

Apoi tastati adresa blogului in browser si urmati pasii de instalare.

Ce urmeaza este valabil pentru versiunea 2.1.3. O versiune mai veche la ora actuala (cand exista deja 2.3), dar sper sa va ajute sa va faceti o idee despre ce este vorba.

1. O sa va aparea o fereastra care va informeaza ca nu exista fisierul "config-wp.php". Da-ti click pe "create a wp-config.php file through a web interface" apoi pe "let’s go!".

2. Completati datele de acolo cu tot ce trebuie. Database name si Username (atentie e user-ul pentru baza de date, nu cel folosit de voi), parola este de aseamea cea de la baza de date.

La "Table Prefix" puneti ce vreti voi. De obicei e "wp_", dar e indicat (din motive de siguranta, cica) sa schimbati, puneti ceva de genu "something_".

Then "Submit!" :)

3. Veti fi intrebat apoi de "Web blog title" si de "email" vostru. Vi se va genera o parola aleatoare (cu care va puteti loga in admin panel si care poate fi schimbata ulterior).

Aaa, veti primi de asemeanea si mesajul:
Were you expecting more steps? Sorry to disappoint. All done! :)




Varianta 3: cu host si domeniu platit

In principiu, metoda asta e identica cu Varianta 2, difera doar hostul si domeniu, care de data asta sunt platite. Nu o sa repet ce am zis mai sus. Tin doar sa mentionez de ce am adus-o in discutie.

Personal nu recomand folosirea de conturi de hosting free decat pentru inceput, atunci cand incerci sa te acomodezi cu munca de "webmaster". Momentan un domeniu serios (.com, .info, .net, .org) costa in jur de 6$ pe an, si poate fi platit si prin sms am vazut. Dupa ce va cumparati domeniul puteti opta pentru hosting gratuit oferit pentru blog de catre haipa.ro sau oricine altcineva, daca nu, ramane sa cumparati si host (de care nu conteaza, in functie de po$ibilitati).

Asa ca daca vreti sa faceti ceva serios si sa investii ceva timp in blog-ul vostru cumparati-va domeniu si host serios, astfel o sa va treziti cu sute de ore de munca pierdute din cauza hostului si munca seo facuta de geaba pentru ca domeniu hostului este penalizat.

Good Luck!

O sa revizuiesc si o sa completez acest tuorial cand o sa am timp :)
Pana atunci va rog sa scuzati eventualele greseli si omisiuni. Sugestiile si comentariile sunt bine venite!


Ultima modificare efectuată Luxian la Mar, 24 Feb 2009, 2:00 pm, modificat de 3 ori în total

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Sâm, 16 Aug 2008, 8:55 pm Go top: Cum sa-mi fac blog? Răspunde cu citat (quote)
big
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 16/Aug/2008
Mesaje: 3




Mie imi da eroare asta la varianta 2 dupa ce introduc username-ul parola si ce mai trebuie.

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Dum, 17 Aug 2008, 12:49 pm Go top: Cum sa-mi fac blog? Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Salut Big si bun venit pe forum.

Eroarea care iti apare tie are 2 cauze posibile:

  1. Serverul tau de MySQL e picat, foarte putin probabil
  2. Nu ai completat corect datele de conectare la serverul MySQL


In cazul in care este prima varianta adevarata, e suficient sa astepti cateva minute si probabil o sa-si revina.

Daca este varianta a 2a atunci trebuie sa te uiti in fisierul wp-config.php sa vezi daca datele sunt trecute corespunzator.

Daca nu reusesti, sa ma anunti si o sa-ti explic mai pe larg ce trebuie sa faci.

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Dum, 17 Aug 2008, 8:53 pm Go top: Cum sa-mi fac blog? Răspunde cu citat (quote)
big
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 16/Aug/2008
Mesaje: 3




Am descoperit problema. Serverul nu are MySQL (trebuie sa platesc pentru al activa).
Imi puteti recomanda va rog un host bun in afara de lx.ro deoarece mi se pare cam instabil. Preferabil sa nu fie romanesc.
Multumesc.
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 18 Aug 2008, 2:49 am Go top: Cum sa-mi fac blog? Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Servicii straine de free hosting nu am folosit, deci nu pot sa-ti recomand nimic.

Romanesti in schimb poti incerca:
  • 3x.ro - nu stiu sigur daca e chiar gratuit, s-ar putea sa ceara activare prin sms, 3 euro parca, incearca sa-ti faci cont si vezi exact
  • Daca ai domeniu cumparat, poti incerca www.haipa.ro , daca vorbesti cu ei si esti serios, iti pot da acces la ftp si un panou de control.


In speranta de a gasi ceva interesant, m-am uitat si prin bookmark-urile mele la sectiunea "free hosts" (la care nu am mai umblat de la prima tangenta cu hostingul platit). Din pacate majoritatea erau expirate, cu exceptia celor de mai jos:


Alta solutie ar fi sa folosesti host separat pentru MySQL, de exemplu eu am folosit odata bizhostnet.com. Cere doar link catre site-ul lor, si merge acceptabil (o sa simti o diferenta mica la viteza, dar in limite rezonabile).

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 18 Aug 2008, 4:45 pm Go top: Cum sa-mi fac blog? Răspunde cu citat (quote)
big
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 16/Aug/2008
Mesaje: 3




Multumesc mult Wink
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 18 Aug 2008, 8:49 pm Go top: Cum sa-mi fac blog? Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Cu placere. Daca mai intrebari, nu ezita sa le postezi Wink

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 24 Feb 2009, 11:38 am Go top: Cum sa-mi fac blog? Răspunde cu citat (quote)
denimboy
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 24/Feb/2009
Mesaje: 12




Ar mai fi cateva servicii gratuite romanesti prin care sa-ti creezi blog:
repetent.ro
wblog.ro
bloggerul.ro
ablog.ro
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 24 Feb 2009, 2:01 pm Go top: Cum sa-mi fac blog? Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




denimboy a scris:
Ar mai fi cateva servicii gratuite romanesti prin care sa-ti creezi blog:
repetent.ro
wblog.ro
bloggerul.ro
ablog.ro


Cu exceptia "ablog.ro" (care era deja in lista) am adaugat site-urile propuse de tine in lista de mai sus

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

NEW!
MesajTrimis: Lun, 06 Apr 2009, 4:06 pm Go top: Cum sa-mi fac blog? Răspunde cu citat (quote)
fire_kid
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 06/Apr/2009
Mesaje: 1
Locație: Cta




Un nou serviciu de hosting pentru bloguri este IceBlogger(www.iceblogger.com). Este primul site romanesc care se dedica si celor din afara tarii. Eu am blog aici si imi merge foarte bine.
Vezi profilul utilizatorului

Re: NEW!
MesajTrimis: Lun, 06 Apr 2009, 5:43 pm Go top: Cum sa-mi fac blog? Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




fire_kid a scris:
Un nou serviciu de hosting pentru bloguri este IceBlogger(www.iceblogger.com). Este primul site romanesc care se dedica si celor din afara tarii. Eu am blog aici si imi merge foarte bine.


Am incercat si eu sa-mi fac cont, si ce am constatat in mai putin de 5 min:
  • Partea de inregistrare are bug-uri destul de serioase:
    • desi am completat numele de subdomeniu dorit, acesta a ramas gol
    • linkurile catre blog nu sunt bune (lipseste subdomeniul)
  • Mi-am activat o tema care nu merge (asta, bineinteles, dupa ce am accesat domeniu scriind adresa direct), si acum "blog"-ul meu nu mai este accesibil (nici macar admin-ul nu functioneaza)


Acum stau si ma intreb:
  • De ce ar folosi Joomla pentru portal atunci cand ofera servicii bazate pe Wordpress? Nu se presupune ca ofera servicii intr-un domeniu la care se pricep cel mai bine?
  • Oare au testat vreodata formularul ala de inscriere?

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

Cum sa-mi fac blog?
 Pagina de start a forumului Club Z » Blog
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect  

Forum index | Club Z - Portal | Luxian's Blog | Sitemap

  Powered by phpBB © 2001-2006 Modified : Club Z  
Anvelope vara iarna Timisoara | Jante Timisoara