Pagina de start a forumului Club Z
Pagina de start a forumului Club Z Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare

Forum Index | GMC Club Z - Portal | Chat Online | Parteneri | News | Top 3 Forum | Echipa GMC Club Z | Forum info


Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Subiectul anterior :: Subiectul următor 
Sfaturi pentru un somn mai bun
MesajTrimis: Dum, 02 Sep 2007, 11:47 pm Go top: Sfaturi pentru un somn mai bun Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Un somn liniºtit ne încarcã bateriile pentru a doua zi. Atunci când nu ne putem odihni în timpul nopþii, câteva modificãri în stilul de viaþã pot rezolva aceastã problemã.

Un adult sãnãtos trebuie sã doarmã între ºase ºi opt ore pe noapte, copiii având nevoie de mai mult somn.

Insomnia este o tulburare caracterizatã prin imposibilitatea de a adormi sau prin trezirea la una-douã ore de la culcare. Alte persoane se pot trezi la trei-cinci ore de la culcare sau dimineaþa devreme. În unele cazuri, deºi somnul are o duratã normalã, dimineaþa apare senzaþia de obosealã.

Sugestii pentru un somn liniºtit:

Citat:
-Nu faceþi exerciþii fizice seara deoarece riscaþi sã adormiþi mai greu din cauza stimulãrii creierului ºi a creºterii tensiunii arteriale.

true!!! asta am observat pe propria piele!!

Citat:
-Nu beþi cafea înainte de culcare întrucât somnul va fi puternic afectat. De asemenea, dacã nu mâncaþi foarte multã ciocolatã, dacã nu beþi ceai sau nu consumaþi bãuturi rãcoritoare înainte de culcare, calitatea somnului va fi mai bunã.

Citat:
-Nu mâncaþi înainte de culcare întrucât nivelul glucozei din sânge va creºte. Dupã câteva ore, acest nivel scade, putând duce la întreruperea somnului ºi la dificultatea de a adormi din nou.

Citat:
-Dormiþi într-o camerã cât mai întunecatã întrucât chiar ºi o iluminare foarte slabã vã poate întrerupe somnul.

Citat:
-Urinaþi înainte de culcare pentru cã senzaþia de micþiune vã poate întrerupe somnul.

Citat:
-Dacã mergeþi la baie noaptea, nu aprindeþi lumina. Oricât de ciudat ar pãrea acest sfat, este util deoarece producþia de melatoninã (o substanþã naturalã care are efect direct asupra somnului) este întreruptã în momentul în care este aprinsã lumina.

asta e chiar amuzanta! dar cred ca e pe bune, oricum, eu nu obisnuiesc sa aprind lumina ; ))

Citat:
-Nu folosiþi computerul sau televizorul înainte de a adormi.

no comment! Mr. Green

Citat:
-Pãstraþi-vã picioarele calde. Picioarele se rãcesc în timpul somnului din cauza scãderii circulaþiei, fiind recomandabil sã purtaþi ºosete pentru a preîntâmpina apariþia senzaþei de frig.

Citat:
-Nu beþi alcool înainte de culcare deoarece existã riscul de trezire dupã doar câteva ore.

Asta nu o cred, dupa mine cantitatea e cea care conteaza cand e vb de calitatea somnului. Si daca e in cantitatea potriva chiar ajuta la imbunatatirea lui Mr. Green

Citat:
-Folosiþi patul doar pentru sex ºi pentru somn. Nu munciþi din pat, nu citiþi, nu vã uitaþi la TV, nu daþi telefon din pat.

asta e adevarata, dar nu prea reusesc sa o pun in practica

Citat:
-Nu dormiþi mult în timpul zilei. Dacã vã simþiþi obosiþi pe parcursul zilei, nu dormiþi mai mult de 30 de minute. Dacã aveþi ocazia, mai bine plimbaþi-vã 15 minute.

Citat:
-Nu vã culcaþi cu stomacul gol. Dar nici nu mâncaþi mult, dupã cum aþi putut citi mai sus, nivelul glucozei crescând în acest caz. Cel mai bine este sã beþi o canã cu lapte sau sã mâncaþi o bananã.

Citat:
-Dormiþi într-un pat confortabil ºi folosiþi o pernã potrivitã. Dacã nu dormiþi singur, asiguraþi-vã cã este destul loc pentru amândoi. Stabiliþi limite în ceea ce priveºte dormitul copiilor sau al animalelor de casã cu dumneavoastrã în pat.

Citat:
-Expuneþi-vã luminii soarelui imediat dupã trezire întrucât aceasta vã regleazã ceasul biologic.


Autor / sursa: Ovidiu CÃLUGÃRU @ Gazeta de Sud

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 29 Ian 2008, 5:11 pm Go top: Sfaturi pentru un somn mai bun Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




Citat:
-Pãstraþi-vã picioarele calde. Picioarele se rãcesc în timpul somnului din cauza scãderii circulaþiei, fiind recomandabil sã purtaþi ºosete pentru a preîntâmpina apariþia senzaþei de frig.

Mr. Green Total de acord...de cate ori m-am trezit eu din cauza asta...ca ma lua cu friguri peste noapte si...bye-bye sforaiala;))

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 29 Ian 2008, 7:14 pm Go top: Sfaturi pentru un somn mai bun Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




Citat:
O baie fierbinte inainte de somn va va ajuta sa adormiti si sa dormiti mai bine, pentru ca relaxeaza muschii incordati.




Luxian a scris:
-Expuneþi-vã luminii soarelui imediat dupã trezire întrucât aceasta vã regleazã ceasul biologic.

this is true

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 30 Ian 2008, 10:21 pm Go top: Sfaturi pentru un somn mai bun Răspunde cu citat (quote)
Doda
Gold Member
Gold Member
Data înscrierii: 14/Iun/2006
Mesaje: 439
Locație: Timisoara




si ma mai mir de ce sunt insomniaca Sad ... nu respect aproape nici una din regulile (sau sfaturile) de mai sus. Confused

_________________
I don't know whether I'm alive and dreaming or dead and remembering.
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Dum, 09 Mar 2008, 8:23 pm Go top: Sfaturi pentru un somn mai bun Răspunde cu citat (quote)
SGH
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 05/Mar/2008
Mesaje: 2




Nici eu...Se pare deci ca trebuie sa luam masuri:)
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 28 Mai 2012, 1:42 pm Go top: Sfaturi pentru un somn mai bun Răspunde cu citat (quote)
rodicapop
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 22/Mai/2012
Mesaje: 49




Nici eu nu respect nici macar jumatate din acele reguli, insa somnul meu tine intre 6 si 8 ore. Acum depinde si de fiecare organism in parte.
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 15 Aug 2012, 7:54 am Go top: Sfaturi pentru un somn mai bun Răspunde cu citat (quote)
Sabina
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 15/Aug/2012
Mesaje: 3




daca sunt obosita pot sa alerg km si sa beau tone de cafea ca dorm pana dimineata de nu ma mai trezesc...depinde de fiecare organism cum reactioneaza
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Sâm, 25 Aug 2012, 2:24 pm Go top: Sfaturi pentru un somn mai bun Răspunde cu citat (quote)
Antonia
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 25/Aug/2012
Mesaje: 3




sincer pe caldura asta nu da roade nimic Sad
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 28 Sep 2012, 1:35 pm Go top: Sfaturi pentru un somn mai bun Răspunde cu citat (quote)
plump1
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 20/Sep/2012
Mesaje: 25
Locație: bucuresti




beti ceai seara si dormiti blana!
Vezi profilul utilizatorului

Sfaturi pentru un somn mai bun
 Pagina de start a forumului Club Z » Discutii
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect  

Forum index | Club Z - Portal | Luxian's Blog | Sitemap

  Powered by phpBB © 2001-2006 Modified : Club Z  
Anvelope vara iarna Timisoara | Jante Timisoara