Pagina de start a forumului Club Z
Pagina de start a forumului Club Z Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare

Forum Index | GMC Club Z - Portal | Chat Online | Parteneri | News | Top 3 Forum | Echipa GMC Club Z | Forum info


Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare
Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Subiectul anterior :: Subiectul următor 
MesajTrimis: Dum, 11 Iun 2006, 11:32 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
onutza
Silver Member
Silver Member
Data înscrierii: 30/Mai/2006
Mesaje: 211
Locație: cimitiru` vesel




am uitat sa zic ca fata e de la sat ..ca doar acolo se intampla cel mia des ca fetele de 14-15 ani sa ramana insarcinate

_________________
I am the lord&master
You all are bastards
Worship me..
Or i'll stab your eyes `till you bleed
muahahahhaa!!!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Dum, 11 Iun 2006, 11:46 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




da oana,sunt mii si mii de cazuri...dar nu exista padure fara uscaturi...acum depinde si de cei din jurul nostru,de sfaturile lor...desi uneori acestea au un efect negativ asupra noastra...cel mai bine ar fi sa ne urmam inima si sa fim capabili sa ne asumam responsabilitati,sa nu fim egoisti si sa ne gandim doar la noi...k la urma urmei,o femeie pusa in ssituatia de a avorta,la asta se gandeste mai intai...cum sa-i fie ei mai bine...in loc sa lase ca lucrurile sa decurga in mersul lor(sper k m-am exprimat corect...)

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Dum, 11 Iun 2006, 11:49 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
onutza
Silver Member
Silver Member
Data înscrierii: 30/Mai/2006
Mesaje: 211
Locație: cimitiru` vesel




ok draga ralu..ai dreptate..m-a cam luat valu` si noah.. intelegi tu

_________________
I am the lord&master
You all are bastards
Worship me..
Or i'll stab your eyes `till you bleed
muahahahhaa!!!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Dum, 11 Iun 2006, 11:52 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




onutza a scris:
asa ar trebui Ade dar vezi tu...totusi se intampla..am vazut si fete de clasa a 8-a care totusi au pastrat copilul si au continuat si scoala desi era cndamnata de multa lume...si cel mia nasol era faptul ca era condamnata cel mai tare de un PREOT!!!rusinee!!!..asa si cum ziceam...bravos celor ce pot sa tina si un copil si sa faca si o scoala in acelasi timp..si sa aiba note bune ca doar e important nu? Very Happy

atata timp cat au note bune la scoala inseamna ca totusi ar trebui sa gandeasca inainte de a-si incepe viata sexuala....iar preotul daca o condamna o face pentru ca e prea mica pentru a fi mama....sa fim seriosi la 14 ani esti inca un copil....

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 12 Iun 2006, 12:17 am Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
onutza
Silver Member
Silver Member
Data înscrierii: 30/Mai/2006
Mesaje: 211
Locație: cimitiru` vesel




nu toata lumea gandeste cu toate ca-s foarte buni la scoala..iar cazul acesta l-am vazut la "Nasul" daca l-a vazut cineva..in fine..preotul era cam ciudat..adica el insista ca fata sa fie data afara din scoala cu toate ca ea era foarte buna si vroia sa continue studiile iar parintii ei o sustineau..acuma daca s-a intamplat si fata s-a lasat dusa de cal ce sa-i faci dom'le ?doar n-ai s-o omori ca nu rezolvi nimic,nu?

_________________
I am the lord&master
You all are bastards
Worship me..
Or i'll stab your eyes `till you bleed
muahahahhaa!!!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 12 Iun 2006, 12:19 am Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
onutza
Silver Member
Silver Member
Data înscrierii: 30/Mai/2006
Mesaje: 211
Locație: cimitiru` vesel




pardooooooonnnn!!!!am vrut sa zic "dusa de val" Ops mii de scuze..e tarziu si tre sa ma intelegeti ca nu mai vad tastatura Ops

_________________
I am the lord&master
You all are bastards
Worship me..
Or i'll stab your eyes `till you bleed
muahahahhaa!!!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 12 Iun 2006, 9:22 am Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




Aplauze Aplauze Aplauze da Ade,iti dau dreptate...in primul rand,fata a facut foarte rau k nu a luat masuri precaute...s'apoi,la 14ani?!?! Cap-Zid 2 ...in fine...faza cu preotul,e normal ca acesta sa-i tina morala,pentru ca nu a facut o fapta tocmai"laudabila"...numai ca uneori noi judecam usor pe altii,fara sa ne punem in locul lor.La sat e normal sa predomine asemenea cazuri,pt k accesul la informatie e mai scazut(sa zicem)...parerea mea...

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 12 Iun 2006, 11:26 am Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




am citit tot ce ati scris voi pana acum, si totusi, parca ceva scartaie... cred ca putem sa vorbim asa pentru ca noi am fost destepte si nu am fost puse intr-o astfel de situatie Razz ... dar ganditi va putin, presupunand ca printr-un accident, pur si simplu... ati ramane insarcinate... exact in momentu asta, cand aveti de terminat unele o facultate, unele un liceu, in fine, voi ati pastra copilul? nu e nevoie sa mi raspundeti mie, raspunde ti va voua!!! eu nu l-as pastra, sincer!!! si sa luam in calcul ca spre exemplu daca se rupe un prezervativ, pilula de a doua zi reprezinta tot un avort Wink nuuu, nici nu s-ar pune problema sa pastrez un bebe acum...

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 12 Iun 2006, 7:35 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




in primul rand e nasol sa fii pusa intr-o asemenea situatie,mai ales acum,cand ne cladim un viitor...dar,raspunsul se afla in fiecare dintre noi si depinde de ceea ce face fiecare...daca esti in stare(nu ma refer la tine!!!)sa omori un copil doar din aceasta pricina,k ti-ar distruge viitorul,atunci mie mi se pare ceva imoral...ceea ce scartaie,cred eu,e faptul ca fiecare nu face altceva decat sa se apere pe sine(si sa se gandeasca doar la el),ignorand problema pe care trebuie sa punem accent si anume:dreptul la viata!!!!

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 12 Iun 2006, 8:09 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




ma gandesc ca decat daca esti pus intr-o astfel de situatie poti sa-ti dai seama cat poate fi de nasol sau nu... nici nu vreau sa ma gandesc... doamne fereste de una ca asta... dar. eu iarasi repet... ralu, chiar daca spui ca as face ceva imoral, eu tot nu as pastra copilul

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 12 Iun 2006, 10:24 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




rosto,nu stiu ce sa mai zic...acum depinde de fiecare dintre noi...cand am ales acest subiect m-am gandit(si asteptat)c-o sa ma izbessc de multe...ca voi fii contrazisa...sau sustinuta...dar nu poti impune unui om cu sila ceva ce acesta tot nu vrea sa faca,e impotriva vointei lui...dar un sfat bun nu strik niciodata si,cred eu,e bine sa-l si analizam...deocamdata...

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 12 Iun 2006, 10:35 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




aici ai pe deplin dreptate, nu poti sa ii impui unei persoane sa faca ce vrei tu, sa zicem, atunci cand ea are tot dreptul (legal... ca moral poate mai putin) sa dispuna de propria-i persoana!! Smile

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 12 Iun 2006, 11:11 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




mda....din pacate cam asa este...nu poti impune nimic cu fortza,daca nu e din proprie initiativa...iar acest lucru mai e intarit si de legea care sustine avortul...sau permite

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 16 Iun 2006, 3:10 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
Doda
Gold Member
Gold Member
Data înscrierii: 14/Iun/2006
Mesaje: 439
Locație: Timisoara




Rostopasca a scris:
sa luam in calcul ca spre exemplu daca se rupe un prezervativ, pilula de a doua zi reprezinta tot un avort Wink nuuu, nici nu s-ar pune problema sa pastrez un bebe acum...

aici gresesti...pilula de a doua zi nu reprezinta tot un avort...ea impiedica fecundarea ovulului...tocmai asta e motivul pentru care trebuie luata cat mai repede ... deci practic copilil inca nu a fost conceput...deci nu este inrerupt firul vietii
oricum nu asta e important...nici o metoda de contraceptie nu este 100% sigura asa ca nu este exclusa total posibilitatea unui accident nefericit...
eu mi-am pus de multe ori problema...daca s-ar intampla....ce as face????.....si sincer inca nu am gasit un raspuns...

_________________
I don't know whether I'm alive and dreaming or dead and remembering.
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 16 Iun 2006, 4:23 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
Doda
Gold Member
Gold Member
Data înscrierii: 14/Iun/2006
Mesaje: 439
Locație: Timisoara




Dumnezeule....am vazut si eu "Strigatul mut" si cu ocazia asta cred ca am gasit si raspunsul la intrebarea "ce as face eu?"...nu cred ca as putea trai cu asa ceva pe constiinta... nu sunt o persoana tocmai religioasa deci nu ma tem de judecata de apoi sau de comiterea unui pacat dar totusi nu as putea trai cu gandul ca am comis o asemenea cruzme... si unde mai pui ca poate vreodata chiar o sa imi doresc sa am un copi sau mai multi, ori dupa un avort nu mai exista garantia ca vei putea duce o sarcina la bun sfarsit...nu e un risc pe care sa fiu dispusa sa mi-l asum...
ma feresc de sarcini nedorite ca de dracu ...dar presupunand ca totusi as fi pusa in situatia asta, clar...l-as pastra...

_________________
I don't know whether I'm alive and dreaming or dead and remembering.
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 16 Iun 2006, 5:01 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




sincer,ma bucur mult k ai ajuns la concluzia asta.. Smile Smile Smile

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 16 Iun 2006, 5:23 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
Doda
Gold Member
Gold Member
Data înscrierii: 14/Iun/2006
Mesaje: 439
Locație: Timisoara




si eu ma bucur ca am vazut filmuletzul...si sincer recomand tuturor fetelor si femeilor sa se documenteze bine si de ce nu chiar sa vada "strigatul mut" inainte de a lua decizia de a face un avort

_________________
I don't know whether I'm alive and dreaming or dead and remembering.
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 16 Iun 2006, 6:55 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




doda, sperma ajunge in uter in cateva secunde, si inca in cateva in trompele uterine, adica acolo unde are loc fecundarea!!! pilula am impresia ca se ia in maxim 24 de ore de la contact.. ori sa nu mi spui ca in a 20a ora ovulul nu este deja fecundat... pilula reprezinta un fel de avort.... Smile

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 16 Iun 2006, 6:57 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




am vazut chestia aia de care ziceti voi, m a miscat, dar tot nu mi a schimbat parerea (vorbesc de momentul de fata... la 25 de ani nu stiu ce o sa mai fie Smile )

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 16 Iun 2006, 7:12 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




pilula de a doua zi

Este o metodă contraceptivă care previne apariţia sarcinii după un contact sexual neprotejat sau în cazul folosirii incorecte a altor metode contraceptive.

Eficienţă: 75% din cazuri. Eficienţa este cu atât mai mare cu cât timpul scurs de la contactul sexual până în momentul administrării pilulelor este mai scurt.

Acţiune: Opreşte ovulaţia, împiedică fertilizarea ovului sau fixarea lui în mucoasa uterină.

Administrare: se administrează pe cale orală 2 doze la distanţă de 12 ore una de cealaltă, la maxim 72 de ore de la actul sexual. Poate fi achiziţionată de la farmacie (Postinor) sau de la cabinetele de planificare familială, sub îndrumarea medicului.

Protecţie: Nu protejează împotriva ITS, nici împotriva HIV/SIDA.

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 16 Iun 2006, 7:17 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
Doda
Gold Member
Gold Member
Data înscrierii: 14/Iun/2006
Mesaje: 439
Locație: Timisoara




ok ...my mistake... pilula de a doua zi nu impiedica fecundatia ci ovulatia (in cazul in care pers in cauza nu este deja in perioada ferila) sau, in cazul in care a avut loc fecundatia impiedica implantarea ovulului fecundat in peretele uterin...

asa ca fiecare dintre noi are dreptate doar pe jumatate ...

_________________
I don't know whether I'm alive and dreaming or dead and remembering.
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 16 Iun 2006, 8:04 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




CONTRACEPTIA SI METODELE CONTRACEPTIVE
Ce este contraceptia?

Dreptul la sanatate este unul dintre drepturile fundamentale ale omului. Acest drept se refera si la sanatatea reproducerii. Planificarea familiala inseamna sa alegi momentul potrivit pentru a avea copii precum si numarul lor. Folosirea unei metode contraceptive va da aceasta libertate.
Asigurandu-va ca folositi o metoda contraceptiva convenabila si eficienta, veti fi relaxati si mai fericiti in relatiile sexuale. Cand va veti hotari sa aveti un copil, acel copil va fi dorit, asteptat si iubit.

Mijloacele contraceptive nu urmaresc altceva decat sa impiedice intalnirea dintre spermatozoid si ovul sau sa determine modificari ale invelisului uterului pentru a nu fixa sarcina. Acest lucru se poate face in mai multe moduri. Indiferent de metoda aleasa, aceasta trebuie folosita corect si cu regularitate. Sarcina apare daca, in urma unui contact sexual, un spermatozoid eliberat prin ejaculare fecundeaza un ovul.

Metodele contraceptive impiedica aparitia sau dezvoltarea unei sarcini. Alegerea unei metode trebuie sa se faca cu ajutorul informatiilor corecte si nu pe baza zvonurilor. La Cabinetele de Planificare Familiala veti obtine sprijinul necesar.


Retineti ca o sarcina poate sa apara chiar daca:

* contactul sexual are loc in timpul menstruatiei;
* alegeti o anumita pozitie in timpul actului sexual;
* este primul contact sexual;
* este un contact sexual unic;
* ejacularea nu s-a produs in interiorul vaginului, ci in zonele organelor genitale externe;
* femeia nu are orgasm.


Care sunt metodele contraceptive?

Informatiile despre metodele contraceptive la care se poate recurge pentru evitarea unei sarcini nedorite sunt gratuite in toate cabinetele de planing familial. Cu toate acestea, foarte multe femei recurg, inca, la avort.

* Metode de bariera
o Prezervativul
o Diafragma

* Metode chimice
o Spermicidele (geluri, foite)

* Metode hormonale *
o Pilula monohormonala
o Pilula combinata
o Contraceptive injectabile

* Metode chirurgicale *
o Steriletul **
o Legarea trompelor
o Vasectomia

* Metode naturale
o Coitus interruptus
o Metoda calendarului
o Metoda simpto-termala

Nota:
* - Metode nerecomandate!
** - Provoaca un avort timpuriu!


Sfaturi referitoare la metodele contraceptive:

- nu alegeti singure, sau la sfatul colegelor, felul contraceptivului;
- nu incepeti tratamentul fara a fi sigure de faptul ca nu sunteti insarcinata;
- pilula contraceptiva produce, temporar, o crestere a retentiei de apa respectiv o crestere in greutate;
- nu intrerupeti brusc tratamentul hormonal. Se poate ca acest fapt sa determine un dezechilibru endocrin;
- tratamentele indelungate, cu anumite pilule (de obicei cele de generatii mai vechi) pot provoca aparitia cancerului;
- utilizarea contraceptivelor orale nu va protejeaza contra bolilor venerice;
- consultati medicul cand apar probleme (oprind singure tratamentul, sau inlocuindu-l cu alte feluri de pilule, puteti agrava problema);
- faceti anual pauze de cel putin doua luni;
- nu consumati cantitati mari de alcool, pentru ca acesta poate anula efectul contraceptivelor;
- nu luati pilula la ore diferite;

Pilula monohormonala

Este o pilula ce contine numai progestageni.

Eficienta: 96-98%, in cazul folosirii corecte.

Cum actioneaza: Administrarea zilnica la aceeasi ora creeaza in uter modificari ce blocheaza patrunderea spermatozoizilor si posibilitatea mentinerii unei sarcini.

Avantaje: Este usor de folosit, este o metoda reversibila; poate fi folosita si de femeile care alapteza; poate fi folosita de femeile care nu pot folosi pilula combinata; nu intervine in desfasurarea actului sexual.

Dezavantaje: Eficienta depinde de corectitudinea folosirii; afecteaza regularitatea ciclului menstrual; creste frecventa sangerarilor intermenstruale; poate creste riscul aparitiei sarcinilor extrauterine; nu protejeaza impotriva bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv SIDA.

Observatii: Se recomanda supravegherea medicala, de preferat la un Cabinet de Planificare Familiala.


Pilula combinata

Este o combinatie de mici cantitati de estrogen si progestagen.

Eficienta: 98-99%, in cazul folosirii corecte.

Cum actioneaza: Impiedica eliberarea ovulelor si modifica invelisul intern al uterului, care devine neospitalier pentru ovulul fecundat.

Avantaje: Este metoda reversibila cea mai eficienta, usor de administrat; nu afecteaza dorinta sexuala; diminueaza durerile din timpul menstruatiei, reduce cantitativ mentruatia si regleaza ciclul menstrual; diminueaza riscurile anemiei; diminueaza starea de disconfort premenstrual; reduce riscul afectiunilor benigne ale sanului; contribuie la diminuarea aparitiei cancerului uterin si a cancerului ovarian; protejeaza impotriva afectiunilor inflamatorii pelviene; nu intervine in desfasurarea actului sexual.

Dezavantaje: Eficienta depinde de corectitudinea folosirii; nu este recomandata femeilor care prezinta factori de risc cardio-vascular; pot aparea efecte secundare minore, precum dureri de cap, cresteri in greutate, mici sangerari la inceputul administrarii; nu sunt recomandate femeilor peste 35 de ani, fumatoare; interfera cu unele tratamente medicamentoase; nu protejeaza impotriva bolilor cu transmisie sexuala, inclusiv SIDA.

Observatii: Se recomanda supravegherea medicala, de preferat la un Cabinet de Planificare Familiala.


Contraceptive injectabile

Sunt produse cu continut hormonal, administrate sub forma de injectii.

Eficienta: 99%

Cum actioneaza: Ca si alte metode hormonale, opresc ovulatia. Se injecteaza intramuscular. Din muschi se elibereaza lent si constant in organism.

Avantaje: Este una din cele mai eficiente metode contraceptive; o injectie confera o protectie de 8 pana la 12 saptamani; este reversibila; poate fi folosita de femeile care alapteaza.

Dezavantaje: Perturba ciclul menstrual; sangerari neregulate sau chiar absente; este necesara o perioada mai lunga de timp pentru reluarea fertilitatii; nu protejeaza impotriva bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv SIDA.

Observatii: Se recomanda supravegherea medicala, de preferat la un Cabinet de Planificare Familiala.

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 21 Iun 2006, 6:57 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




Doda a scris:
ok ...my mistake... pilula de a doua zi nu impiedica fecundatia ci ovulatia (in cazul in care pers in cauza nu este deja in perioada ferila) sau, in cazul in care a avut loc fecundatia impiedica implantarea ovulului fecundat in peretele uterin...

asa ca fiecare dintre noi are dreptate doar pe jumatate ...


Razz Razz dap Very Happy

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 30 Iun 2006, 10:04 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
Ecaterynne
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 25
Locație: Timisoara




Eu sunt de acord cu avortul pana in 3 luni. De ce? Pentru ca daca nu se naste intr-o familie e traumatizant pentru copil pentru ca va creste in certuri si fara dragostea parinteasca a mamei si a tatalui. Pentru ca Romania nu ofera destule posibilitati pentru ca parintii sa ofere copiilor un trai decent daca au mai mult de 2 copii (Eu mai am o sora si un frate si nu a fost chair roz, si am vazut-o pe mama suparata de atatea ori ca nu ne-a putut oferi la toti ce-am cerut. O mama face orice pt copilul ei!!!). Pentru ca decat sa nasti un copil si sa stii ca n-ai cu ce sa-l intretii sau pur si simplu nu il vrei si va ajunge intr-un orfelinat... mai bine nu il mai nasti deloc. Hai sa fim putin seriosi: oricarei femei i se poate intampla sa ramana insarcinata. Shit happens! Dar ai totusi o solutie la indemana: avortul. Si timp suficient din momentul conceperii sa te gandesti daca il vrei, daca esti pregatita sa devii mama, sa renunti la vechile tale obiceiuri, sa iti asumi responsabilitatea, daca ai ce sa-i oferi.
Parerea mea !!!

_________________
Don't worry, be happy !!!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Sâm, 01 Iul 2006, 3:05 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




te inteleg perfect ce vrei sa zici...e adevarat,e cruda realitatea in care traim,lumea care ne inconjoara...dar eu cred ca aceasta devine si mai cruda omorand un copil(in fine,parerea mea)...chiar zilele trecute,vorbind cu cineva care a facut avort,am ramas,pur si simplu,socata...in primul rand,nu ma asteptam sa aud de la persoana respectiva ceea ce a zis...si ca,daca ar fi sa ramana insarcinata,ar face-o din nou...acest lucru mi s-a parut o cruzime una,deoarece vorbea cu o seninatate...in plus,mi-a povestit si cum decurge un avort,durerea:trupeasca...si poate,sa zicem,mai tarziu(sper!) si sufleteasca(stiu,sunt putin km rea aici)...la urma urmei,raspunsul se afla in fiecare din noi,iar pe cine-l tine sa faca asa ceva...pacat!!!si treaba ei...
ar mai fi ceva...poate noi judecam doar pe cea care face avortul,dar eu cred k in asemenea caz si tatal pruncului are aceeasi vina...si el participa la uciderea copilului...indirect

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

Avortul-crima?
 Pagina de start a forumului Club Z » Discutii
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 2 din 3  
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare
  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect  

Forum index | Club Z - Portal | Luxian's Blog | Sitemap

  Powered by phpBB © 2001-2006 Modified : Club Z  
Anvelope vara iarna Timisoara | Jante Timisoara