Pagina de start a forumului Club Z
Pagina de start a forumului Club Z Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare

Forum Index | GMC Club Z - Portal | Chat Online | Parteneri | News | Top 3 Forum | Echipa GMC Club Z | Forum info


Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3
Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Subiectul anterior :: Subiectul următor 
MesajTrimis: Mar, 19 Dec 2006, 10:49 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




tocmai am dat peste un articol legat de avort...

Practicarea avortului atat in cadrul casatoriei cat si in cazul relatiilor extraconjugale si intamplatoare este o crima impotriva vietii umane in general si a copilului in special. Fatul a fost socotit totdeauna si in mod constant om deplin. Astfel, intreruperea artificiala a sarcinii este considerata, crima, omucidere. Constiinta omului n-a considerat fatul mai putin om decat adultul, desigur un om in plina crestere si manifestare, chiar din pantecele mamei.



Proavortiostii, adica adeptii intreruperii artificiale de sarcina, sunt astazi o adevarata miscare internationala, concretiza1a in asociatii, grupuri de initiativa, conferinte, manifestari de protest cerand ca avorturile sa nu fie, in nici un fel pedepsite de legile civile, motivandu-se ca s-a schimbat insasi conceptia morala si ca este gresit sa fie considerate avorturile crima, ucidere. In constiinta comuna, avortul a incetat sa fie considerat delict penal, legiuitorul este dator sa urmeze constiinta sociala.



Sustinerea de fata a avortului este mai mult decat simplista. Caci constiinta comuna socila cu mutatiile ei in timp nu este identica cu constiinta morala si nici sursa a acesteia, chiar daca aceasta din urma cuprinde in continutul ei si elemente dobandite din partea societatii. Constiinta morala adevarata implica relatia subiectului ei cu Dumnezeu.



Mitropolitul Kalamaras de Nikopole-Grecia precizeaza ca "principalul argument al adeptilor scoaterii de sub incidenta legii a avorturilor a fost ca fiecare femeie sa aiba dreptul sa dispuna ea insasi de trupul ei si ca nu permite unei persoane sau grup de persoane, sa intervina si sa hotarasca asupra unei teme atat de personale, ca cea a dispunerii de propriul trup". Argumentul invocat pare sa cuprinda o doza de progresism, dar, nu e mai putin adevarat si o mare doza de defaimari la adresa opiniilor contrare avortului, calificate ca anacronice, mijloace de inapoiere.



Oare fatul este fara suflet si deci fara viata autonoma? Este doar o parte a corpului mamei sale, si are atunci si dreptul de a dispune de el dupa cum doreste? Acestor intrebari multiple le da astazi raspunsul medicina, combatand avortul si legiferarea practicarii lui.



Tema avorturilor nu poate fi limitata astazi doar la cei care-l practica. Ea constituie problema constiintei morale a omenirii intregi, intrucat priveste insasi viata omului, ca dar al lui Dumnezeu fata de care fiecare este responsabil.



Fatul reprezinta o evolutie somatica si sufleteasca in corpul matern.

Medicina contemporana constata urmatoarele:

a) la 8 zile se face simtita bataia inimii fatului.

b) la 5 saptamani se vad clar: nasul, obrajii si degetele fatului ;

c) la 6 saptamani, incepe sa functioneze sistemul nervos, se distinge clar scheletul si incep sa functioneze stomacul, rinichii si ficatul fatului ;

d) la 7 saptamani (50 de zile) se fac simtite undele encefalice - constituie principalul criteriu pe baza caruia stiinta contemporana stabileste daca o persoana adulta continua sa se afle in viata. Copilul are toate organele interne si externe definitiv conturate. Are ochi, nas, buze, limba; ,

e) la 10 saptamani (70 de zile), copilul nenascut are toate caracteristicile pe care le vedem clar la copil dupa nasterea sa (9 luni) ;

f) la 12 saptamani (92 zile, 3 luni), copilul in pantecele mamei are toate organele sale definitiv conturate chiar si amprentele degetelor.



Concluziile medicului Ernest Haupt, dintr-un studiu moral, sociologic si biologic foarte documentat, sunt definitorii pentru cei ce se opun avortului calificandu-l drept crima cu premeditare. El afirma: "Ovulul fecundat nu este o simpla masa celulara fara caractere specifice. El nu este in acest stadiu nici farama de viata botanica, nici macar embrionul vreunui sir biologic de viata. Este pe deplin si absolut viata unei existente umane...".



Deci faptul ca sarcina nu este inca persoana deplina, conturata, nu inseamna ca poate fi redusa la un lucru, devenind obiect de proprietate, de vanzare sau de inmagazinare. De asemenea nu inseamna ca femeia insarcinata poate sa dispuna libera de fat, cum poate sa dispuna de oricare alta parte a corpului ei. Fatul nu este lucru sau obiect, sau o simpla parte a corpului femeii ci gena cu viata in evolutie intrepatrunsa cu viata celei insarcinate. Aceasta particularitate minunata si deosebita a fatului ca persoana in devenire, nu poate nimeni sa o nege .



De aceea fatul este si trebuie sa fie protejat de dreptul civil ca ceva deosebit. Protejarea speciala a fatului prin lege devine astazi o necesitate.



Biserica, cu intreaga ei invatatura dogmatica, morala si canonica, intemeiata pe Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie, a fost in toate timpurile si locurile impotriva avortului ca teorie si practica, calificandu-l drept crima impotriva vietii umane.

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 19 Dec 2006, 11:57 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




bleax.. astea sunt de-ale bisericii.. nus supoooort Evil Evil Evil

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 20 Dec 2006, 8:26 am Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




1.Nu conteaza ale cui sunt,sunt vorbe care mie mi se par destul de adevarate
2.Sunt convinsa ca altora le va prinde bine sa citeasca despre asta
3.Precum Biserica si-a exprimat parerea cu privire la avort,la fel de bine putea sa o faca si altcineva...si ce,conta mai mult?!erau mai credibili?!bleax,nu cred ca trebuie sa judecam asa...
4.Am mai zis si la celelalte comentarii,fiecare e liber sa faca ce vrea!e constiinta sa,responsabilitatea sa asupra faptelor facute Razz

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 20 Dec 2006, 1:40 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




si tu ce crezi ca am facut eu mai sus??? nu mi-am exprimat o parere??? nu m-am legat cu nimic de tine, adica de autor, doar am spus ce gandesc eu...

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 20 Dec 2006, 1:41 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




plus ca am spus gresit autorul, cel care a postat, ca autorul am zis ca nu merita Laughing

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 20 Dec 2006, 5:28 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




imi cer scuze,nu trebuia sa ma descarc direct pe tine(aici eu mi-am pierdut,se pare,calmul)...tu nu ai nici o vina,ti-ai exprimat doar parerea...

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 20 Dec 2006, 8:19 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




raluuuuu, hai sa ne certaaaaaaaam!! de ce nu ne certam!!! bai toata lumea e calma de sarbatori?? Evil Evil Evil

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 21 Dec 2006, 1:22 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




nu stiu daca e vorba doar ca se apropie Craciunul...eu cred ca nu putem forta omul,fiecare e liber sa faca ce vrea...si sincer,cred ca mi-am subliniat destul de bine parerea mea asupra avortului si nu mi-o voi schimba,asa ca nu are rost sa ne certam...din nimic...las'ca gasim altundeva,alt topic,unde sa ne certam Wink ..te-am pupat kiss

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 21 Dec 2006, 6:05 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




ti le iei Evil Evil Laughing Laughing

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 27 Mar 2007, 1:06 am Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




apropo de avorturi...
cei care sunt fara casa si fara masa de ce nu recurg la metoda asta? decat sa-si creasca copiii in mizerie... sau sa foloseasca metode contraceptive ca sunt gratuite (la medicul de familie), sa nu mai fie pline stazile cu copii la cersit...

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 27 Mar 2007, 10:37 pm Go top: Avortul-crima? Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




Naty draga,cred ca sunt prea multe raspunsuri la asta...poate le e frica sa faca avort,sa ucida...sau poate vor sa aiba de pe cine profita,sau...nu stiu,dar mai bine sa cerseasca pe strada,decat sa fie avortati!!!parerea mea... Sad

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

Avortul-crima?
 Pagina de start a forumului Club Z » Discutii
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 3 din 3  
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3
  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect  

Forum index | Club Z - Portal | Luxian's Blog | Sitemap

  Powered by phpBB © 2001-2006 Modified : Club Z  
Anvelope vara iarna Timisoara | Jante Timisoara