Pagina de start a forumului Club Z
Pagina de start a forumului Club Z Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare

Forum Index | GMC Club Z - Portal | Chat Online | Parteneri | News | Top 3 Forum | Echipa GMC Club Z | Forum info


Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Subiectul anterior :: Subiectul următor 
Cele 10 porunci... pentru bunele maniere :)
MesajTrimis: Sâm, 01 Iul 2006, 4:57 pm Go top: Cele 10 porunci... pentru bunele maniere :) Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




1.Fii tu insuti. Bunele maniere incep cu un simt real despre sine. Daca nu esti onest cu tine insuti, nu poti fi onest fata de altii. Esti unic. Nu incerca sa-ti arati o personalitate care sa se potriveasca circumstantelor. Fii natural si lumea te va respecta pentru cine esti.

2.Spune ”Multumesc”. Sa multumesti altora este un mod de a-i lauda si este una din cheile de a fi politicos. Trimite o scrisoare de multumire ori de cate ori cineva face ceva dragut pentru tine sau telefoneaza sa-ti exprimi recunostinta. Acest act simplu va ajuta la cladirea unor relatii de durata. Cand cineva iti face un compliment, cel mai bun raspuns este un simplu ”multumesc”. Si nu uita de ”Te rog”, ”Scuza-ma” si ”Cu placere”, care sunt alte semne ale unei persoane manierate.

3.Fa complimente. O regula fundamentala a manierelor este sa daruiesti. Gandeste-te ce poti darui altora si tine minte ca cele mai pretioase daruri nu costa nimic. Cand intalnesti pe cineva, intotdeauna te poti gandi la un compliment dragut si adevarat pe care sa-l faci. Un ”Buna” sau un ”Ce mai faci?” nu e suficient. De asemenea, poti acorda atentia ta neimpartita altora. Poti fi generos cu salutarile calde, cuvintele de apreciere, compasiune, dragoste sau alte vesti bune.

4.Nu fi laudaros sau arogant si nu vorbi prea tare. Exerseaza intotdeauna stapanirea de sine si bunul simt. Vocea ta, comportamentul si chiar imbracamintea ar trebui sa reflecte o eleganta subinteleasa. O persoana manierata nu are nevoie sa-si faca reclama. Lasa ca faptele sa vorbeasca.

5.Asculta inainte de a vorbi. Respectul fata de altii este o cerinta a bunelor maniere. Sa-i asculti pe altii este un mod de a arata respect. Nu exista o companie mai proasta decat o persoana care nu asculta. Fii interesat cu adevarat de altii; invata-le numele si incurajeaza-i sa vorbeasca despre ei. Nu-i intrerupe. Priveste-i in ochi si asculta cu atentie. Cel ce asculta, invata si deci, castiga.

6. Vorbeste cu bunatate si grija. Inainte de a vorbi, gandeste-te ce efect vor avea cuvintele tale. Opreste-te si cantareste cuvintele cu grija si spune-le cu blandete. De asemenea, aminteste-ti ca limbajul trupului (pozitia si manierele) este la fel de important ca limbajul cuvintelor.

7.Nu critica si nu te plange. O persoana cu maniere nu se coboara la a critica pe altii sau a se plange de circumstante. Negativismul sub orice forma trebuie sa fie evitata. Daca auzi o barfa, nu te alatura acesteia, fii indiferent. Daca nu esti de acord cu altii, fa-o intr-un mod respectuos. Nu ataca verbal si nu ii judeca. Poti sa castigi argumentul, dar poti pierde un prieten valoros.

8.Fii punctual. Apreciaza valoarea timpului tau si al altora. Daca ai o intalnire, incearca sa ajungi la timp. Daca trebuie sa intarzii, suna mai intai. Niciodata sa nu ajungi mai devreme la o petrecere; s-ar putea ca gazda ta sa nu fie gata imbracata. Nu exagera cu salutul de ”La revedere”. O plecare rapida, simpla, la momentul oportun este de obicei apreciata.

9.Nu-i pune pe altii in situatii jenante. Trateaza pe altii cum ai vrea sa fii tratat si gandeste-te cum sa-i faci sa se simta bine. Sentimentele oamenilor pot fi la fel de fragile ca si cristalul cel mai fin. Nu jigni pe nimeni cu glume nepoliticoase sau o porecla nedorita. In conversatii, nu pune niciodata intrebari jenante cum ar fi costul unei achizitii noi sau lucruri care tin de inima. Este intotdeauna important sa te gandesti mai intai la ceilalti.

10.Actioneaza si cauta in toate sa faci cat mai bine. Fii o influenta calma, fericita in orice situatie stresanta si mentine-ti o figura placuta. Vezi umor oricand este posibil. Intotdeauna straduieste-te sa spui lucrurile cat mai cu curtoazie si politete. In fiecare zi imbraca-te de parca ar fi singura ta sansa sa stralucesti. Casa ta, masina si locul de munca ar trebui sa reflecte ce-i mai bun din tine. Ar trebui sa fie curate, ordonate si bine organizate. Manierele la masa sunt importante. Sa nu vorbim cu mancarea in gura sau sa nu mancam, pana cand nu s-a asezat gazda. Mananca incet, bucurandu-te de fiecare imbucatura. Savureaza momentele cand prieteni buni, conversatie buna si maniere bune aduc ceea ce viata poade oferi mai bun.

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 17 Noi 2006, 1:00 am Go top: Cele 10 porunci... pentru bunele maniere :) Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




raluk a scris:
Trateaza pe altii cum ai vrea sa fii tratat si gandeste-te cum sa-i faci sa se simta bine.

adevarul e ca bine faci bine gasesti Wink
raluk a scris:
Este intotdeauna important sa te gandesti mai intai la ceilalti.

cu asta nu prea sunt de acord...eu de multe ori m-am gandit sa fac astfel incat cei de langa mine sa se simta bine si la urma eu am avut de pierdut, iar ei au profitat...nu intotdeauna trebuie sa ne gandim la ceilalti mai intai...trebuie sa gasim o solutie optima pentru ambele parti, in care nimeni sa nu aiba de suferit...

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 17 Noi 2006, 1:14 am Go top: Cele 10 porunci... pentru bunele maniere :) Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




daca faci bine esti luat de prost... daca faci rau esti nesimtit, daca esti indiferent, esti considerat ignorant... deci, ce facem mai intai?? hihihi

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 17 Noi 2006, 1:19 am Go top: Cele 10 porunci... pentru bunele maniere :) Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




trebuie sa ne fie noua bine (desi sunt egoista aici), dar sa facem astfel incat sa nu-i afectam pe cei din jur intr-un mod negativ....

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 17 Noi 2006, 12:36 pm Go top: Cele 10 porunci... pentru bunele maniere :) Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




parerea mea e ca trebuie sa te comporti natural,asa cum esti tu de fapt,in orice situatie...la urma urmei,degeaba postez eu pe forum zeci de bune maniere(sau incerc sa i le bag cu palnia pe gat cuiva)daca acestuia nu i-au fost insuflate de mic copil(sau nu stiu daca conteaza neaparat varsta,niciodata nu e prea tarziu sa-ti dai seama de unele lucruri)....daca esti bun nu inseamna neaparat ca esti luat de prost...parerea mea

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 29 Noi 2006, 1:29 am Go top: Cele 10 porunci... pentru bunele maniere :) Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




eu cred ca conteaza varsta, mai ales cei 7 ani de acasa...sunt multi care nu-i au Confused vad asta pe zi ce trece... la din ce in ce mai multe persoane si-mi pare rau ca sunt si asa oameni sunt in jurul meu...

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

Cele 10 porunci... pentru bunele maniere :)
 Pagina de start a forumului Club Z » Discutii
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect  

Forum index | Club Z - Portal | Luxian's Blog | Sitemap

  Powered by phpBB © 2001-2006 Modified : Club Z  
Anvelope vara iarna Timisoara | Jante Timisoara