Pagina de start a forumului Club Z
Pagina de start a forumului Club Z Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare

Forum Index | GMC Club Z - Portal | Chat Online | Parteneri | News | Top 3 Forum | Echipa GMC Club Z | Forum info


Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Subiectul anterior :: Subiectul următor 

Ce credeti,sunteti o persoana care ramane calma in orice situatie?
In marea majoritate,DA
44%
 44%  [ 4 ]
NU,mereu rabufnesc din orice
44%
 44%  [ 4 ]
Raman calma,atata vreme cat stiu ca-s stapan/a pe situatie
11%
 11%  [ 1 ]
Voturi totale : 9


Legenda calmului
MesajTrimis: Mar, 19 Dec 2006, 9:37 pm Go top: Legenda calmului Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




O legendã povesteºte despre o disputã între zei. Dupã cum se ºtie fiecare zeu încarna virtuþile sau pasiunile omeneºti (ex: din mitologia romanã ºi greacã). Fiecare zeu pretindea cã deþine taina fericirii supuºilor de pe pãmânt, ºi, fiecare era convins de propria-i superioritate, chiar supremaþie.

Se povesteºte cã se auzea de pa pãmânt cum vuia cerul de certurile lor fãrã sfârºit. Vãzând cã nici unul nu are totuºi nici un ascendent faþã de rivalii sãi, au hotãrât toþi împreunã, sã se prezinte superiorului lor pentru judecatã. Dupã ce ºi-au prezentat pãsul, toþi zeii de faþã, aºteptau verdictul. Deodatã un fulger strãlucitor brãzdã noaptea, iar bubuitul nãpraznic a încremenit de groazã pe toþi cei de faþã. O imensã prãpastie s-a deschis în faþa forþelor cereºti încât aceºtia ºi-au pus la îndoialã propria invulnerabilitate. Tabloul se mai continuã cu furtuna, mare învolburatã, cutremurul munþilor, dupã care totul se potoleºte, iar cerul este invadat de o muzicã divinã.

O voce se aude: "Puterea în manifestarea forþei-brutale distruge, nu creeazã. Puterea constã în arta de a supune oamenii ºi de a-i menþine sub legea blândeþei, nu a violenþei".

Muzica divinã continuã pânã cuprinde ºi subjugã tot spaþiul ºi toate fiinþele prezente.

Demonstraþia a luat sfârºit ºi fusese un succes. Unul, doar unul din cei prezenþi rãmase însã indiferent la tot ceea ce se întâmplase.

Contrariat, Judecãtorul Suprem al zeilor îl întrebã:

- Tu eºti surd, orb sau nesimþitor ca nemuritorul de rând de nu reacþionezi la nimic din ce þi-am arãtat?

<if>- <endif>Nu. Eu sunt calmul, acela care ºtie sã-ºi disciplineze impresiile. Gloria celorlalþi este condiþionatã de emoþii, pentru cã nu le stãpânesc. Ce fel de putere este aceea care se lasã moleºitã de admiraþie sau tremurã în faþa stihiilor?

Superiorul zeilor se pronunþã:

"Lui îi aparþine toatã puterea. În el sãlãºluieºte adevãrata forþã. Stãpânind pasiunile, el se ridicã mai presus de dominaþia naturii. Nu se dedã la demonstraþii inutile. Puterea lui nu ºovãie în faþa unei forþe potrivnice. El rezistã tuturor sugestiilor zadarnice, nedemne de spirit. Totuºi, el percepe ºi discerne emoþiile. Calmul este superiorul ºi maestrul tuturor".

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 19 Dec 2006, 10:38 pm Go top: Legenda calmului Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




eu rabufnesc din orice, chiar si din ce nu trebuie Laughing Laughing

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 19 Dec 2006, 10:45 pm Go top: Legenda calmului Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




mai sa fie...si cum e,merita? :> he he he

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 19 Dec 2006, 11:58 pm Go top: Legenda calmului Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




mai... uneori merita, sa stii... alteori nu prea... dar stiu si cand sa fiu mai putin irascibila si stiu si sa vorbesc frumos Very Happy

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 20 Dec 2006, 8:21 am Go top: Legenda calmului Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




atunci e bine Very Happy ...mie,din pacate,nu imi sta in caracter sa izbucnesc prea usor...mi se intampla lucrul asta foaaaarte rar, si si atunci doar pentru cateva clipe...e ceva de genul"Gata!S-a umplut paharul!"...sincer,mi-ar fi placut sa fiu putin mai dura pentru ca cred ca as fi impus mai multa autoritate Laughing asta intr-o anumita ,masura,pentru ca mai sunt si alte metode de a-ti impune autoritatea Wink

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 20 Dec 2006, 1:43 pm Go top: Legenda calmului Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




mai sunt, dar deocamdata pentru mine e buna asta Mr. Green

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 30 Apr 2007, 10:43 pm Go top: Legenda calmului Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




calmul unora ma scoate din sarite uneori Very Happy si eu sunt o persoana calma, in general, dar se mai intampla sa ma enervez si eu, cam greu ajung la performanta asta, dar si cand ajung... Neutral he he he

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

Legenda calmului
 Pagina de start a forumului Club Z » Discutii
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect  

Forum index | Club Z - Portal | Luxian's Blog | Sitemap

  Powered by phpBB © 2001-2006 Modified : Club Z  
Anvelope vara iarna Timisoara | Jante Timisoara