Pagina de start a forumului Club Z
Pagina de start a forumului Club Z Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare

Forum Index | GMC Club Z - Portal | Chat Online | Parteneri | News | Top 3 Forum | Echipa GMC Club Z | Forum info


Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Subiectul anterior :: Subiectul următor 
Prince of Persia: The Two Thrones
MesajTrimis: Sâm, 17 Iun 2006, 11:37 am Go top: Prince of Persia: The Two Thrones Răspunde cu citat (quote)
YuLee
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 357
Locație: Timisoara




Prince of Persia: The Two Thrones



Imi propusesem sa incep articolul in felul urmator: "As dori sa imi cer scuze in numele Ubisoft pentru acest... joc, daca il putem numi un joc". De ce spun asta?

In vremurile bune, si nu vorbesc de acum 20 de ani, jocurile erau nostime si relaxante. Exista si atunci frustrare, dar simteai ca merita osteneala. Ce s-a intamplat intre timp? Se pare ca nimeni nu mai stie cum sa faca un joc atractiv si in acelasi timp dificil.

"The Two Thrones" are fi trebuit sa ia ce era mai bun din jocurile precedente si sa le reuneasca intr-o editie superba pe care sa ne-o amintim pentru multi ani de acum incolo. Acest lucru insa nu s-a intamplat si, mai mult, nu este nici macar mai bun decat celelalte doua. Ubisoft a fost (nu mai este) o companie care producea si distribuia titluri de calitate cum au fost "Beyond Good & Evil", Splinter Cell si altele. Aceste jocuri sunt in continuare cu noi pentru ca au stabilit niste standarde si sunt citate tot timpul.

Story
Probabil asta este partea cea mai intereasanta. Te poarta intr-o calatorie minunata si iti lasa imaginatia sa zburde. Povestea continua imediat dupa ce printul a scapat de Dahaka si se intoarce acasa pentru putina odihna si relaxare. Ajungand in Babilon, descopera ca orasul este in ruine, atacat de o armata necunoscuta. Vasul sau este scufundat si o pierde pe Kyleen. Aici incepe o cursa contra timp pentru a o gasi si salva din mainile... mai bine sa va las sa jucati pentru a descoperi singuri.

Jocul are cateva rasturnari de situatie si per total te face sa vrei sa joci mai mult si mai mult, dar va rog nu incercati sa il analizati pentru ca este plin de clisee. Totusi, este una din cele mai bune povesti aparute anul acesta.

Gameplay
Sper ca nu aveti sperante prea mari pentru ca este practic acelasi joc ca si celelalte doua, doar ca are mai multe scheme de lupta si un sistem nou de "speed kill".

Din fericire, partea aceasta se intoarce oarecum spre primul titlu al seriei. Caracterul se misca ceva mai incet, oferindu-ti suficient timp pentru a face miscarile speciale. Fiecare arma pe care o folosesti are un numar de scheme pe care le poate efectua, plus o alta serie care pot fi realizate de catre toate armele. In continuare te poti folosi de mediul inconjurator cum sunt stalpii si peretii.

Acest aspect este foarte important. Chiar daca ai o gramada de lucruri pe care le poti face cu un cutit si o sabie, in general nu vei avea suficient timp sa le faci. Inamicii sunt ceva mai inteligenti si daca vei intalni, de exemplu, doi soldati si doi arcasi in acelasi timp sunt foarte mari sanse sa nu le faci fata.

Aici intervine sistemul de "speed kill", fara de care ar fi aproape imposibil sa termini jocul. Dar ce anume este "speed kill"? Ei bine, este o actiune prescriptata pe care o poti efectua atunci cand inamicul nu te poate vedea. Imaginea incepe sa clipeasca, apesi o tasta si actiunea incepe. In timpul miscarii iti sunt date instructiuni sa apesi o anume tasta in anumite momente cheie: toate acestea se reduc la un "speed kill" in liniste. In acest fel poti lichida chiar si doi adversari in acelasi timp.

Lupta nu este singurul lucru care a fost imbunatatit; acrobatiile sunt acum mult mai complicate decat inainte. Deoarece joci cu doua caractere (veti vedea si singuri), anumite zone nu pot fi trecute decat cu unul dintre ei; si credeti-ma pe cuvant cand va spun ca veti sari foarte mult deoarece Ubisoft a combinat o serie de elemente care cateodata vor necesita foarte multi nervi si reflexe bune (sa nu mai punem la socoteala o tastatura rezistenta sau un gamepad pe masura)

Au fost cateva miscari adaugate gameplay-ului, cum ar fi alunecarea intre pereti sau folosirea cutitului pentru a te agata de niste ornamente speciale din pereti pe care le gasesti ocazional. Toatele elementele din versiunile precedente, combinate cu cele noi fac ca jocul sa fie mult mai interesant de jucat.

Urmatorul punct pe ordinea de zi, armele. Ce mi-a placut: sunt diferite, asa ca se comporta diferit; sabiile sunt pentru taiat si buzduganele pentru zdrobit. Ce nu mi-a placut este ca se strica foarte usor. Cand rasfoiam lista de comenzi am vazut "arunca arma" si mi-am zis: "cool". Ce nu am realizat la momentul respectiv era ca aruncarea armei urma sa fie folosita atat de des incat va deveni un obicei.

Nu exista, practic, un AI in adevaratul sens al cuvantului, dar ca sa fiu complet sincer, nu am jucat PoP pentru inamici sau pentru scene de lupta, ci pentru poveste si puzzle-urile acrobatice. Mai mult, imi plac oponentii prosti, care nu stiu sa colaboreze. Daca ar fi fost educati sa lucreze in echipa mi-ar fi luat saptamani sa il pot termina.

Am pastrat ce era mai bun la sfarsit: sistemul de salvare. Dati-mi voie sa mai spun o data, poate cineva de la Ubisoft citeste mai atent: SISTEMUL DE SALVARE. Eu nu cred ca ei stiu ce inseamna de fapt salvare. Lasati-ma sa va explic. Poti salva (adica in meniu) doar la fantani iar jocul face cateva salvari interne din cand in cand, in general atunci cand traversezi un pasaj mai dificil. Problema este ca fantanile sunt la distanta mare una de alta iar sistemul de checkpoint este extrem de prost implementat. De exemplu, tocmai ai aproape distrus joystick-ul gamepad-ului trecand peste o combinatie de capcane si te-ai luptat cu o serie de inamici, doar pentru a trece alta prapastie. Acum esti in fata celui de-al doilea val de atacatori care vor trece prin tine ca un cutit cald prin unt si iti spui "nici o problema, mi se va incarca ultimul checkpoint" si surpriza: ultimul checkpoint este in urma cu 10 minute. Asa ca te enervezi si apesi ESC si quit. Asta-i cea mai mare greseala dintre toate. Jocul nu inregistreaza checkpoint-urile, doar salvarile de la fantani. Din fericire, Logitech face multe gamepad-uri asa ca stati fara grija, puteti oricand sa gasiti un inlocuitor.

Concept:
Am abandonat jocul de trei sau patru ori din cauza problemelor pe care le-am intalnit, unele din cauza gamaplay-ului, altele din cauza sistemului defectuos de salvari. De fiecare data am jurat ca voi desfinta "The Two Thrones" prin acest review, dar am continuat sa ma joc. In cele din urma am inceput sa stapanesc mai bine controlul personajului incat sa pot ucide mai usor si sa mor mai rar. In timp (culmea ironiei) jocul a inceput sa fie mai placut si un pic mai usor. Ar trebui insa sa faca ceva cu timpul de acomodare cu jocul deoarece asta este unul din cele mai enervante jocuri pe care le-am jucat vreodata.

Jocul nu are nimic nou si cu toate astea experienta mea anterioara cu Prince of Persia nu a contat. A trebuit sa o iau de la inceput si sa invat totul din nou. Nu sunt sigur ca este un plus pentru joc, este mai degraba frustrant.

Video:
Este o portare de pe consola. Inteleg ca o companie nu prea poate sa investeasca in dezvoltari separate ale jocului pentru PC si console, dar este chiar asa de greu sa realizezi niste degete sau o anatomie corporala cat de cat corecta? Prima reactie pe care am avut-o atunci cand l-am vazut pe Print a fost: "ce cauta asa de putine poligoane intr-un joc din 2005?" Raspunsul corect este ca engine-ul jocului este acelasi cu cel folosit in prima parte. Intr-adevar, atunci avea Pixel Shader 1.1 si calculatoarele mai vechi nu il putea rula. Acum, folosind 1.1 shader (desi avem si 3.0), chiar si calculatoarele vechi il pot rula. Ce va spune acest lucru despre calitate?

Si daca tot te chinui sa realizezi un joc care merge pe calculatoare mai slabe, nu poti macar sa te straduiesti sa le dai caracterelor degete normale si nu extraterestre cu numai doua cioturi? Sau macar angajeaza un regizor bun pentru ca filmele realizate cu engin-ul jocului sa nu ma urmareasca in somn!

Dupa cum ati citit mai sus, jocul va rula si pe calculatoare mai slabe fara sa aiba un impact prea mare asupra aspectului. Are cerinte mici si o grafica pe masura. Arata chiar groaznic; ma rog, poate nu pe un televizor normal, dar pe monitor fiecare pixel conteaza si fiecare poligon este expus si credeti-ma, nu sunt prea multe poligoane.

Sunt foarte dezamagit de catre Ubisoft pentru ca ne-au adus un titlu care arata asa de rau. As vrea sa parafrazez un mare om (Jerry Seinfeld cand se referea la poporul chinez): "Au vazut furculita?!" Ubisoft are cateva jocuri foarte aratoase, cum ar fi "Splinter Cell: Chaos Theory", cu unul din cela mai avansate engine-uri la ora actuala. Care este problema? Nu puteau gasi un engine conform asteptarilor? Doar au vazut furculita!

Apoi mai este si fizica care de fapt nu exista. Nimic care sa aduca a model fizic, cu legea lui Newton si restul. Fara Havok, fara Aegeya, nici macar ceva intern.

Audio:
Inon Zur este compozitorul coloanei sonore din "Prince of Persia: The Two Thrones". Ar trebui sa spun ca este extraordinara si ca m-a impresionat mai mult ca oricare alta, dar este destul de mediocra, fara sa aduca nimic deosebit.

Ar trebui sa ia niste lectii de la Jesper Kyd si Orchestra din Budapesta. Asta este o coloana sonora de calitate, dupa 5 ani inca imi mai aduc aminte de ea. Cred ca producatorii si distribuitorii traiesc cu impresia ca majoritatea jucatorilor sunt probabil afoni si ca daca trantesti o orchestra vom fi toti impresionati. Nu prea cred...

Multiplayer:
Aaa... nu are.

Conclusion:
As vrea sa spun ca este un joc extraordinar, dar nu este. Am o multime de sentimente contradictorii fata de el. Pe de o parte imi place pentru acrobatii si game design, dar pe de alta parte are o grafica foarte proasta si un sistem de salvare dezastruos care te face sa urli. Una peste alta, un joc bun dar nu cel pe care il asteptam.

Sursa: softpedia.com

_________________
Unde-i viitoru' de altãdatã!?

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Sâm, 26 Dec 2009, 10:55 pm Go top: Prince of Persia: The Two Thrones Răspunde cu citat (quote)
VandaM
Bronze Member
Bronze Member
Data înscrierii: 26/Dec/2009
Mesaje: 62




eu lam jucat mult si mia placut Mr. Green

_________________
Prefer sami fac singur prieteni...nu sa ma considere altii...
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 07 Oct 2011, 1:25 pm Go top: Prince of Persia: The Two Thrones Răspunde cu citat (quote)
cristi_1993
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 20/Sep/2011
Mesaje: 27




frumos dar vechi:PVery Happy

_________________
Joc jocuri cu zombi
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 04 Iul 2012, 6:20 pm Go top: Prince of Persia: The Two Thrones Răspunde cu citat (quote)
vladut
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 04/Iul/2012
Mesaje: 3




Bun jocul la vremea lui. Acum nu se mai compara cu Assassin's Creed.
Vezi profilul utilizatorului

Prince of Persia: The Two Thrones
 Pagina de start a forumului Club Z » Jocuri PC
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect  

Forum index | Club Z - Portal | Luxian's Blog | Sitemap

  Powered by phpBB © 2001-2006 Modified : Club Z  
Anvelope vara iarna Timisoara | Jante Timisoara