Pagina de start a forumului Club Z
Pagina de start a forumului Club Z Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare

Forum Index | GMC Club Z - Portal | Chat Online | Parteneri | News | Top 3 Forum | Echipa GMC Club Z | Forum info


Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Subiectul anterior :: Subiectul următor 
teama sau nebunie?
MesajTrimis: Mie, 19 Sep 2007, 1:21 am Go top: teama sau nebunie? Răspunde cu citat (quote)
dallen
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 19/Sep/2007
Mesaje: 2




Problema mea suna cam asa: Acum 2 ani de zile am avut 2 relatii din care am iesit profund dezamagit, parca ar fi fost trase la indigo, acelasi inceput, acelasi parcurs, acelasi sfarsit nefast, din cauza asta pur si simplu mi-e frica sa mai incep o relatie desi s-au ivit destul de multe ocazii, din care insa am iesit numai gandindu-ma ca trecutul poate semana cu viitorul, nu stiu daca am facut bine sa ma adresez voua, poate ca am nevoie de un psiholog..., mentionez ca am 19 ani....

_________________
RESPECTA-MA CA SA TE RESPECT!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 19 Sep 2007, 1:44 am Go top: teama sau nebunie? Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




1. Evident ca psihologul ar stii mai multe decat noi, dar asta nu inseamna ca nu puteam incerca sa te ajutam, nu se stie niciodata.

2. Daca ne-ai da ceva mai multe indicii poate am putea sa ne dam si noi cu parerea.

Zici ca amandoua relatiile au fost la fel. Ce anume a mers prost? Ce s-a intamplat? Dupa ce ai patit-o prima data nu ai putut anticipa ce se intampla in a 2a relatie?

Asteptam noi detalii Very Happy

PS: temerile se pot invinge, de nebunie poate fi vorba din mai multe motive (... de obicei te bucuri de ea he he he )

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 19 Sep 2007, 9:25 am Go top: teama sau nebunie? Răspunde cu citat (quote)
Naty`
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 16/Mai/2006
Mesaje: 779
Locație: Timisoara




Luci stie mai bine partea cu nebunia he he he - el se bucura din plin de ea , si nu e rau Razz

Bun..acum sa ma bag si eu in seama in legatura cu "problema" ta : pai in primul rand, eu nu as considera-o problema, si poate doar o viziune nepotrivita asupra trecutului.
Daca tot e vorba de 2 relatii care au trecut, io zic ca nu trebuie sa te astepti ca si urmatoarea sa fie la fel. Ca sa ajungi la urmatoarea iti trebuie doar putin curaj sa indraznesti si incredere in tine . Daca tot ai zis ca ai avut ocazii, de ce nu ai profitat? e o vorba pe la fete... "trebuie sa saruti multi broscoi ca sa ajungi la print" - sunt sigura k e valabila si pentru baieti (cu modificarile de rigoare:P)
Si nu, nu te duce la psiholog cu asa ceva . Sa nu ai incredere in psihologi..daca tu nu reusesti sa iti rezolvi singur "problemele" , atunci altcineva...sigur nu o sa faca asta Wink (parerea mea).
Bafta!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 19 Sep 2007, 10:50 am Go top: teama sau nebunie? Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




@dallen:

Incerca sa dai detalii, ca sa-ti putem da sfaturi de genu': ce ar trebui sa faci ca sa scapi de temeri, ce sa faci ca sa nu se mai intample, etc.

Si pana la urma Naty are dreptate: ma bucur de nebunie, problema se poate rezolva sigur, si ar fi bine sa profiti de ocazii.


Apropo de nebunie, 23h de cand m-am trezit, si inca nu ma grabesc sa merg la somn. Aaa... si nu, nu beau cafea :)

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 19 Sep 2007, 3:37 pm Go top: teama sau nebunie? Răspunde cu citat (quote)
dallen
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 19/Sep/2007
Mesaje: 2




ok, sa incep

1)cochetam cu sora prietenei fratelui meu de ceva timp, evident imi placea de ea, pana cand am vazut ca si pe ea ar interesao i-am propus sa incepem o relatie, si ea a zis un DA din toata inima, lucrurile au mers bine, vedeam ca ea era destul de interesata cu zambete chesti bla bla bla stiti voi, ma comportam cu ea exemplar, ii ofeream mici atentii, o duceam la discoteca, o duceam acasa, veneam ori de cate ori avea probleme s-o ajut pentru scoala sau alta treaba, chiar ea imi spunea ca avem o relatie foarte buna pana cand intr-o zi (asta dupa 2 satamani) cand am venit pe la ea, mi-a deschis usa si m-a intampinat cu o fata mahnita, m-a invitat sa stau jos si mi-a spus direct:"vreau sa ne despartim", i-am cerut mai multe detalii, insa din spuse ei nu am mai inteles nimic, tot ce am inteles e ca sigur vrea sa ne despartim, nu stiu daca cineva a mai intervenit, dar stiu ca am fost dezamagit....

2)Imi revenisem dupa relatia mentioanta, a 2-a parca s-a reluat... o cunosteam pe Raluca nu destul de bine dar totusi mai schimbam 2 -3 vorbe intre noi, doar statea in blocul vecin, am fost intr-o seara la discoteca gasca mea cu gasca ei, atunci am vorbit ceva mai mult cu ea(arata destul de bine), vroiam sa incep o relatie cu ea insa am avut dubii, dupa care primesc un telefon de la ea si imi spune sa vin pe la ea la bloc, si tocmai ea a facut primul pas si mi-a propus sa incepem relatia, evident am fost de acord, la fel ca si prima lucrurile mergeau bine, la fel de exemplar ma comprtam si cu ea, insa totul a luat-o pe dos cand am pus suflet, sfarsitul idem ca si la prima mi-a zis ca rea sa ne despartim fara nici un motiv....... nu cred ca eu am fost o persoana care nu stie sa se poarte, doar le faceam pe plac atat cat puteam

imi revenisem si dupa asta, dar mi-a pierdut total increderea mai ales in mine nu am mai avut curajul sa incep alta gandindu-ma la relatiile din trecut...... sper ca v-ati facut o idee...

_________________
RESPECTA-MA CA SA TE RESPECT!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 19 Sep 2007, 4:39 pm Go top: teama sau nebunie? Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




E ceva "strange" la mijloc.

Ceva s-a intamplat cu "ele" de au luat decizia asta. Cauze, ipoteze si motive putem gasi o groaza (cineva te "lauda" pe la spate "inflorind" ceva ce le-a speriat pe fete, si-au gasit sau au primit propuneri din partea cuiva mai popular, etc ...), dar pana la urma astea sunt doar presupuneri, nu te ajuta foarte mult.

Incearca sa dai de "fostele", sper ca ati ramas amici macar, si chiar daca nu, poate reusesti sa vb cu ele. Intreaba-le sincer, si pe un ton cat mai serios, sa iti spuna cu ce ai gresit sau ce le-a determinat pe ele sa rupa relatia. Atentie, nu uita ca inainte de a pune intrebarea sa le asiguri ca tu ai trecut peste, doar ca ai mari nelamuriri in legatura cu ce s-a intamplat, sa nu trezesti suspiciuni prea mari. Acum depinde de tine cum reusesti sa abordezi discutia, depinde si de persoanele respective si tu cred ca stii mai bine ce sa alegi.

Sunt convins ca tu ai incercat sa te porti exemplar cu ele, dar cine stie, poate e ceva in comportamentul tau care nu le-a placut si pe care tu nu il sesizezi ca fiind ceva rau. Se mai intampla (poate ai inceput sa le "sufoci" cu grija ta, nelasandu-le "spatiul" de desfasurare individual; poate erai (prea) gelos; etc).

Daca vei reusi sa afli adevarul despre ce s-a intamplat, cel putin din partea uneia din ele ar fi excelent. Ti-ai rezolva mare parte din problema.

Daca nimic de ce am scris mai sus nu ajuta sau nu poate fi pus in aplicare, mai ramane decat sa faci ca vulpea cu struguri ("si asa sunt acri"). Reusesti tu sa le gasesti "nod in papura" si sa dai vina pe ele. Dupa o saptamana (maxim 2-3) de de "terapie prin invinuirea fostei" ar cam trebui sa treci peste. In afara de asta aminteste-ti ca nu ai gresit nu nimic, ca tu ai facut ce a fost bine, si daca " ea" (ele) nu au stiut sa te aprecieze atunci nu te meritau.

Orice ar fi, din proprie experienta (si nu numai), pot spune ca "Timpul vindeca orice rana". Oricat de naspa pare situatia acum, ea se va indrepta.

Apropo, azi dimineata, un om politic zicea la radio "Dai inainte ca inainte era mai bine!".

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 19 Sep 2007, 7:31 pm Go top: teama sau nebunie? Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




Hello,world Very Happy ...Interesanta tema de discutie ai propus, Dallen...si interesante raspunsuri i-ai dat,Luci(niciodata nu ai scris asa mult pe forum! Wink )
Eu zic ca aceasta problema are doua taisuri...privind din perspectiva unei fete,tind sa cred ca si tu ai gresit(poate in ambele relatii)cu ceva,de care tu nu esti constient,dar care pentru ele nu a fost de depasit...e greu sa dai un raspuns la cauza,pentru ca nu se stie care parte a fost vinovata.Sunt de acord cu Luci ca cel mai indicat ar fi sa incerci sa vorbesti macar cu una dintre fete dar,in cazul in care nu vei reusi,eu zic ca nu e sfarsitul lumii!!!Gandeste-te ca s-a intamplat cum este mai bine!Faptul ca te-ai despartit de ele inseamna,cred eu,ca nu erati destul de legati unul de celalalt!nu exista acel ceva care trebuia sa va tina uniti!!!

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 20 Sep 2007, 12:28 pm Go top: teama sau nebunie? Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




@dallen:
Sa ne tii la curent cu ce te horasti sa faci si ce se mai intampla Wink

@raluk:
Am mai scris si mai mult, dar nu stiu exact unde nu stiu

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

teama sau nebunie?
 Pagina de start a forumului Club Z » Love Zone
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect  

Forum index | Club Z - Portal | Luxian's Blog | Sitemap

  Powered by phpBB © 2001-2006 Modified : Club Z  
Anvelope vara iarna Timisoara | Jante Timisoara