Pagina de start a forumului Club Z
Pagina de start a forumului Club Z Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare

Forum Index | GMC Club Z - Portal | Chat Online | Parteneri | News | Top 3 Forum | Echipa GMC Club Z | Forum info


Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Subiectul anterior :: Subiectul următor 
Cu zodiacul la cumparaturi:D
MesajTrimis: Vin, 24 Noi 2006, 10:43 pm Go top: Cu zodiacul la cumparaturi:D Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




BERBEC incapatanat si impulsiv, Berbecul este caracterizat de lipsa cumpatarii. Cand merge la cumparaturi – si o face pe neasteptate, are n-are nevoie – el pleaca hotarat: ce daca sotul/sotia se impotrivesc (si, de obicei asa fac!). Berbecul intra furtunos in “second-hand” si insfaca tot ce vede in fata ochilor. Pentru el modul cum isi face cumparaturile seamana cu o cursa de viteza. Da iama prin rafturi si gondole, umplandu-si bratele cu de toate: pulovere, bluze, camasi, fuste, pe care n-are nici timp, nici chef sa le probeze. Daca e intr-un magazin de electrocasnice n-are timp sa testeze nimic: spune “asta” si “asta” si astfel sotul/sotia asista neputiinciosi la achizitii care vor mucegai in dulapuri sau vor zace nefolosite intr-un colt al casei. …Si asta nu pentru ca nu-i pasa de bani (ii pasa! ca oricarui roman adevarat) dar el n-are timp niciodata, vrea mereu sa inceapa ceva nou…


TAUR oh, Taurul acesta, semn de Pamant, cu cat este mai visator, cu atat este mai bine inradacinat in dorintele sale. Latura feminina a zodiei – nu pleaca la cumparaturi fara lista. In “second-hand” sau la reduceri Taurul se duce impins de consort, pentru ca spiritul sau inclinat spre frumos sovaie sa cumpere “la mana a 2-a”. Dar n-are incotro! Si atunci intra in magazin si-si foloseste timpul in mod judicios: se plimba printre rafturi, compara preturile, revine asupra obiectului ales, isi consulta lista si… se gandeste bine inainte de a achita. Lenjerie fina, parfumuri, electrocasnice, obiecte frumoase pentru gradina si bucatarie, totul il tenteaza. Dar nu lasa nimic sa-i rastoarne planurile: face numai afaceri bune!


GEMENI este hotarat! Stie ca numai cumparand din magazinele cu reduceri poate s-o scoata la capat. Gemeni isi expediaza cumparaturile in doi timpi si trei miscari. El/ea stie de ce a venit, are in minte sumele pe care le poate oferi si cunoaste preturile. Inca nu s-a nascut vanzatorul care sa vanda unui Gemeni marfa pe care acesta n-o doreste sau al carei pret nu-i convine.Rezista eroic la limbutia vanzatorului si – incredibil – in final suceste el mintile vanzatorului si pleaca din magazin cu cea mai buna marfa: cea de sub tejghea! El e regele afacerilor!...


RAC semn de Apa, Feminin si Mutabil. Ce bine il caracterizeaza acestea! Racului nu-i place invalmaseala, detesta aglomeratia si tare ar sta acasa… Dar pentru familia lui (marele familist al Zodiacului) si pentru afaceri infrunta nebunia. Desigur, merge la cumparaturi cu familia pentru ca cele mai multe dintre ele sunt destinate copiilor, sotului/sotiei sau rudelor. Ii asculta pe acestia, fiind receptiv la doleantele lor. Amabilitatea Racului sfarseste prin a-l convinge pe vanzator sa-si piarda mai mult timp cu el decat cu ceilalti cumparatori. La sfarsit reuseste sa multumeasca intreaga familie fara a cheltui mai mult decat gandea. Oops! Pentru el Racul n-a luat nimic…


LEU fiind un orgolios Leul nu agreeaza sa fie vazut in astfel de magazine. Se fofileaza incognito in “second-hand” sau in magazine cu reduceri sau promotii fiindca nu-i place ca amicii sa descopere ca face cumparaturi la fel ca toata lumea. La fel procedeaza si cu produsele “promotie”: le pune in cos sau carucior cu un gest regesc dar are grija sa le acopere pana la casa. Dar tentatia e prea mare, nu rezista ofertei de reduceri la obiecte de lux – costisitoare in alte magazine.
Numai Leu sa nu fii in economia de tranzitie!...


FECIOARA foarte organizat, acest semn al zodiacului nu-si face cumparaturi decat in perioada reducerilor si la magazine “second-hand”. Vine in magazine neaparat la prima ora a deschiderii: nu e el acela care va pierde un chilipir! Vine pregatit cu lista de-acasa si – fiti siguri – lista contine tot ce are nevoie si poate fi obtinut ieftin. Isi face un punct de onoare din aflarea celor mai mici preturi, gasind aceasta foarte inteligent. De altfel, strange bonuri de reduceri din ziare si reviste, mandrindu-se cu asta. Veti fi surprinsi cate poate cumpara si, uneori, de cea mai buna calitate.


BALANTA gaseste “second-hand”-ul si reducerile excitante, o excitatie aproape sexuala. Intra, cerceteaza, se entuziasmeaza, totul il tenteaza. Ici un lucru, colo altul – ah, ce placut! Gaseste ca soldurile, reducerile, promotiile sunt un lucru extraordinar. Gandeste chiar ca face o afacere formidabila si cumpara… cumpara… pana depaseste suma pe care ar fi cheltuit-o intr-un magazin cu preturi normale! O cina romantica l-ar fi costat mai putin…


SCORPION Reducerile, soldurile, second-hand-urile – ce enervant! Scorpionul are gusturi non-conformiste si rar gaseste ceva care sa-i placa printre obiecte de acest fel. In plus nici nu-i place sa faca ce face toata lumea. Se uita in jurul sau la toata aceasta multime innebunita cu dispret. Se invarte putin si observa totul cu neplacere. Si… sfarseste prin a se salva… renuntand. El a incercat !


SAGETATOR nu cauta in mod deosebit reducerile, dar, cum ii place mult sa faca cumparaturi, petrece o multime de timp in magazine, ignorand chiar preturile mici. Este sistematic in cercetarea sa: nici un coltisor de magazine nu scapa ochiului sau atent. Dar cand incepe sa observe atatea obiecte cu pret redus isi pierde ratiunea si incepe sa cumpere. Cumpara orice, chiar echipament de ski, desi stie bine ca nu va schia niciodata!


CAPRICORN acest semn zodiacal n-are obiceiul sa-si faca cumparaturile la solduri. Ii plac obiectele despre care crede ca-i ridica prestigiul si atunci cumpara, cercetand minutios obiectele din magazine cu preturi normale. Dar cand nimereste intr-un magazincare ofera reduceri la marfuri scumpe, nu ezita sa le achizitioneze. Nu cauta cu tot dinadinsul aceste… chilipiruri, dar cand le gaseste, cumpara si el ca tot romanul. Ca doar de-aia se fac reduceri!...


VARSATOR el este prin definitie un avantgardist iar imbracamintea pe care o gaseste la “second-hand” sigur este deja demodata. Asta nu-i pentru Varsator! El nu cumpara lucruri demodate. Dar viziteaza cu placere raioanele de informatica, hi-fi si parfumuri. Este absolut sigur ca va gasi ceva interesant pe care ceilalti nu l-au vazut…


PESTI iata personajul pentru care soldurile sunt o adevarata catastrofa! Pur si simplu nu poate rezista ofertelor tentante. El uita pentru ce a venit, lasandu-se sedus de tot ce vede inaintea ochilor. Impresionat de cine-stie-ce lucruri inutile la pret mic, pleaca din magazin incarcat, incantat si… ruinat.

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 29 Noi 2006, 3:46 am Go top: Cu zodiacul la cumparaturi:D Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




berbec
Surprised Surprised Surprised Surprised

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 29 Noi 2006, 8:06 pm Go top: Cu zodiacul la cumparaturi:D Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




ahaaa,acum inteleg de ce nu imi mai vine mie sa ma intorc acasa cand plec la cumparaturi...doar ca inca nu mi-am gasit persoana de "teapa" mea,cu care sa colind ore in sir magazinele...of,of,mai mai Sad ...e drept,eu cand merg sa imi cumpar ceva,mai intai fac vreo 4 ture(pe putin)apoi imi cumpar(logic,tot dezamagita)ce gasesc eu apropiat de ce mi-am dorit(pentru ca niciodata nu gasesc pe gustul meu Mad !!!)

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 29 Noi 2006, 9:15 pm Go top: Cu zodiacul la cumparaturi:D Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




in general cand ma duc la cumparaturi am intiparita in minte o lista cu ce trebuie...si la haine la fel, ma hotarasc destul de repede, mai ales daca ma axez pe ceva anume, nu-mi prea place sa bantui magazinele...mi se pare obositor, mai ales daca prinzi o zi aglomerata...dar mi s-a intamplat sa vreau sa-mi iau ceva si in final sa ajung sa-mi cumpar altceva he he he

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 29 Noi 2006, 9:20 pm Go top: Cu zodiacul la cumparaturi:D Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




pfoaaaaa, eu daca am bani bantui si o zi intreaga... dar u prea se intampla des Laughing

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 29 Noi 2006, 9:30 pm Go top: Cu zodiacul la cumparaturi:D Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




rosto,ne putem lua de mana Laughing ...doar ca mie,fie ca am bani sau nu,tot imi place sa bantui magazinele...chiar si cu riscul de a-mi ramane pe urma un gust amar,dupa ce am vazut ceva care mi-a placut mult si nu pot sa-l am...zic eu astea,dar mi se intampla foarte rar sa merg la hoinarit prin magazine... Sad ...cam o data pe luna...depinde de situatie

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 29 Noi 2006, 9:36 pm Go top: Cu zodiacul la cumparaturi:D Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




si mie imi place sa bantui chiar si cand nu am bani, dar imi vine sa ma zgarii pe ochi cand vad ca e portofelu gol

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 29 Noi 2006, 9:38 pm Go top: Cu zodiacul la cumparaturi:D Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




Laughing Laughing cunosc senzatia...c'est la vie Wink

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

Cu zodiacul la cumparaturi:D
 Pagina de start a forumului Club Z » Află cine esti!
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect  

Forum index | Club Z - Portal | Luxian's Blog | Sitemap

  Powered by phpBB © 2001-2006 Modified : Club Z  
Anvelope vara iarna Timisoara | Jante Timisoara