Pagina de start a forumului Club Z
Pagina de start a forumului Club Z Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare

Forum Index | GMC Club Z - Portal | Chat Online | Parteneri | News | Top 3 Forum | Echipa GMC Club Z | Forum info


Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Subiectul anterior :: Subiectul următor 
Uniunea Europeana
MesajTrimis: Vin, 12 Ian 2007, 4:23 pm Go top: Uniunea Europeana Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




deja avem cateva zile de cand suntem in uniune!! ce ziceti?? simtiti deja vreo diferenta?? o sa resimtim shocul integrarii? ce considerati ca se va intampla?? avantaje si dezavantaje, care ar fi acestea?

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 12 Ian 2007, 6:04 pm Go top: Uniunea Europeana Răspunde cu citat (quote)
Naty`
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 16/Mai/2006
Mesaje: 779
Locație: Timisoara




mai...eu nu am inteles o faza cu integrarea asta...si anume...noi suntem deja in uniune? sau pe o perioada de 2 ani suntem , cum s-ar zice, "in probe" ?
oricum...cred k diferentele nu au aparut atat de "socant"... se zice k o sa se ieftineasca unele produse...si aici am vazut k , cel putin la electronice, preturile au super scazut...si ceva asemanator am auzit k va fi cu unele alimente, al caror pret va trebui sa scada pentru k vor veni din uniune cu preturi mici. ink nu am vazut mari skimbari...mai bine zis nici una Smile
Cine stie...poate o sa skimbe chiar sistemul de invatamant Very Happy k tare stam prost la capitolul asta...
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 12 Ian 2007, 6:10 pm Go top: Uniunea Europeana Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




nu exista bre probe, suntem in uniune si punct! da, se ieftinesc produsele care aveau taxe vamale foarte mari la intrarea in tara, ma refer la produsele de import! dar ma gandesc si ca se vor schimba o gramada de lucruri! spre exemplu, o sa trebuiasca sa ne facem un examen medical complet in fiecare an, donatorii de sange nu mai primesc bonuri de masa si zile libere de la serviciu ci doar analize medicale gratuite (dar nu stiu daca totale sau doar sangvine).. o sa fie un soc pentru firmele mici de la noi, toate magazinashele, fie ele si de pe la tzara va trebui sa aiba rampe pentru handicapati, gresie si faianta de un anumit tip, bai separate, cu hol lung de nush cati metri, si chestii de genul! plus ca o sa fie o concurenta mult mai mare pe piata, asa cum ai spus si tu, ieftinindu-se produsele de import, normal ca omul acum se va uita si la calitate nu numai la pret, din mnoment ce preturile vor fi cam la fel

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 12 Ian 2007, 6:14 pm Go top: Uniunea Europeana Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




am inteles azi de la radio ca uniunea intentioneaza sa dea romania in judecata pentru taxele aplicate la intrarea in tara a masinilor! stiti, ca guvernul vroia sa instituie o taxa de ~2000 de euro pentru masinile mai vechi de nu stiu cati ani la intrarea in tara, pentru a se preveni transformarea romaniei in cimitirul de masini al europei, si se pare ca aceasta masura contravine prevederilor legale din uniune!!! pfuuuu, ne-a luat dracu! si asa suntem noi inglodati in datorii, ne mai dau si astia in judecata, ne am dus pe p**a Laughing

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 12 Ian 2007, 6:15 pm Go top: Uniunea Europeana Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




din cate am auzit eu cica ar fi inceput deja ieftinirea unor produse...sunt ceva semne Very Happy
dar de dimineata auzi la radio ca steagurile din Sibiu cu UE au fost deja furate Confused hotii astia ne strica imaginea si in tara cu furturile, nu le-a ajuns cat au furat in afara Mad

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 12 Ian 2007, 6:16 pm Go top: Uniunea Europeana Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




hahaha!!! daca e romanul mandru ca suntem in ue, vrea si el un steag langa usa!!! lool!!!

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 12 Ian 2007, 6:19 pm Go top: Uniunea Europeana Răspunde cu citat (quote)
Naty`
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 16/Mai/2006
Mesaje: 779
Locație: Timisoara




Prafu` se alege in cazul asta. deci....o sa fie cam naspa. nu t mai poti duce la magazinu d p colt sa iei un cola ... k nu are rampa si pt handicapati...bun.... mergi la supermarket... dap, e bine, de-abia astept sa se deschida Kaufland si la noi :>
Mai eu tind sa cred k o sa fie cam naspa ...cand o sa se puna totul la punct...nu acum, mai tarziu, peste cativa ani....si ma gandesc cu durere la oamenii de la tara , kre toata viata lor au muncit sa ia d la comunisti animalele si pamanturile inapoi...ca acum sa vina iar uniunea sa le ia totul din curte. this sux...
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 12 Ian 2007, 6:19 pm Go top: Uniunea Europeana Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




Rostopasca a scris:
o sa fie un soc pentru firmele mici de la noi, toate magazinashele, fie ele si de pe la tzara va trebui sa aiba rampe pentru handicapati, gresie si faianta de un anumit tip, bai separate, cu hol lung de nush cati metri, si chestii de genul!l


mi se pare normal sa fie ceva de genul si la sate, stau la sat si stiu cum e...crede-ma ca nu iti vine sa intri in unele magazine cand vezi cata dezordine si mizerie e in ele si intri pentru niste nimicuri pe care ai uitat sa le iei cand ai fost in hiper/supermarket....

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 12 Ian 2007, 6:21 pm Go top: Uniunea Europeana Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




naty, nu o sa mai existe magazinul din colt daca nu are rampa pentru handicapati!!! si e mai bine asa, zau de nu!!! pai tu stii cat castiga bishnitzarii?? las, sa mai si investeasca cate ceva, sa nu mai vad igrasie pe pereti si mancare exprirata!! de ce zici ca le ia uniunea taranilor animalele din curte? pe asta nu o mai auzisem Surprised

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 12 Ian 2007, 6:25 pm Go top: Uniunea Europeana Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




Ade a scris:
Rostopasca a scris:
o sa fie un soc pentru firmele mici de la noi, toate magazinashele, fie ele si de pe la tzara va trebui sa aiba rampe pentru handicapati, gresie si faianta de un anumit tip, bai separate, cu hol lung de nush cati metri, si chestii de genul!l


mi se pare normal sa fie ceva de genul si la sate, stau la sat si stiu cum e...crede-ma ca nu iti vine sa intri in unele magazine cand vezi cata dezordine si mizerie e in ele si intri pentru niste nimicuri pe care ai uitat sa le iei cand ai fost in hiper/supermarket....

da, imi dau seama ca e aiurea.. am inteles ca o sa ii oblige sa separe barul de mahazinul alimentar, ca stii cum e la tzara, se vand toate la gramada, e nevoie de o magazie de nush cati metri patrati, de un locsor in spate pentru angajati.. ohooo, cate norme nu sunt... dar sa vedem si cum se aplica... sa nu mai vorbim ca o sa fie obligatorie instalarea de cititoare de card la toate magazinele!!! Laughing

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 12 Ian 2007, 6:27 pm Go top: Uniunea Europeana Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




Naty` a scris:
....si ma gandesc cu durere la oamenii de la tara , kre toata viata lor au muncit sa ia d la comunisti animalele si pamanturile inapoi...ca acum sa vina iar uniunea sa le ia totul din curte. this sux...


nu-i chiar asa...sunt niste norme pe care vor fi nevoiti sa le respecte daca au ceva mai mult decat preved noile legi sau reguli ce-or fi...iar eu sunt de acord cu asta Very Happy e grea viata la sat, dar iti zic eu ca nu-ti convine ca veciunul sa aiba cotetul porcilor la geamul tau, e un exemplu' si o situatie cu care se confrunta multi...mai bine sa fie la 100 si nu mai stiu cati metri de drum...

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 12 Ian 2007, 6:30 pm Go top: Uniunea Europeana Răspunde cu citat (quote)
Naty`
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 16/Mai/2006
Mesaje: 779
Locație: Timisoara




mda...nu o sa mai aibe vecinul deloc porc, pentru k o sa fie crescut impreuna cu porcii celorlalti vecini intr-o ferma, sau ceva de genu. asta am inteles eu k vor sa faca. si deci oamenii nu mai au voie sa isi creasca in curte animalele. sunt sigura k in cativa ani o sa reuseasca sa o puna in practica.
hmmm..poate reusesc astia sa mute si cocina omului care are curte langa liceu la noi (ecaterina)...nu de alta..dar va aduceti aminte vara, la ora d sport, knd alergam p baza.... pfff...don't wanna remember....
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 12 Ian 2007, 6:30 pm Go top: Uniunea Europeana Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




Rostopasca a scris:

da, imi dau seama ca e aiurea.. am inteles ca o sa ii oblige sa separe barul de mahazinul alimentar, ca stii cum e la tzara, se vand toate la gramada, e nevoie de o magazie de nush cati metri patrati, de un locsor in spate pentru angajati.. ohooo, cate norme nu sunt... dar sa vedem si cum se aplica... sa nu mai vorbim ca o sa fie obligatorie instalarea de cititoare de card la toate magazinele!!! Laughing


cat mi-ar placea sa vad asta si la mine acasa Very Happy sa-i vezi atunci cum dau foarte multi faliment si raman dacat cei mai buni Evil

"cititoare de card" abia astept sa o vad si pe asta

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 12 Ian 2007, 6:34 pm Go top: Uniunea Europeana Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




da naty, ar fi cazul sa il oblige si pe ala sa faca asa ceva!!! oricum, tot CAP se numesc fermele si in uniune, si eu cred ca este mult mai bine asa.. stii cum zicea virgil popescu, ca la noi fiecare are parcela lui cu grau, cu porumb, si este imposibil sa ne dezvoltam asa, in franta zicea ca sunt campuri imense cultivate cu aceasi cereala, si castigurile sunt mult mai mari! diferenta fata de comunism ar fi ca oamenii au castiguri din ce cresc, adica ar avea ''actiuni'' la respectiva ferma, ar munci organizat, se va pune foarte tare accentul pe munca in echipa, nu va mai fi fiecare pentru el... si poate trecem si noi la un nivel superior, ca noi deocamdata ne apropiem de o agricultura de subzistenta, adica producem doar cat consumam, nu exportam nimic, ori asa nu ne putem dezvolta...

ade, asa ''zice normele'', parca o si vad pe tzatza ioana la magazin cu cardul... neaaah Laughing

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 12 Ian 2007, 6:36 pm Go top: Uniunea Europeana Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




Naty` a scris:
mda...nu o sa mai aibe vecinul deloc porc, pentru k o sa fie crescut impreuna cu porcii celorlalti vecini intr-o ferma, sau ceva de genu. asta am inteles eu k vor sa faca. si deci oamenii nu mai au voie sa isi creasca in curte animalele.

eu am inteles altceva...daca numarul de animale depaseste nu stiu cat pe familie atunci vor fi nevoiti sa mute adaposturile animalelor mult mai departe de casa si drum...si daca vor sa creasca mai multe, atunci isi vor crea mici ferme conform regulilor...

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 12 Ian 2007, 6:40 pm Go top: Uniunea Europeana Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




rosto, dar stii ca la un moment dat voiau sa dea pensionarilor carduri, ca nu mai vina postasul sa aduca pensia si atunci sa vezi tu cum tzatza Ioana o ia si pe Florica si pe vecina si pe Ion si se duc toti la cumparaturi cu cardul Wink

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 12 Ian 2007, 6:47 pm Go top: Uniunea Europeana Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




ade, nu mi s-ar parea deplasata treaba, adica nah... statul ar trebui sa organizeze o licitatie cu bancile, si banca castigatoare sa asigure un comision mai mic pentru cardurile taranilor, sa monteze ATM-uri in fiecare sat si sa mearga omul sa si ia pensia, nu sa mai vina postasul prin sat, ca s-au mai intamplat cazuri in care ala a fugit cu banii si oamenii au ramas cu buza unflata... dar asta ar presupune acordul taranilor, care nu sunt deschisi la nou, deci neah, e un vis irealizabil Neutral

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 12 Ian 2007, 7:04 pm Go top: Uniunea Europeana Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




asa sunt astia inaintati in varsta, nu vor sa intervina noul in viata lor...dar de-a lungul timpului ei o sa dispara Confused si atunci o sa se observe mai bine noile schimbari...

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 12 Ian 2007, 7:07 pm Go top: Uniunea Europeana Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




da, din nefericire toti dam coltul Crying or Very sad Laughing

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 16 Ian 2007, 1:18 pm Go top: Uniunea Europeana Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




hai ca am mai auzit una: conform reglementarilo europene, patronul unei firme nu mai poate sa foloseasca profitul in scopuri proprii, ci doar pentru firma... deci persoanele care au grija de firma lor practic nu mai au cum sa traiasca decat daca fac ceva smecherii... Wink

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 16 Ian 2007, 1:36 pm Go top: Uniunea Europeana Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Rostopasca a scris:
hai ca am mai auzit una: conform reglementarilo europene, patronul unei firme nu mai poate sa foloseasca profitul in scopuri proprii, ci doar pentru firma... deci persoanele care au grija de firma lor practic nu mai au cum sa traiasca decat daca fac ceva smecherii... Wink


Imposibil.
1. Ce rost mai are sa muncim sa ne facem firme daca nu avem nici un avantaj.
2. Daca ma "angajez" director si salariu e egal cu profitul poate sa comenteze cineva (din moment ce eu platesc impozit pe salariul ala)?

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 16 Ian 2007, 1:38 pm Go top: Uniunea Europeana Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




pai din ce am inteles eu daca esti patron si administrator in acelasi timp, nu ai dreptul la salariu, trebuie sa angajezi pe cineva care sa fie administrator si sa ii dai salariu... nu sunt foarte sigura.. o sa mai intreb o data persoana care m-a ''informat'' si o sa ti spun.. oricum cine mi-a spus mie se afla in situatia asta: patron si administrator de firma in acelasi timp

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 11 Oct 2012, 11:12 am Go top: Uniunea Europeana Răspunde cu citat (quote)
cris01
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 11/Oct/2012
Mesaje: 3




o falsa imagine despre ceea ce se crede si ce va fi sau ceea ce se doreste
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 28 Feb 2013, 5:53 pm Go top: Uniunea Europeana Răspunde cu citat (quote)
calatorul
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 18/Ian/2013
Mesaje: 19




Numai putem de uniune si ea de noi, diferenta ar trebui sa se simta la salarii si infrastructura in general, dar din cate am vazut si am trait, nu prea o sa vedem asta prea curand, dinpotriva o sa fie mai multi bani de bagat in buzunare..Smile
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Sâm, 16 Mar 2013, 4:23 pm Go top: Uniunea Europeana Răspunde cu citat (quote)
abcman
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 13/Mar/2013
Mesaje: 22
Locație: Bucuresti




Ar trebui sa simtim diferenta in viata noastra, nu ca am intrat in UE, ca asta s-a intamplat momentan doar pe foaie sa spun asa, pana o sa intram si noi cu totul, adica si practic si ca tara mai trebuie sa treaca multi ani si oricum nu stiu daca avem fata in ziua de azi de UE..
Vezi profilul utilizatorului

Uniunea Europeana
 Pagina de start a forumului Club Z » Discutii
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect  

Forum index | Club Z - Portal | Luxian's Blog | Sitemap

  Powered by phpBB © 2001-2006 Modified : Club Z  
Anvelope vara iarna Timisoara | Jante Timisoara