Pagina de start a forumului Club Z
Pagina de start a forumului Club Z Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare

Forum Index | GMC Club Z - Portal | Chat Online | Parteneri | News | Top 3 Forum | Echipa GMC Club Z | Forum info


Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Subiectul anterior :: Subiectul următor 
2030, anul cu cei mai multi batrani
MesajTrimis: Mar, 22 Ian 2008, 11:23 pm Go top: 2030, anul cu cei mai multi batrani Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




Fenomenul de imbatranire a populatiei mondiale se va accelera rapid in urmatorii 20 de ani si va atinge un punct maxim in 2030, potrivit unui studiu publicat in „Nature”
Conform Evenimentul Zilei, proportia persoanelor cu varsta de peste 60 de ani se va tripla in acest secol, trecand de la 10a in 2000, la 32a in 2100, arata studiul realizat de cercetatori de la Institutul demografic din Viena si de la Universitatea de stat din New York. Cercetatorii avertizeaza autoritatile sa tina cont de aceste statistici pentru ca, in ultimii ani ai vietii, cheltuielile pentru sanatate sunt cele mai ridicate, ceea ce face ca, „in perioada de accelerare a fenomenului de imbatranire, sa existe un risc major de instabilitate”.

Studiul, realizat de cercetatorii de la Institutul demografic din Viena si de la Universitatea de stat din New York, arata importanta acestor estimari pentru politicile publice, mai ales pentru cele din domeniul sanatatii, insa micsoreaza consecintele acestui fenomen. Gandul informeaza ca fiecare tara inregistreaza niveluri diferite in cadrul acestei progresii a fenomenului de imbatranire a populatiei. Japonia este deja foarte aproape de perioada in care fenomenul va atinge punctul maxim, in timp ce America de Nord, Europa, China si fosta Uniune Sovietica vor atinge acest moment intre anii 2020 si 2030. Pentru Asia de Sud, aceasta evolutie va incepe in 2030, pentru Orientul Mijlociu, in 2040, iar pentru Africa subsahariana, la mijlocul secolului.

Proportia persoanelor cu varsta peste 60 de ani se va tripla in timpul acestui secol, trecand de la 10% in 2000, la 32% in 2100. In China, numarul persoanelor in varsta va trece de la 10% la 42%, in timp ce jumatate din populatia Europei de Vest (46%) va avea peste 60 de ani la sfarsitul secolului, potrivit acestui studiu

Imigratia este numai o parte a solutiei. Avand in vedere ca Europa urmeaza sa ramana fara suficiente persoane de varsta activa si cu o armata de oameni batrani pe care trebuie sa-i intretina, politicienii nu trebuie sa fie ostili imigratiei, precizeaza Adevarul. Totusi, analistii spun ca aceasta nu este solutia completa, deoarece numarul de imigranti necesar pentru a stabiliza forta de munca este prea mare pentru a fi fezabil, politic si practic.

Cifrele sugereaza ca ar fi necesari 1,6 milioane de imigranti pe an pentru a acoperi golurile lasate de europenii care se pensioneaza. Statisticile ONU arata ca numai Germania, pentru a combate scaderea populatiei, ar trebui sa primeasca 3 milioane de lucratori imigranti anual. O sursa naturala de imigranti pentru Europa este Africa si Orientul Mijlociu. Multi dintre europeni citeaza incidentele din Franta din 2005 sau cele din Danemarca privind caricaturile profetului Muhammad ca motive pentru a nu-si deschide portile unui numar mare de imigranti.

Toate statele UE se confrunta cu perspectiva imbatranirii populatiei si, in final, a scaderii ei. Femeile din UE nasc, in medie, 1,5 copii de-a lungul vietii, insa raportul ar trebui sa fie de 2,1 copii /femeie pentru a permite inlocuirea populatiei. Nicio tara din UE nu ajunge la acest deziderat. Rata de fertilitate este de 1,2 copii/femeie - in Slovenia, Cehia, Italia, Spania, Letonia, Polonia, Lituania, 1,3 - in Bulgaria, Romania, Austria, Grecia, Ungaria, Slovacia, 1,4 - in Portugalia, Estonia, Germania, 1,5 - in Malta si Suedia, 1,6 - in Olanda si Belgia, 1,7 – in Luxemburg, Danemarca si Finlanda, 1,8 - in Irlanda, Marea Britanie si Cipru, si de 1,9 in Franta, potrivit statisticilor CIA.



http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Social/81942/

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 23 Ian 2008, 6:28 pm Go top: 2030, anul cu cei mai multi batrani Răspunde cu citat (quote)
Doda
Gold Member
Gold Member
Data înscrierii: 14/Iun/2006
Mesaje: 439
Locație: Timisoara




raportul asta suna ca un indemn sa ne punem pe facut copii Neutral

_________________
I don't know whether I'm alive and dreaming or dead and remembering.
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 24 Ian 2008, 8:13 pm Go top: 2030, anul cu cei mai multi batrani Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




nu cred ca asta ar fi solutia optima... eu cred ca cel mai bun lucru care poate fi facut este crearea de locuri de munca cu salarii acceptabile ca sa nu mai plece lumea afara la munca, sa munceasca pentru tara lor, nu pentru a altora...

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 24 Ian 2008, 9:44 pm Go top: 2030, anul cu cei mai multi batrani Răspunde cu citat (quote)
YuLee
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 357
Locație: Timisoara




Ade a scris:
nu cred ca asta ar fi solutia optima... eu cred ca cel mai bun lucru care poate fi facut este crearea de locuri de munca cu salarii acceptabile ca sa nu mai plece lumea afara la munca, sa munceasca pentru tara lor, nu pentru a altora...


Sa inteleg ca daca muncesc pentru tara mea, nu mai imbratranesc... Ganditor

_________________
Unde-i viitoru' de altãdatã!?

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 24 Ian 2008, 9:50 pm Go top: 2030, anul cu cei mai multi batrani Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




YuLee a scris:
Ade a scris:
nu cred ca asta ar fi solutia optima... eu cred ca cel mai bun lucru care poate fi facut este crearea de locuri de munca cu salarii acceptabile ca sa nu mai plece lumea afara la munca, sa munceasca pentru tara lor, nu pentru a altora...


Sa inteleg ca daca muncesc pentru tara mea, nu mai imbratranesc... Ganditor


... sau ajuti la cresterea natalitatii Smile

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 25 Ian 2008, 1:02 pm Go top: 2030, anul cu cei mai multi batrani Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




nu la asta ma refeream...
ci la faptul ca se cheltuie foarte mult cu batranii (la sanatate ma refer) si statul nu are atatea fonduri, decat sa platesti taxe si impozite altor state mai bine platesti la tine acasa

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 28 Dec 2009, 9:54 pm Go top: 2030, anul cu cei mai multi batrani Răspunde cu citat (quote)
VandaM
Bronze Member
Bronze Member
Data înscrierii: 26/Dec/2009
Mesaje: 62




da, asta aduce un spirit ca sa ne ajute pe noi sa muncim mai mult nu stiu ce Smile

_________________
Prefer sami fac singur prieteni...nu sa ma considere altii...
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 02 Apr 2013, 3:04 pm Go top: 2030, anul cu cei mai multi batrani Răspunde cu citat (quote)
abcman
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 13/Mar/2013
Mesaje: 22
Locație: Bucuresti




Atatea rapoarte si sondaje si alte cele, nu au de unde stii cati batrani vor fi atunci, asa cum nu stiu cati tineri vor fi peste 10 ani, asta se va vedea in timp si va depinde de oameni si natura si cum vom trai pana atunci..
Vezi profilul utilizatorului

2030, anul cu cei mai multi batrani
 Pagina de start a forumului Club Z » Internet News
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect  

Forum index | Club Z - Portal | Luxian's Blog | Sitemap

  Powered by phpBB © 2001-2006 Modified : Club Z  
Anvelope vara iarna Timisoara | Jante Timisoara