Pagina de start a forumului Club Z
Pagina de start a forumului Club Z Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare

Forum Index | GMC Club Z - Portal | Chat Online | Parteneri | News | Top 3 Forum | Echipa GMC Club Z | Forum info


Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Subiectul anterior :: Subiectul următor 
Comunicarea si tehnologia....
MesajTrimis: Lun, 03 Sep 2007, 12:36 am Go top: Comunicarea si tehnologia.... Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Hoinarind aiurea prin anumite bloguri dau despre un articol interesant despre care auzisem, dar nu am apucat sa-l citesc.
True, but sad ...


Citat:

Ieri, intr-o emisiune pe Discovery cineva zicea ca o data cu aparitia telefonului mobil, comunicam mai mult, dar comunicam mai impersonal, fara a ne manifesta sentimentele, mintind mai mult. Mai ales, de fiecare data de cate ori nu raspundem la telefon nascocim o minciuna pentru interlocutorul nostru.

Si asta cam asa e. Comunicam mai mult, vorbim cu multa lume, vorbim cu 500 de oameni pe internet si cu alti 300 la telefon, dar pe cati dintre ei ii cunoastem personal? Pe cati dintre ei i-am intalnit sau vrem sa ii intalnim?

Toata tehnologia asta moderna te face mai singur, te face sa te retragi in fata monitorului fara sa interactionezi cu cel de langa tine, fara sa ii acorzi atentie, fara ca sa mai bagi pe cineva in seama de langa tine. Acuma veti putea sa ziceti ca … vai… vorbesc cu nu stiu cine pe net si vorbim de incingem tastatura, dar … degeaba. Cand te intalnesti cu acea persoana nu ai ce spune, nu ai ce vorbi, pentru ca atunci te intalnesti cu sentimentele si cu simtiri, nu cu taste, pixeli si biti. Iar daca comunicarea verbala / socializarea intre doua persoane in stilul vechi nu exista, atunci acele doua persoane vor fi straine, unele fata de altele intotdeauna.

In paralel, avem IM si retele de social networking, ce facem cu ele? Nimic, vorbim pe messenger, pentru ca nu e persoana de dialog langa noi ca sa poata sa ne citeasca in ochi daca spunem adevarul sau mintim, drept urmare alegem sa mintim. Cautam in retelele de social networking sufletul pereche si alte aberatii de genul asta si de fiecare data dam peste minciuni. Dam peste persoane ce sunt acolo pentru ca au o problema, pentru ca se prefac, pentru ca vor sa fie altcineva.
Nu vreau sa dau exemple aici, pentru ca ar trebui sa exemplific pe oricare dintre voi cei care cititi asta.

Drept urmare, pentru a putea sa nu fiti priviti ca niste oameni ratati care atunci cand ies in societate nu stiu sa se comporte, nu stiu sa vorbeasca, mai ales nu stiu sa interactioneze cu oameni noi, exemplificati comunicarea interpersonala, nu cea internetica. Da, e bine sa stabilesti pe internet cum sa iesi la bere, dar nu e bine sa o intrebi pe internet ce pozitii sexuale ii plac, astea se intreaba in pat, sau cel putin in lift in timp ce urci spre apartamentul tau

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 03 Sep 2007, 11:37 pm Go top: Comunicarea si tehnologia.... Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




Mare adevar Sad ...sunt total de acord cu ce scrie in acest articol!o mare influenta asupra noatra o are,zic eu,calculatorul,in special internetul,care odata ajuns in fata lui devii dependent de el...tin minte ca atunci cand am avut si eu prima data internetul,cand mi l-au bagat,stateam ore intregi pe calculator,timpul trecea atat de repede si,de multe ori,aiurea....erau momente cand in loc sa fi stat pe mess(de exe) si sa vorbesc lucruri neesentiale,as fi putut face lucruri mult mai importante...doar ca in acel moment nu iti dai seama,sau daca iti dai seama,nu poti sa te lasi decat daca iti doresti cu adevarat..voi ati avut vreodata acest sentiment?...aaa,ar mai fi ceva...scrie ceva de genul ca vorbind cu o persoana nu ii poti vedea ochii ca sa vezi ce gandeste,bla bla...da,e asa....poate ca iti deschizi intr-un fel sufletul fata de aceasta dar,totodata,ajungi intr-o situatie in care ai foarte mult curaj de a minti "frumos"...nu?

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 04 Sep 2007, 1:01 am Go top: Comunicarea si tehnologia.... Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Hmm, sa nu dam vina pe tehnologie. Noi suntem cei care facem alegerea. Daca preferam sa socializam on-line e grav. Dar avem alternative, putem sa alegem.

Si cu statul la calculator.... nu e bine, dar uneori nu ai de ales (scuze penibile, stiu) ...

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 04 Sep 2007, 10:06 am Go top: Comunicarea si tehnologia.... Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




Eu nu incerc sa dau vina pe tehnologie,ba din contra...la urma urmei,omul si-o face cu mana lui...si trebuie sa recunoastem ca,fara ea,viata noastra ar fi mult mai dificila si aiurea.
Cat despre statul la calculator...depinde acum si motivul pentru care stai,dar chiar daca uneori nu ai de ales eu cred ca poti gasi totusi sa faci si altceva mai bun...nu o spun ca un repros la ce ai zis tu Luci ci vb. asa,in general.

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 04 Sep 2007, 12:51 pm Go top: Comunicarea si tehnologia.... Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




raluk a scris:
...nu o spun ca un repros la ce ai zis tu Luci ci vb. asa,in general.


M-am linisitit he he he

Later edit:

Filmuletul de mai jos se vrea a fi imnul celor care isi pierd timpul pe net. E putin cam dur, dar cam are dreptate. (atentie, contine vreo 2 cuvinte usor vulgare, dar care pot fi trecute usor cu vederea)

Citat:

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 11 Oct 2012, 11:10 am Go top: Comunicarea si tehnologia.... Răspunde cu citat (quote)
cris01
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 11/Oct/2012
Mesaje: 3




eu cred ca comunicarea se imbina foarte bine cu tehnologia
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Sâm, 26 Ian 2013, 4:34 pm Go top: Comunicarea si tehnologia.... Răspunde cu citat (quote)
calatorul
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 18/Ian/2013
Mesaje: 19




Da asta asa e, cunoastem o gramada de lume dar doar pe internet nu face to face si asta din cauza ca lumea se gandeste ca e mai usor sa te prezinti pe un site de socializare decat sa iesi si sa te distrezi asa cum ar trebui, cum o faceam noi in vremurile noastre..din cauza asta majoritatea copiilor si nu numai patesc lucruri grave, posteaza poze sau informatii personale si le transmit persoanelor care cred ca le sunt prieteni, desi ii cunosc de foarte putin timp...vine revine si parintilor pentru ca le dau voie sa aibe cont sau acces la astfel de site-uri..
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Sâm, 16 Mar 2013, 4:30 pm Go top: Comunicarea si tehnologia.... Răspunde cu citat (quote)
abcman
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 13/Mar/2013
Mesaje: 22
Locație: Bucuresti




Era si normal sa se intample asa, atata timp cat tehnologia avanseaza pe zi ce trece, altele erau vremurile inainte si altfel cunosteai omul, atunci te vedeai fata in fata, discuteai pe loc si iti dadeai seama cum e de la prima vedere, acum daca nu ai facebook sau yahoo sau tableta si alte tehnologii noi nu esti la moda sau pentru unii nu existi, si asta nu e bine, pentru ca se pare ca majoritatea persoanelor pe care le cunoastem sau le "intalnim" pe net nu apucam sa le vedem in fata sau nici sa le auzim vocea..Wink
Vezi profilul utilizatorului

Comunicarea si tehnologia....
 Pagina de start a forumului Club Z » Discutii
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect  

Forum index | Club Z - Portal | Luxian's Blog | Sitemap

  Powered by phpBB © 2001-2006 Modified : Club Z  
Anvelope vara iarna Timisoara | Jante Timisoara