Pagina de start a forumului Club Z
Pagina de start a forumului Club Z Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare

Forum Index | GMC Club Z - Portal | Chat Online | Parteneri | News | Top 3 Forum | Echipa GMC Club Z | Forum info


Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Subiectul anterior :: Subiectul următor 
Nascut in anii 80 ...
MesajTrimis: Mar, 13 Iun 2006, 6:25 pm Go top: Nascut in anii 80 ... Răspunde cu citat (quote)
YuLee
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 357
Locație: Timisoara




"Daca ati stropit ever pe cineva cu apa dintr-o sticla de 2L cititi mai departe ------

Aceasta este o scrisoare nostalgica, adresata celor are fac parte din generatia NOASTRA, GENERATIA X. Nascuti la inceputul anilor 80, vedem acum in anul 2006 cum casa parintilor nostri este de 50 de ori mai scumpa decat atunci cand au cumparat-o ei, si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jur de 50 de ani.

Nu avem amintiri despre primii pasi pe luna, nici despre razboaie sangeroase, dar ne pricepem la istorie si la politica mai mult decat cred batranii, care bombane in spatele nostru ca „noi nu stim nimic". Suntem ultima generatie care a jucat `scunsea, Castel, Ratele si Vanatorii, Tara tara vrem ostasi, Prinsea, Sticluta cu otrava, Pac Pac, Hotii si vardistii, ultimii care au strigat „Un doi trei la perete stai", ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar primii care ne-am jucat pe jocurile video (remember Mario?) si primii care am vazut desene animate color.

Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Diesel era deja lider de gasca. Baietii si-au scris numarul fotbalistului preferat cupasta de dinti pe tricouri, iar fetele si-au cusut pe blugi stelute si inimioare. Noi nu am dat Capacitate, nu am dat grile la admitere si am fost ultimii Soimi ai Patriei, cu costumele alea groaznice de nepotrivite cromatic.

Am invatat poezii in romaneste la gradinita, nu in engleza, si am cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPYBIRTHDAY la aniversari.
Spuneam misto si fain in loc de cool. Am sorbit din ochi Beverly Hills, Melrose Place, TwinPeaks, Dallas.. si cine zice ca nu s-a uitat ori minte ori nu avea inca televizor. Ne uitam la desenele animate de la italieni si ne era ciuda ca nu avem si noi subtitrare sa intelegem de ce naiba s-a certat Mila cu Shiro. Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi inghetata Magnum, sau pustile alea absolut superbe de apa. Intre timp, ne consolam cu Tango cu vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in cap ne provocau pneumonii. Si uite un motiv bun sa nu mergem la scoala. Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael Jackson, si Backstreet Boys, si TakeThat, si inca nu auzisem de manele; singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu stiapasii, dar toti dansam. Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atat de Abba, si de Queen, cat si de noile nume gen 50 Cent si Britney Spears. Pe ei daca ii intrebi, „muzica a inceput cu Backstreet Boys, care nici nu mai sunt cool acum, orikum!".

Am citit Licurici, Pif si Hercule (care aveau cadou niste jucarii bestiale) si am baut Cico si sucuri dela tec fara sa ne fie teama ca au prea multe E-uri, iar la scoala beam toata clasa dintr`o sticla de suc fara teama de virusi. Noi am injurat arbitrul care ne-a furat la meciul cu Danemarca, si poate ca tot noi i-am trimis 10000 demailuri de „dulce".

Noi nu ne dadeam bip-uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam dolby surround, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam Nintendo sau Playstation ci jocuri tetris si jocuri de televizor, de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf.

Abia asteptam la chefuri sa jucam Fantanita, sau Flori, fete sau baieti, sau Sticla, sau Adevar sau Provocare, sau orice ne dadea un pretext sa pupam !pe gura! pe cine „iubeam". Noi suntem cei care inca au mai „cerut (sau li s-a cerut) prietenia", care inca roseam la cuvantul „SEX", care dadeam cu banul care sa intre in farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam in cap la colegi, care am completatmii de oracole, sperand ca iubitul sau iubita va citi acolo unde scrie "De cine iti place?" ca ne place de el/ea.

Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere; nu am avut scaune speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacut de copii, nu ne-am spalat pe maini dupa ce ne-am jucat cu toti cainii si toate pisicile din cartier, nu am baut doar apa imbuteliata, ne-am tavalit si balacit prin toate baltile si nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam. Noi am auzit cum s-a tras la Revolutie, noi am fost martorii a trei schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au auzit-o pe Andreea Esca, noi suntem cei care mai tinem minte emisiunea „Feriti-va de magarus". Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de first-timers…

Daca esti de-al nostru… Felicitari!"

_________________
Unde-i viitoru' de altãdatã!?

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 14 Iun 2006, 2:57 am Go top: Nascut in anii 80 ... Răspunde cu citat (quote)
onutza
Silver Member
Silver Member
Data înscrierii: 30/Mai/2006
Mesaje: 211
Locație: cimitiru` vesel




wow!!!..ce sa-i faci?vremurile se mai schimba si oamenii la fel..dar asta este..cei ce nu facem parte din generatia anilor 80 as zice ca nu e vina noastra ca nu ne-am nascul atunci...nu e neaparat sa te fi nascut in 80 ca sa fi trait asa cum descrii tu acolo..si eu am trait la fel,aceleasi jocuri,chestii...ah..si desenele cu Mila chiar ca ma enervau(ca nu intelegeam ce se intampla) Very Happy

_________________
I am the lord&master
You all are bastards
Worship me..
Or i'll stab your eyes `till you bleed
muahahahhaa!!!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 14 Iun 2006, 11:01 am Go top: Nascut in anii 80 ... Răspunde cu citat (quote)
Willi
Forum's Admin
Forum's Admin
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 89
Locație: Timisoara




onutza a scris:
cei ce nu facem parte din generatia anilor 80 as zice ca nu e vina noastra ca nu ne-am nascul atunci...nu e neaparat sa te fi nascut in 80 ca sa fi trait asa cum descrii tu acolo


Ai dreptate! Pentru a apartine unei generatii nu trebuie sa te fi nascut in acelasi timp, trebuie sa traiesti in spiritul ei, sa-i simti libertatea Smile Eu nu-mi amintesc de desenele cu Mila, dar de Pif et Hercule cu siguranta Wink
Dar nu trebuie sa uitam si de uscaciunile generatiei '80. Sa fim realisti nu suntem o generatie perfecta, cu greu vom putea deveni cea mai buna generatie a Romaniei Sad .

_________________
Sunt piroman, imi aprind calculatorul!
Ai fost in B acum esti in A/ Haide Craiova/ Tu ai murit si ai inviat/ Te voi iubi la infinit
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 14 Iun 2006, 8:24 pm Go top: Nascut in anii 80 ... Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




mda,si eu sunt de parere k nu suntem o generatie care sa se ridice chiar la nivelul asteptarilor celor mai in varsta,dar cred k acest subiect poate fi disecat in mai multe parti.N-am trait eu in anii '80,dar asta nu inseamna k am fost lipsita de "privilegiile"ei.Poate gresesc,dar eu cred ca tot ceea ce se intampla in jurul nostru,tot haosul,se datoreaza societatii...careia pur si simplu nu-i pasa de noi,de viitorul nostru.. Mad

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 15 Iun 2006, 10:28 am Go top: Nascut in anii 80 ... Răspunde cu citat (quote)
Willi
Forum's Admin
Forum's Admin
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 89
Locație: Timisoara




raluk a scris:
nu suntem o generatie care sa se ridice chiar la nivelul asteptarilor celor mai in varsta


Generatia celor mai in varsta este o generatie de ratati. Au ingropat tara, provocandu-i un cancer ce se afla in metastaza. Ei au reusit sa se faca uitate toate valorile romanesti, au distrus societatea instaurand un sistem depravat, decadent... Cu siguranta vor ramane in istorie ca o pata neagra pe obrazul Romaniei si sa speram ca nu vor fi uitati ca urmatoarele generatii sa nu le repete greselile.

_________________
Sunt piroman, imi aprind calculatorul!
Ai fost in B acum esti in A/ Haide Craiova/ Tu ai murit si ai inviat/ Te voi iubi la infinit
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 15 Iun 2006, 11:44 am Go top: Nascut in anii 80 ... Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




SUUUUUPERB.... daca cei care au ingropat tara, cum spui tu willi, nu ne ar fi parinti, si etc... ce ne or mai fi, si ne am putea rupe total de ei.... am salva tara asta... sunt convinsa!!!!!!!!!!!!!!!!!! Idea

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 15 Iun 2006, 3:06 pm Go top: Nascut in anii 80 ... Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




sunt de acord cu voi...dar km greu de realizat un lucru asa maret...sa fim seriosi,stim cu totii k "aschia nu sare departe de trunchi",iar acestia si-au lasat amprenta asupra viitorului nostru

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 15 Iun 2006, 9:00 pm Go top: Nascut in anii 80 ... Răspunde cu citat (quote)
Willi
Forum's Admin
Forum's Admin
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 89
Locație: Timisoara




Trebuie sa ne asumam responsabilitatea de a recunoaste neputinta lor! Poate cel mai bun lucru pe care l-au facut e ca ne-au nascut pe noi si noi poate vom indrepta greselile noastre, suntem speranta lor desi nu recunosc. Daca nu am fi noi ar fi fost mai bine pt ca nu ar fi trebuit sa ne chinuim sa le reparam greselile.
Aschia nu sare departe de trunchi e doar un simplu proverb pe care sper sa nu-l urmam. Altfel nu vom merita decat distrugerea totala fara nici o mila!

_________________
Sunt piroman, imi aprind calculatorul!
Ai fost in B acum esti in A/ Haide Craiova/ Tu ai murit si ai inviat/ Te voi iubi la infinit
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 15 Iun 2006, 9:13 pm Go top: Nascut in anii 80 ... Răspunde cu citat (quote)
Doda
Gold Member
Gold Member
Data înscrierii: 14/Iun/2006
Mesaje: 439
Locație: Timisoara




willi da ce intelegi tu prin cea mai buna generatie a Romaniei...nu stiu
eu nu cred ca generatiile pot fi caegorisite ca fiind bune sau rele...orice padure are uscaciunile ei si la fel si orice generatie...
eu sunt nascuta undeva pe la mijlocul anilor '80 si ma regasesc in multe chestii amintite mai sus...si sincer m-a cuprins putin nostalgia... e vorba de copilarie si de jocurile specifice ei...si trebuie sa recunoastem ca erau vremuri frumoase...
Pif si Hercule ,Mila si Sailor Moon...jocurile cu mario si jocurile pt televizor...oina,hotii si vardistii...si multe altele....toate erau detalii de mult uitate ale vietii de copil fara griji...si lucrur de care poate copii de azi nici nu au auzit vreodata...nu ii compatimesc..poate copii de azi au activitati mai interesante decat aveam noi pe atunci dar pentru mine si poate si pentru altii perioada in care am copilarit eu e cea mai frumoasa

_________________
I don't know whether I'm alive and dreaming or dead and remembering.
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 16 Iun 2006, 2:33 pm Go top: Nascut in anii 80 ... Răspunde cu citat (quote)
onutza
Silver Member
Silver Member
Data înscrierii: 30/Mai/2006
Mesaje: 211
Locație: cimitiru` vesel




asa e!mai bine sa vedem partea plina a paharului!

_________________
I am the lord&master
You all are bastards
Worship me..
Or i'll stab your eyes `till you bleed
muahahahhaa!!!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 16 Iun 2006, 3:06 pm Go top: Nascut in anii 80 ... Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




da...sunt de acord cu tine Doda,Onutza,in privinta ca am avut o copilarie frumoasa...dar eu cred k jocurile din copilaria noastra au ramas undeva in trecut,sunt uitate...sincer,nu stiu sa cunosc un copil mic care sa se mai joace cum ne jucam noi..eu cred k acestia nu mai stiu sa se joace(si vb foarte serios)deoarece acum ei au alte preocupari (una dintre preocuparile pe care tin s-o mentionez sunt jocurile pe calculator-care nu cred k-s prea indicate la o varsta asa frageda,deoarece ii face pe copii sa creada-si sa traiasca,intr-o lume ireala,o lume rea,cruda)..cat despre desene"animate"...daca le pot zice asa...NO COMMENT...deja se exagereaza cu acestea,se incurca sensul desenelor.Intr-un desen nu vezi decat violenta...si cam greu in asemenea caz sa vezi parte plina a paharului(sa ignori realitatea)...
Cand am zis ca aschia nu sare departe de trunchi,m-am referit la faptul ca e greu ca tu,un om care faci parte dintr-o familie in care sunt inradacinate puternic niste idei absurde,sa poti sa ramai neutru...nu neg insa faptul k e imposibil...ceea ce trebuie sa se intample intr-un asemenea caz este ca,persoana in cauza,sa discerne ce e bine si ce e rau...dar oare exista atata putere si la urma urmei:vointa in oameni?!km greu..

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 16 Iun 2006, 3:38 pm Go top: Nascut in anii 80 ... Răspunde cu citat (quote)
Doda
Gold Member
Gold Member
Data înscrierii: 14/Iun/2006
Mesaje: 439
Locație: Timisoara




da raluk...intr-adevar din viata copiilor de azi lipsesc cu desavarsire elementele pozitive...
noi il aveam pe capitanul planeta sa ne invete sa nu poluam si sa nu distrugem pamantul, pe sailor moon...aparatoarea dreptatii sa ne imprime valorile morale,pe mila sa ne faca sa indragim sportul,pe pinochio sa ne invete sa nu mintim, pe capra cu trei iezi sa ne invete sa ascultam de parinti si cate alte exemple care sa ne ghideze viata de copii...si sa ne invete ceva....
pe cand copii de azi ce au?....desene animate cu mutanti si monstri care induc ideea de violenta si nu au nimic constructuciv sau educariv...

o sa va povestesc o intamplare care pe mine pur si simplu m-a socat....
intr-o zi m-am intalnit intr-un parc din orasul meu natal cu fosta mea profesoara de filosofie din liceu care iesise la plimbare cu fiul ei cre nu avea mai mult de 5 ani... la un moment dat pustiul a vazut o furnica pe alee si a inceput sa topaie deasupra ei, sa o striveasca pana a fost sigur ca saraca furnica e una cu asfaltul...cand mama lui l-a intrebat de ce a omorat furnica raspunsul lui a fost unul simplu : "pentru ca asa am vrut eu"... "bine...dar nu te gandesti ca furnicutza aia poate avea o mama, si mama ei va plange ca i-ai omorat copilul? " ... "si ce daca...o omor si pe ea!"
in ochii pustiului se citea o rautate de nedescris...de unde atata ura in sufletul unui copil de nici 5 ani?

eu una am ramas fara replica...va las pe voi sa comentati intamplarea asta..

_________________
I don't know whether I'm alive and dreaming or dead and remembering.
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 16 Iun 2006, 4:10 pm Go top: Nascut in anii 80 ... Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




doda a scris:

la un moment dat pustiul a vazut o furnica pe alee si a inceput sa topaie deasupra ei, sa o striveasca pana a fost sigur ca saraca furnica e una cu asfaltul...cand mama lui l-a intrebat de ce a omorat furnica raspunsul lui a fost unul simplu : "pentru ca asa am vrut eu"... "bine...dar nu te gandesti ca furnicutza aia poate avea o mama, si mama ei va plange ca i-ai omorat copilul? " ... "si ce daca...o omor si pe ea!"
in ochii pustiului se citea o rautate de nedescris...de unde atata ura in sufletul unui copil de nici 5 ani?

probabil ca acel copil a luat din mediul inconjurator doar lucruri negative sau in mediul in care traieste e numai rautate, nush ce sa zic, dar si pe mine m-a socat ce ai zis...nu pot sa cred...poate cand va fi mai mare si va stii ce-i cu el si cat de frumoasa e viata nu o sa mai gandesca asa, cel putin sper.....

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 16 Iun 2006, 8:34 pm Go top: Nascut in anii 80 ... Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




sincer...m-ai lasat cu gura cascata...incredibil.Parerea mea?In primul rand eu cred k conteaza foarte mult mediul in care cresti,dragostea de care esti inconjurat,educatia primita...si eu m-am izbit cu asemenea situatii.Am observat foarte multi copii carora daca parintii nu le fac ceea ce vor,"mofturile",acesti le sar in cap,ii lovesc(pe parinti!la propriu)si vorbesc foarte urat cu ei...deci cine-i oare de vina in asemenea caz?Unui copil trebuie sa-i permiti ceea ce vrea->dar pana la o limita.Cred k nu e bine sa-i oferi totul pe tava,ci sa-l lasi si pe el sa se descurce(depinde acum si de situatie).E durereos cand privesti un copilas intr-o aseemenea situatie,cand pe fata lui de fapt ar trebui sa radieze fericire,nevinovatie,un chip de ingeras.
Am convingerea ca si cel mai rau om poate deveni unul bun,sa priveasca viata cu alti ochi,din alte perspective...pentru ca fiecare este special in felul lui

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 16 Iun 2006, 9:11 pm Go top: Nascut in anii 80 ... Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




raluk ai si tu perfecta dreptate...eu am observat aceste aspecte, in general, la copiii singuri la parinti...majoritatea sunt egoisti, plini de ei, numai lor sa le mearga bine, cei din jur nu conteza, iti sunt prieteni doar in fata etc...am cunoscut si eu multe persoane de genul asta si-mi pare rau ca nu am putut face nimic pentru a le schimba conceptiile...dar asta e lumea in care traim, trebuie sa facem tot posibilul sa supravietuim...

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 16 Iun 2006, 10:25 pm Go top: Nascut in anii 80 ... Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




mda...nu vreau sa ma iau de cei singuri la parintzi(de pe acest forum)...dar sunt total de acord cu tine...si eu cred k cei singuri la parinti sunt egoisti datorita faptului ca au avut mereu ceea ce au vrut si n-au stiut sa imparta cu cel de langa...mereu voor avea o retinere in privinta asta,oricat ar fi ei de darnici.incercam sa supravietuim,dar cel mai important,cred eu,e sa nu renuntam niciodata la visul de a schimba lucrurile,pe cel de langa,atat cat ne sta in putinta.

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Sâm, 17 Iun 2006, 2:41 pm Go top: Nascut in anii 80 ... Răspunde cu citat (quote)
Doda
Gold Member
Gold Member
Data înscrierii: 14/Iun/2006
Mesaje: 439
Locație: Timisoara




da...cei care cresc intr-o familie cu mai multi copii invata de mici sa imparta tot ce au, sa se ajute intre ei si sa nu se iubeasca doar pe sine...pe cand cei singuri la parinti beneficiaza de toata atentia din partea parintilor,bunicilor unchlor, matuselor etc astfel incat se obisnuiesc sa fie mereu pe primul plan.... devin egocentristi si rautaciosi
in fine ...asta nu e o regula general valabila... sunt si parinti care desi au un singur copil stiu sa il creasca astfel incat sa stie ca in viata nu i se cuvine de la sine totul...

_________________
I don't know whether I'm alive and dreaming or dead and remembering.
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Sâm, 17 Iun 2006, 3:46 pm Go top: Nascut in anii 80 ... Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




La faza cu parintii te voi contrazice putin..Nu neg ca acestia nu ii dai copilului educatia cuvenita in privinta vietii ci k,oricat s-ar stradui acestia,o parte din copil va fi ramane mereu egoista si rautacioasa.e imposibil sa fie altfel,atata vreme cat pe acesta la marcat faptul ca a fost singur la parinti...adik de-a avea toata atentia concentrata asupra lui si de-a nu fi deschis spre a imparti cu ceilalti

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Sâm, 17 Iun 2006, 6:42 pm Go top: Nascut in anii 80 ... Răspunde cu citat (quote)
Willi
Forum's Admin
Forum's Admin
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 89
Locație: Timisoara




Doda a scris:
cei singuri la parinti beneficiaza de toata atentia din partea parintilor,bunicilor unchlor, matuselor etc astfel incat se obisnuiesc sa fie mereu pe primul plan.... devin egocentristi


Nu stiu cat se potriveste pt ca eu sunt egocentrist chiar daca mai am o sora, am n veri si verisoare (n>=14 nici nu le mai stiu nici macar numarul).

_________________
Sunt piroman, imi aprind calculatorul!
Ai fost in B acum esti in A/ Haide Craiova/ Tu ai murit si ai inviat/ Te voi iubi la infinit
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Sâm, 17 Iun 2006, 6:48 pm Go top: Nascut in anii 80 ... Răspunde cu citat (quote)
Doda
Gold Member
Gold Member
Data înscrierii: 14/Iun/2006
Mesaje: 439
Locație: Timisoara




am zis...treaba asta nu e general valabila...sunt si exceptii in ambele directii

_________________
I don't know whether I'm alive and dreaming or dead and remembering.
Vezi profilul utilizatorului

Nascut in anii 80 ...
 Pagina de start a forumului Club Z » Discutii
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect  

Forum index | Club Z - Portal | Luxian's Blog | Sitemap

  Powered by phpBB © 2001-2006 Modified : Club Z  
Anvelope vara iarna Timisoara | Jante Timisoara