Pagina de start a forumului Club Z
Pagina de start a forumului Club Z Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare

Forum Index | GMC Club Z - Portal | Chat Online | Parteneri | News | Top 3 Forum | Echipa GMC Club Z | Forum info


Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Subiectul anterior :: Subiectul următor 
Barbatii supraestimeaza interesul sexual manifestat de femei
MesajTrimis: Sâm, 17 Iun 2006, 11:49 am Go top: Barbatii supraestimeaza interesul sexual manifestat de femei Răspunde cu citat (quote)
YuLee
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 357
Locație: Timisoara




Barbatii supraestimeaza interesul sexual manifestat de femei fata de ei

Cercetatorii au descoperit ca dupa o discutie de cinci minute cu o persoana de sex feminin, barbatii interpreteaza mult mai des decat femeile comportamentul prietenos sau ambiguu ca indicand interes sexual.

Barbatii se evalueaza pe ei insisi si pe femeile cu care interactioneaza in functie de caracteristici sexuale in mai mare masura decat femeile. Maurice J. Levesque, profesor de psihologie, si colegii sai de la Universitatea Elon spun ca "barbatii gandesc in general in termeni mult mai sexuali decat femeile".

Dupa o conversatie scurta, in care participantii la experiment s-au prezentat si au discutat despre experientele din facultate, nu a existat nici o diferenta intre barbati si femei in ceea ce priveste evaluarea lor a gradului de atractivitate sau extrovertire a celuilalt. De asemenea nu a existat nici o dovada a unei "chimii" sexuale, dat fiind ca participantii nu s-au simtiti atrasi in mod reciproc unul de celalalt si nici nu au manifestat dorinta de a interactiona sexual in viitor.

Femeile carora li s-a parut ca partenerul lor la experiment este atractiv din punct de vedere fizic si au considerat ca este o prezenta placuta l-au cotat mai mult din punctul de vedere al caracteristicilor sexuale.

Insa, cu toate ca si cotarea atractivitatii sexuale a femeilor de catre barbate a depins de aspectul lor fizic, ea nu a fost corelata in nici un fel cu faptul de a o fi considerat o prezenta placuta si nici nu a depins de cat de placuta a fost din punctul lor de vedere conversatia.
Sursa: softpedia.com

Imi place mai ales faza cu "cercetatorii ..." Very Happy

_________________
Unde-i viitoru' de altãdatã!?

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 15 Dec 2008, 1:03 am Go top: Barbatii supraestimeaza interesul sexual manifestat de femei Răspunde cu citat (quote)
RubixAngle
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 15/Dec/2008
Mesaje: 7




Studiu sau nu, tot mi se pare o generalizare si o forma de stereotipuri...

_________________
A somber flutter of wings. The bee stings, the poison is unleashed and then it dies. That's all.

Vezi profilul utilizatorului

Barbatii supraestimeaza interesul sexual manifestat de femei
 Pagina de start a forumului Club Z » Love Zone
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect  

Forum index | Club Z - Portal | Luxian's Blog | Sitemap

  Powered by phpBB © 2001-2006 Modified : Club Z  
Anvelope vara iarna Timisoara | Jante Timisoara