Pagina de start a forumului Club Z
Pagina de start a forumului Club Z Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare

Forum Index | GMC Club Z - Portal | Chat Online | Parteneri | News | Top 3 Forum | Echipa GMC Club Z | Forum info


Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Subiectul anterior :: Subiectul următor 
mituri in legatura cu crearea lumii
MesajTrimis: Mar, 31 Oct 2006, 6:23 pm Go top: mituri in legatura cu crearea lumii Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




Miturile grecesti si romane
- din haos se naste pamantul Gaia, care da nastere si se uneste cu cerul Uranos, detronat de fiul sau Kronos, detronat la randul sau de Zeus, care isi imparte domnia cu fratii sai Hades si Poseidon dupa infrangerea Titanilor. Se casatoreste cu Metis (-> Athena) si Hera, dar va avea copii zei si semizei si cu muritoare.


Mitologia germanica
- la inceput erau regiunea gheturilor si a caldurii. Din gheata topita se formeaza gigantul Ymir; vaca primordiala Audhumbla linge gheata, dand nastere lui Buri, tatal lui Borr, tatal lui Odin, Vile si Ve, care il detroneaza pe Ymir. Din bucati ale lui Ymir se formeaza pamantul. Odin da nastere primei generatii de Zeii, ai fortei (Asen)


Mesopo-tamia
- din haosul primordial, alcatuit din ape dulci (Apsu, principiu masculin) si sarate (Tiamat, principiu feminin) se nasc cerul si pamantul care dau nastere la divinitatile principale: Anu (Primul zeu, cerul), Enlil - Marduk (cel mai mare dintre zei; aerul, pamantul), Ea (zeul intelepciunii, apa).


Aztecii
- din unirea unui cuplu primordial de zei a luat nastere un topor de silex, care a cazut pe pamant si a dat nastere la 1600 zei. Principalii patru isi impart punctele cardinale si elementele: sud - Huitzilpochtli, foc; nord - Tezcatlipoca, frig, moarte; est - Tlaloc, apa, fertilitate; vest - Quetzalcoatl - aer, lumina, viata;
- cearta zeilor duce la patru distrugeri succesive ale lumii
- a cincea lume ia naste din sacrificiul suprem al zeilor; Quetzalcoatl promite ca se va intoarce sa ii invete pe oameni ce au nevoie. El interzice sacrificiul uman, dar fratele sau uzurpator Tezcatlipoca il reintroduce. Are menirea de a mentine lumea prin reinnoirea sacrificiului primordial.


Egipt
- cosmogonii multiple in Heliopolis, Hermopolis, Memphis si Teba
- autogenerarea demiurgului (din oul cosmic / floarea de lotus) (fie Ra-Atum-Kephri, fie Ptah) din apa initiala, care genereaza pe su-aer si Tefnut-umiditate, apoi pe principalii zei


India
- demiurgul ia forma unui element / principiu: focul Agni, soarele Savitar, inflacararea creatoare Tapas, apele Varuna.
- (oul) omul primordial Purusa este universul, fiind creat si creand energie. Capata sens cand stabileste legatura zeilor cu oamenii, sacrificiul. Dezmembrarea sa da nastere animalelor si formulelor sacre., elementele si astrii. Castele au luat nastere din gura, brate, coapse, picioare


China
- oul cosmic da nastere lui Pangu, care se dezmembreaza creand lumea

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 31 Oct 2006, 6:49 pm Go top: mituri in legatura cu crearea lumii Răspunde cu citat (quote)
Doda
Gold Member
Gold Member
Data înscrierii: 14/Iun/2006
Mesaje: 439
Locație: Timisoara




interesante viziuni...
dar cum ramane cu "Dumnezeu a zis: <<Sa fie lumina>>" ?

_________________
I don't know whether I'm alive and dreaming or dead and remembering.
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 31 Oct 2006, 7:08 pm Go top: mituri in legatura cu crearea lumii Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Doda a scris:
interesante viziuni...
dar cum ramane cu "Dumnezeu a zis: <<Sa fie lumina>>" ?


O discutie asemanatoare

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 31 Oct 2006, 9:20 pm Go top: mituri in legatura cu crearea lumii Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




sunt doar mituri...cei care cred in D-zeu aleg varianta pe care ai spus-o tu: "Dumnezeu a zis: <<Sa fie lumina>>"

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 01 Noi 2006, 2:47 pm Go top: mituri in legatura cu crearea lumii Răspunde cu citat (quote)
Doda
Gold Member
Gold Member
Data înscrierii: 14/Iun/2006
Mesaje: 439
Locație: Timisoara




eu sunt o pers mai realista si nu prea cred in mituri si nu sunt nici persoana religioasa asa k nici partea cu Marele Creator nu prezinta mare interes pt mine...

_________________
I don't know whether I'm alive and dreaming or dead and remembering.
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 01 Noi 2006, 3:11 pm Go top: mituri in legatura cu crearea lumii Răspunde cu citat (quote)
Doda
Gold Member
Gold Member
Data înscrierii: 14/Iun/2006
Mesaje: 439
Locație: Timisoara




ca tot e adusa in discutie problema creerii lumii si a oamenilor, mi-am adus aminte de parerea unui prieten care incerca sa gaseasca o cale de mijloc intre teoria evolutionista si cea creationista:

" Teoria creationista sustine ca Dumnezeu a creat omul dupa chipul si asemanarea Sa... Teoria evolutionista sustine ca omul a evoluat din maimuta... Care sa fie adevarul?....dar daca amandoua teoriile sunt adevarate?...exista o cale de mijloc: Poate ca Dumnezeu a creat maimuta din care a evoluat omul... daca ar fi asa ar insemna ca Dumnezeu e maimuta (dupa chipul si asemanarea Sa) iar in timp oamenii au evoluat si Dumnezeu nu i-a mai putut controla, de unde si lipsa de credinta intr-o putere superioara "

Ce parere aveti despre asta?
Mie mi s-a parut un mod interesant de a privi lucrurile. Nu zic ca sunt deacord cu aceasta teorie dar nici nu pot sustine cu argumente ca nu e posibila....

_________________
I don't know whether I'm alive and dreaming or dead and remembering.
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 01 Noi 2006, 3:14 pm Go top: mituri in legatura cu crearea lumii Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




parerea mea:O TEORIE TOTAL ERONATA.... no no no

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 01 Noi 2006, 3:17 pm Go top: mituri in legatura cu crearea lumii Răspunde cu citat (quote)
Doda
Gold Member
Gold Member
Data înscrierii: 14/Iun/2006
Mesaje: 439
Locație: Timisoara




nu te contrazic nici pe tine dar cum am mai zis...nici pe cel care a nascocit aceasta teorie...
de fapt nici nu stiu daca el chiar crede in ea.... e doar o incercare de a impaca si capra si varza daca vrei

_________________
I don't know whether I'm alive and dreaming or dead and remembering.
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 01 Noi 2006, 3:23 pm Go top: mituri in legatura cu crearea lumii Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




asta da...nu ne obliga nimeni sa credem in ceva ce noi nu vrem sa crede!la urma urmei,fiecare suntem proprii nostri stapani in a lua decizii,in a crede in ce vrem,in a face unele lucruri...ceea ce cred eu e ca cel care face aceste afirmatii nu va fi niciodata convins de ceea ce afirma,nu va gasi un raspuns sigur,care sa-l satisfaca...

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 22 Noi 2006, 11:52 pm Go top: mituri in legatura cu crearea lumii Răspunde cu citat (quote)
onutza
Silver Member
Silver Member
Data înscrierii: 30/Mai/2006
Mesaje: 211
Locație: cimitiru` vesel




unul din miturile evreiesti (daca ati auzit) zice ca nu eva ar fi fost prima sotie a lui adam ci o anume lillith care i se parea nedrept ca numai adam sa stea deasupra ei in timpul actului sexual fapt pentru care il paraseste si ajunge un fel de "mama demonilor" de langa marea rosie.abia dupa aceasta a fost facuta si eva din coasta lui adam .etc etc....well..don't hate me!! eu am zis doar ce am citit..daca vreti amanunte mai cautati si dvs. eu v-am zis o mica parte.

_________________
I am the lord&master
You all are bastards
Worship me..
Or i'll stab your eyes `till you bleed
muahahahhaa!!!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 23 Noi 2006, 1:04 am Go top: mituri in legatura cu crearea lumii Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Total Off - Topic:

onutza a scris:
o anume lillith care i se parea nedrept ca numai adam sa stea deasupra ei in timpul actului sexual


Asta da femeie cu atitudine :>

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 23 Noi 2006, 3:34 am Go top: mituri in legatura cu crearea lumii Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




eh, pai da Razz Razz

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 23 Noi 2006, 11:47 am Go top: mituri in legatura cu crearea lumii Răspunde cu citat (quote)
Doda
Gold Member
Gold Member
Data înscrierii: 14/Iun/2006
Mesaje: 439
Locație: Timisoara




Smile Dap... bravo ei...

_________________
I don't know whether I'm alive and dreaming or dead and remembering.
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 23 Noi 2006, 3:21 pm Go top: mituri in legatura cu crearea lumii Răspunde cu citat (quote)
onutza
Silver Member
Silver Member
Data înscrierii: 30/Mai/2006
Mesaje: 211
Locație: cimitiru` vesel




iete-te ma la ei!!! oamenii vorbes seriosi acilea si ei tot la prostii se gandesc!!! `rati voi sa fitz!!! Wink Very Happy

_________________
I am the lord&master
You all are bastards
Worship me..
Or i'll stab your eyes `till you bleed
muahahahhaa!!!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 23 Noi 2006, 3:24 pm Go top: mituri in legatura cu crearea lumii Răspunde cu citat (quote)
onutza
Silver Member
Silver Member
Data înscrierii: 30/Mai/2006
Mesaje: 211
Locație: cimitiru` vesel




ah..scuzele mele pt greseala anterioara..rectific :"oamenii vorbesc serios*"..sorry

_________________
I am the lord&master
You all are bastards
Worship me..
Or i'll stab your eyes `till you bleed
muahahahhaa!!!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 23 Noi 2006, 4:08 pm Go top: mituri in legatura cu crearea lumii Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




cine vorbeste serios pe aici?!...aaa,eventual doar tu oana...sau ma insel?!

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 23 Noi 2006, 4:08 pm Go top: mituri in legatura cu crearea lumii Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




desi nu strica sa ai si atitudine Laughing Wink

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

mituri in legatura cu crearea lumii
 Pagina de start a forumului Club Z » Off - Topic
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect  

Forum index | Club Z - Portal | Luxian's Blog | Sitemap

  Powered by phpBB © 2001-2006 Modified : Club Z  
Anvelope vara iarna Timisoara | Jante Timisoara