Pagina de start a forumului Club Z
Pagina de start a forumului Club Z Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare

Forum Index | GMC Club Z - Portal | Chat Online | Parteneri | News | Top 3 Forum | Echipa GMC Club Z | Forum info


Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Subiectul anterior :: Subiectul următor 

Sunteti de acord cu aceasta masura?
Da
100%
 100%  [ 14 ]
Nu
0%
 0%  [ 0 ]
Nu ma intereseaza
0%
 0%  [ 0 ]
Voturi totale : 14


Sa scriem corect!
MesajTrimis: Mar, 07 Noi 2006, 10:43 am Go top: Sa scriem corect! Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Pentru o citire mai usora a mesajelor de pe forum ne propunem sa facem un mic experiment.

Vom inlocui unele cuvinte folosite in forme "populare" (exemplu 'daca' scris cu 'k' ) cu forma lor adevarata (cea pe care noi o recomndam in regulamentul forumului) prin acelasi procedeu prin care se cenzureaza cuvintele.

In functie de cum evolueza lucrurile vom decide daca va ramane sau nu.
Singurul dezavantaj este acela ca uneori se pot "corecta" si cuvinte scrise corect, dar asta ramane de vazut.


Sunteti invitati sa votati in legatura cu aceasta decizie si daca doriti puteti sa propuneti cuvinente pentru "corectare". Evident daca apar cuvinte scrise "ciudat" dupa corectare va rugam de asemenea sa ne sesizati.

Pana acum lista "corectarilor" cuprinde:

* 'daca' - in loc de "d a k"

* ', ' - un spatiu totdeauna dupa virgula (cele care au deja spatiu dupa vor avea doua, dar se poate remedia desi este aproae insesizabil)

* ':' - acelasi lucru ca mai sus

* '(' si ')' - spatiu dupa si inainte de paranteza


PS: Nu putem sa corectam chiar totul, cel mai bine e sa incercati sa nu va abateti de la regulile ortografice. Cu totii gresim, dar sa nu facem din asta un obicei!


Ultima modificare efectuată de către Luxian la Mie, 08 Noi 2006, 3:22 pm, modificat de 1 dată în total

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 07 Noi 2006, 10:02 pm Go top: Sa scriem corect! Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




hmmm(ooops, Ops ,sper ca nu incalc noile reguli...)pentru mine va fi destul de greu sa ma incadrez la "noile norme",deoarece atunci cand scriu nu ma gandesc decat sa fie clar ceea ce vreau sa zic,sa exprim...dar daca(ooops Ops ,daca)voi vreti,eu nu am nimic impotriva.Voi incerca sa scriu corect Very Happy kiss

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 07 Noi 2006, 10:15 pm Go top: Sa scriem corect! Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




raluk a scris:
sper ca nu incalc noile reguli...


Nu sunt noi. Sunt stabilite de la inceput. Doar ca au fost tolerate abaterile "marunte", doar ca deja fenomenul a luat amploare.

raluk a scris:
pentru mine va fi destul de greu sa ma incadrez la "noile norme",deoarece atunci cand scriu nu ma gandesc decat sa fie clar ceea ce vreau sa zic,  sa exprim...


Nu stiu de ce poate fi asa greu e suficient sa apesi pe butonul de "Previzualizeaza" inainte de a da trimite. Pe majoritatea forumurilor functia de edit a fost deaztivata, dar cand o sa am timp o sa las useri sa-si poate modifica ulterior posturile.


raluk a scris:
Voi incerca sa scriu corect Very Happy

Bafta!

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 07 Noi 2006, 10:51 pm Go top: Sa scriem corect! Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




aaa, eu intelesesm ca noi scriem cum vrem, doar ca voi avti ceva, un program care sa le modifice, asa cum exista pe site ul lui pruteanu... acolo sh e transormat in s... deci astea sunt regului pt noi, utilizatorii... hmmm... nu stiu ce sa zic!!! sincer metoda mi se pare detul de greu de aplicat, mai ales de catre sms-isti Very Happy

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 07 Noi 2006, 11:19 pm Go top: Sa scriem corect! Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




hmmm...interesting

_________________
" Pentru dragostea unui trandafir gradinarul e sclavul a mii de spini... "
"Cantareste o picatura de ploaie, prinde in palma o adiere de vant , tine in brate un fulger , saruta o raza de soare..."

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 07 Noi 2006, 11:33 pm Go top: Sa scriem corect! Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Rostopasca a scris:
eu intelesesm ca noi scriem cum vrem, doar ca voi avti ceva, un program care sa le modifice, asa cum exista pe site ul lui pruteanu... acolo sh e transormat in s... deci astea sunt regului pt noi, utilizatorii... hmmm... nu stiu ce sa zic!!! sincer metoda mi se pare detul de greu de aplicat, mai ales de catre sms-isti Very Happy


Avem si ceea ce zici tu (incearca sa scrii intr-un mesaj 'd a k' -fara spatiu- si apasa previzaulizare), dar e mai greu de pus in practica pentru toate cazurile, de exmplu daca schimb 'sh' cu 's' atunci ce sa intampla cand incerci sa scrii un cuvant in engleza, de exemplu 'shania twain' va fi afisat ca 'sania twain', recunoasc ca poate fi haios, dar nu stiu cat de usor va fi de inteles ce vrei tu sa zici nu stiu

Metoda nu e grea: in loc sa trimiti mesajul direct apesi pe "Previzualizare" si corectezi ( ce ai vrut tu sa zici e deja scris acolo, nu trebuie decat verifcate eventualele greseli de scriere) si dupa ce il verifici apesi "Trimite". Sincer nu mi se pare deloc greu, doar "pierzi" 30 de sec. in plus.


Nu cerem perfectiune, cerem doar putina atentie. Greseli vor mai exista, dar sa speram ca mai putine.

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 08 Noi 2006, 12:41 am Go top: Sa scriem corect! Răspunde cu citat (quote)
Doda
Gold Member
Gold Member
Data înscrierii: 14/Iun/2006
Mesaje: 439
Locație: Timisoara




mie mi se pare ok treaba asta... nu cred ca imi va fi foarte greu sa ma obisnuiesc avand in vedere faptul ca nu sunt mare adepta a limbajului IM si mai ales ca eu de obicei previzualizez mesajele in vederea corectarii inainte de trimitere Razz . Ce-i drept pana acum faceam lucrul asta pentu ca mai obisnuiesc sa mananc unele litere dar de acum inainte am sa incerc sa am in vedere si micile scapari in privinta "prescurtarilor"... Wink

_________________
I don't know whether I'm alive and dreaming or dead and remembering.
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 08 Noi 2006, 8:41 am Go top: Sa scriem corect! Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006
Mesaje: 799
Locație: Timisoara




Eu una pana cum nu am stiut de chestia asta cu previzualizare Very Happy .Voi scrie corect,dar nu cred ca voi avea nevoie de ea,sa speram
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 17 Noi 2006, 12:40 am Go top: Sa scriem corect! Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




eu tot timpul am scris cu prescurtari...chiar daca in regulament scria altceva Very Happy iar de cand e topicul asta ma verific tot timpul...cred ca ati observat he he he

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Vin, 17 Noi 2006, 1:09 am Go top: Sa scriem corect! Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Ade a scris:
eu tot timpul am scris cu prescurtari...chiar daca in regulament scria altceva Very Happy iar de cand e topicul asta ma verific tot timpul...cred ca ati observat he he he



Bravo Ade! Aplauze

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

Sa scriem corect!
 Pagina de start a forumului Club Z » News, Tips & Tricks
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect  

Forum index | Club Z - Portal | Luxian's Blog | Sitemap

  Powered by phpBB © 2001-2006 Modified : Club Z  
Anvelope vara iarna Timisoara | Jante Timisoara