Pagina de start a forumului Club Z
Pagina de start a forumului Club Z Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare

Forum Index | GMC Club Z - Portal | Chat Online | Parteneri | News | Top 3 Forum | Echipa GMC Club Z | Forum info


Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Subiectul anterior :: Subiectul următor 
An Inconvenient Truth - Global Warming
MesajTrimis: Dum, 15 Apr 2007, 3:53 pm Go top: An Inconvenient Truth - Global Warming Răspunde cu citat (quote)
YuLee
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 357
Locație: Timisoara




"An Inconvenient Truth" - un documentar in care Al Gore prezinta problema incalzirii globale, in ce directie evolueaza planeta noastra si ce putem face pentru a evita sfarsitul vietii pe Pamant, asa cum o stim in acest moment.
Un film care trebuie vazut!

Mergeti aici, pentru a afla mai multe despre aceasta problema si eventualele solutii pe care fiecare dintre noi trebuie sa incerce sa le puna in aplicare.

Ati fi dispusi sa va schimbati stilul de viata, intr-o oarecare masura, pentru a diminua emisiile de CO2?

_________________
Unde-i viitoru' de altãdatã!?

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 26 Apr 2007, 9:55 pm Go top: An Inconvenient Truth - Global Warming Răspunde cu citat (quote)
Naty`
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 16/Mai/2006
Mesaje: 779
Locație: Timisoara




parerea mea e k incalzirea globala e o problema mult prea delicata. e ceva de genu "vreau sa schimb lumea"...de fapt chiar asta e. ma gandesc k daca e sa se faca ceva in privinta asta, atunci trebuie facut la nivel foarte mare, la nivel global (logic), dar nu stiu cati ar prinde aceste schimbari...
Poate ca in tarile civilizate mai merge, faci oamenii sa judece....dar sunt totusi tari in care habar nu au ce e incalzirea globala si nu se stie nici pericolul pe care il ascunde ea. Pe de alta parte, in super multe orase mari exista factori care afecteaza incalzirea globala, dar totusi au o contributie mai mare la economia respectiva... (deci nu se face nimic).
ca sa raspund si la intrebare...da, as fi dispusa sa imi schimb stilul de viata pentru a diminua emisiile de CO2, dar numai in masura in care toti ar face asta...
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Joi, 26 Apr 2007, 10:04 pm Go top: An Inconvenient Truth - Global Warming Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Naty` a scris:
parerea mea e k incalzirea globala e o problema mult prea delicata. e ceva de genu "vreau sa schimb lumea"...de fapt chiar asta e. ma gandesc k daca e sa se faca ceva in privinta asta, atunci trebuie facut la nivel foarte mare, la nivel global (logic), dar nu stiu cati ar prinde aceste schimbari...

Pai asta e si ideea. Cei care inteleg problema sa inceapa sa aplice solutiile, in acest fel vor avea si ceilalti un exemplu, si chiar daca nu vor intelege in deplinatate, poate le vor aplica si ei. Insa problema reala este de natura financiara din punctul meu de vedere, si dezavantajati sunt cei care aplica metodele, si de aceea oamenii prefera sa faca pe prostii in continuare.

Naty` a scris:

Poate ca in tarile civilizate mai merge, faci oamenii sa judece....dar sunt totusi tari in care habar nu au ce e incalzirea globala si nu se stie nici pericolul pe care il ascunde ea. Pe de alta parte, in super multe orase mari exista factori care afecteaza incalzirea globala, dar totusi au o contributie mai mare la economia respectiva... (deci nu se face nimic).

Asta se incearca sa se rezolve, dar unii iubesc banii mai mult decat orice. Insa se poate modifica.

Naty` a scris:
ca sa raspund si la intrebare...da, as fi dispusa sa imi schimb stilul de viata pentru a diminua emisiile de CO2, dar numai in masura in care toti ar face asta...


E cam greu sa aliniezi la start 6 miliarde de oameni si sa faci in asa fel incat sa nu fure nimeni startul. E f. important sa incepem, nu conteaza ca nu incepem toti odata. La noi in Romania ai insa posibilitati f. limitate.

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mie, 09 Mai 2007, 9:52 pm Go top: An Inconvenient Truth - Global Warming Răspunde cu citat (quote)
Naty`
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 16/Mai/2006
Mesaje: 779
Locație: Timisoara




...hai sa emigram...
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 03 Mar 2008, 5:03 pm Go top: An Inconvenient Truth - Global Warming Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




la noi in romania este bataie de joc.. dar o bataie de joc si mai mare este in tarile bogate. Au ajuns sa sufere milioane de oameni de foame, oameni care nu au contribuit cu absolut nimic la incalzirea globala (ma refer la populatiile africane, unde desertul se extinde intr-un ritm ametitor) pentru niste nenorociti, pentru cei care au poluat pana nu au mai vazut cu ochii si acum stau si se intreaba si "cauta solutii". Eu nu cred ca nu avem posibilitatea sa cream in serie masini total nonpoluante pe baza de hidrogen, sa ne reorientam catre alte mijloace de producere a energiei si implicit a obiectelor pe care le folosim zilnic.. Nu se poate asa ceva, este incredibil, trebuie sa fii tampit sa nu realizezi asta..Numai ca interesele financiare in ce priveste petrolul, gazele naturale, carbunii sunt prea mari.. mult prea mari. Niste nemernici au niste interese prea mari.. Niste nemernici care nu se gandesc la copiii lor.. Nu e exagerat, am vazut un documentar in care se arata ca in ritmul asta, in 70 de ani se topeste complet calota glaciara.. Deci oamenii astia efectiv nu se gandesc la copiii si nepotii lor.. Cum sa le ceri sa se gandeasca la mediul inconjurator si la ceilalti oameni??

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 29 Mai 2012, 6:24 pm Go top: An Inconvenient Truth - Global Warming Răspunde cu citat (quote)
rodicapop
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 22/Mai/2012
Mesaje: 49




Incalzirea globala este un fenomen care ne va afecta pe toti.
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Dum, 05 Aug 2012, 5:24 pm Go top: An Inconvenient Truth - Global Warming Răspunde cu citat (quote)
andreimanea
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 05/Aug/2012
Mesaje: 6




Deja se vede. Aceasta vara este cea mai calduroasa din ultimii 50 de ani.
Vezi profilul utilizatorului

An Inconvenient Truth - Global Warming
 Pagina de start a forumului Club Z » Discutii
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect  

Forum index | Club Z - Portal | Luxian's Blog | Sitemap

  Powered by phpBB © 2001-2006 Modified : Club Z  
Anvelope vara iarna Timisoara | Jante Timisoara