Pagina de start a forumului Club Z
Pagina de start a forumului Club Z Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare

Forum Index | GMC Club Z - Portal | Chat Online | Parteneri | News | Top 3 Forum | Echipa GMC Club Z | Forum info


Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Subiectul anterior :: Subiectul următor 
BTS | BOLI CU TRANSMITERE SEXUALA
MesajTrimis: Lun, 22 Mai 2006, 12:20 am Go top: BTS | BOLI CU TRANSMITERE SEXUALA Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




BTS este un termen generic aplicat pentru o serie de boli infectioase care se transmit, in special, pe calea sexului vaginal, anal si oral. Efectele lor nu se reduc doar la organele reproductive si ele nu implica neaparat acctivitatea sexuala. In marea majoritate a cazurilor agentii patogeni patrund in organism prin membranele mucoase - suprafetele umede si calde ale vaginului, uretrei, anusului si cavitatii bucale. Totusi, în unele cazuri contactul cu pielea infectata poate fi suficient pentru achizitionarea infectiei. în plus, orice taietura sau leziune faciliteaza patrunderea în circuitul sangvin a agentilor patogeni.
Majoritatea BTS cauzate de bacterii, protozoare sau alte organisme mici pot fi tratate, de regula, cu antibiotice.
Printre BTS exista doua infectii bacteriene cunoscute înca din antichitate - sifilis si gonoreea. O a treia, chlamidia, capata o raspândire alarmanta în zilele noastre. Toate trei pot fi tratate cu antibiotice, dar pot conduce la complicatii grave daca nu sunt tratate, la timp.
Infectiile virale, desi pot fi tratate, ramân incurabile. Acestea includ herpesul, papilomavirusul uman care cauzeaza negi si virusul imunodeficitar uman (HIV), care produce SIDA. Tratamentul poate doar elimina simptomele si înceta progresarea acestor boli.
Hepatita este singura BTS pentru care exista vaccin.
Alte BTS raspândite includ trihomonaza, cauzata de protozoa si tratabila cu simple antibiotice orale, scabia care consta din organisme minuscule ce infesteaza pielea sau parul pubian si poate fi tratata cu creme sau lotiuni aplicate local.
Vaginitele bacteriale pot fi (dar nu neaparat) urmare a contactului sexual, caci modificarile în flora vagi-nala (organisme care în mod normal abiteaza în vaginul sanatos) se pot prodece si fara contact sexual. Exista peste 24 de boli cu transmitere sexuala, noi le vom discuta pe cele mai importante dintre ele.


http://www.romedic.ro/boli/BTS/bts.htm

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 22 Mai 2006, 12:21 am Go top: BTS | BOLI CU TRANSMITERE SEXUALA Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Mesaje: 1245
Locație: Bucuresti




ce este viatza?
cea mai raspandita boala transmisa pe cale sexuala.

_________________
Don't worry...be happy.....life's gooooooooood:D
"Infrant nu esti atunci cand sangeri...nici cand ochii-n lacrimi ti-s...adevaratele infrangeri...sunt renuntarile la vis..."
"nu vezi pragul de jos pana nu dai cu capul ce del de sus..."
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 22 Mai 2006, 8:04 am Go top: BTS | BOLI CU TRANSMITERE SEXUALA Răspunde cu citat (quote)
YuLee
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 357
Locație: Timisoara




Ade a scris:
ce este viatza?
cea mai raspandita boala transmisa pe cale sexuala.


:? Cred ca sunt bolnav... :?

_________________
Unde-i viitoru' de altãdatã!?

Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 22 Mai 2006, 5:33 pm Go top: BTS | BOLI CU TRANSMITERE SEXUALA Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




ca sa ma bag si eu ca musca-n stiti voi ce calului, nu le mai zice bts (boli cu transmitere sexuala) ci its (infectii cu transmitere sexuala) Wink

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 22 Mai 2006, 6:23 pm Go top: BTS | BOLI CU TRANSMITERE SEXUALA Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Rostopasca a scris:
ca sa ma bag si eu ca musca-n stiti voi ce calului, nu le mai zice bts (boli cu transmitere sexuala) ci its (infectii cu transmitere sexuala) Wink



Nu vreau sa fiu rau Very Happy , dar uite ce am gasit in dex: INFÉCŢIE, infecţii,= 1. Proces rezultat din pătrunderea şi dezvoltarea în organism a unor agenţi patogeni (paraziţi, microbi sau viruşi) şi din reacţia ţesuturilor la acest atac, manifestată prin inflamaţii, supuraţii, cangrene. 2. Miros urât, duhoare, putoare, miasmă. ♦ Fig. Contagiune morală. .

Eu sunt de acord ca ar trebui sa le zicem tot boli.

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 22 Mai 2006, 8:01 pm Go top: BTS | BOLI CU TRANSMITERE SEXUALA Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




Luxian a scris:
Rostopasca a scris:
ca sa ma bag si eu ca musca-n stiti voi ce calului, nu le mai zice bts (boli cu transmitere sexuala) ci its (infectii cu transmitere sexuala) Wink



Nu vreau sa fiu rau Very Happy , dar uite ce am gasit in dex: INFÉCŢIE, infecţii,= 1. Proces rezultat din pătrunderea şi dezvoltarea în organism a unor agenţi patogeni (paraziţi, microbi sau viruşi) şi din reacţia ţesuturilor la acest atac, manifestată prin inflamaţii, supuraţii, cangrene. 2. Miros urât, duhoare, putoare, miasmă. ♦ Fig. Contagiune morală. .

Eu sunt de acord ca ar trebui sa le zicem tot boli.

nu esti rau cu nimic, chestia asta cu its nu am inventat-o eu, doar ca asa se zice acum.. la campaniile prin licee se prefera aceasta denumire de its, iar nu cea de bts-uri Razz
in plus, tu trebuia sa extragi din dictionar si definitia de la boli, ca sa vedem care ar fi diferenta! mie termenul de infectie mi se pare potrivit

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 22 Mai 2006, 8:46 pm Go top: BTS | BOLI CU TRANSMITERE SEXUALA Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Mesaje: 1529
Locație: Timisoara




Eu doar am incercat sa-mi sustin punctul de vedere si sa aduc si argumente. In fine... nu conteaza cum le zice, important e sa stim noi la ce ne referim si mai ales de ce sa ne ferim Very Happy

_________________


Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Lun, 22 Mai 2006, 9:25 pm Go top: BTS | BOLI CU TRANSMITERE SEXUALA Răspunde cu citat (quote)
Dita
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 21/Mai/2006
Mesaje: 1008
Locație: B...




Luxian a scris:
Eu doar am incercat sa-mi sustin punctul de vedere si sa aduc si argumente. In fine... nu conteaza cum le zice, important e sa stim noi la ce ne referim si mai ales de ce sa ne ferim Very Happy
Mr. Green ihi, ai dreptate!!! Smile

_________________
:-D.evil
help a little girl Very Happy
Vezi profilul utilizatorului

BTS | BOLI CU TRANSMITERE SEXUALA
 Pagina de start a forumului Club Z » Love Zone
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 1  

  
  
 Crează un subiect nou  Răspunde la subiect  

Forum index | Club Z - Portal | Luxian's Blog | Sitemap

  Powered by phpBB © 2001-2006 Modified : Club Z  
Anvelope vara iarna Timisoara | Jante Timisoara