Pagina de start a forumului Club Z
Pagina de start a forumului Club Z Autentificare Înregistrare FAQ Membri Căutare

Forum Index | GMC Club Z - Portal | Chat Online | Parteneri | News | Top 3 Forum | Echipa GMC Club Z | Forum info

Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Subiectul anterior :: Subiectul următor 
Sfaturi pentru un somn mai bun
MesajTrimis: Dum, 02 Sep 2007, 11:47 pm Go top: Sfaturi pentru un somn mai bun Răspunde cu citat (quote)
Luxian
'
'
Data înscrierii: 11/Mai/2006
Locație: Timisoara

Un somn liniștit ne încarcă bateriile pentru a doua zi. Atunci când nu ne putem odihni în timpul nopții, câteva modificări în stilul de viață pot rezolva această problemă.

Un adult sănătos trebuie să doarmă între șase și opt ore pe noapte, copiii având nevoie de mai mult somn.

Insomnia este o tulburare caracterizată prin imposibilitatea de a adormi sau prin trezirea la una-două ore de la culcare. Alte persoane se pot trezi la trei-cinci ore de la culcare sau dimineața devreme. În unele cazuri, deși somnul are o durată normală, dimineața apare senzația de oboseală.

Sugestii pentru un somn liniștit:

Citat:
-Nu faceți exerciții fizice seara deoarece riscați să adormiți mai greu din cauza stimulării creierului și a creșterii tensiunii arteriale.

true!!! asta am observat pe propria piele!!

Citat:
-Nu beți cafea înainte de culcare întrucât somnul va fi puternic afectat. De asemenea, dacă nu mâncați foarte multă ciocolată, dacă nu beți ceai sau nu consumați băuturi răcoritoare înainte de culcare, calitatea somnului va fi mai bună.

Citat:
-Nu mâncați înainte de culcare întrucât nivelul glucozei din sânge va crește. După câteva ore, acest nivel scade, putând duce la întreruperea somnului și la dificultatea de a adormi din nou.

Citat:
-Dormiți într-o cameră cât mai întunecată întrucât chiar și o iluminare foarte slabă vă poate întrerupe somnul.

Citat:
-Urinați înainte de culcare pentru că senzația de micțiune vă poate întrerupe somnul.

Citat:
-Dacă mergeți la baie noaptea, nu aprindeți lumina. Oricât de ciudat ar părea acest sfat, este util deoarece producția de melatonină (o substanță naturală care are efect direct asupra somnului) este întreruptă în momentul în care este aprinsă lumina.

asta e chiar amuzanta! dar cred ca e pe bune, oricum, eu nu obisnuiesc sa aprind lumina ; ))

Citat:
-Nu folosiți computerul sau televizorul înainte de a adormi.

no comment! Mr. Green

Citat:
-Păstrați-vă picioarele calde. Picioarele se răcesc în timpul somnului din cauza scăderii circulației, fiind recomandabil să purtați șosete pentru a preîntâmpina apariția senzaței de frig.

Citat:
-Nu beți alcool înainte de culcare deoarece există riscul de trezire după doar câteva ore.

Asta nu o cred, dupa mine cantitatea e cea care conteaza cand e vb de calitatea somnului. Si daca e in cantitatea potriva chiar ajuta la imbunatatirea lui Mr. Green

Citat:
-Folosiți patul doar pentru sex și pentru somn. Nu munciți din pat, nu citiți, nu vă uitați la TV, nu dați telefon din pat.

asta e adevarata, dar nu prea reusesc sa o pun in practica

Citat:
-Nu dormiți mult în timpul zilei. Dacă vă simțiți obosiți pe parcursul zilei, nu dormiți mai mult de 30 de minute. Dacă aveți ocazia, mai bine plimbați-vă 15 minute.

Citat:
-Nu vă culcați cu stomacul gol. Dar nici nu mâncați mult, după cum ați putut citi mai sus, nivelul glucozei crescând în acest caz. Cel mai bine este să beți o cană cu lapte sau să mâncați o banană.

Citat:
-Dormiți într-un pat confortabil și folosiți o pernă potrivită. Dacă nu dormiți singur, asigurați-vă că este destul loc pentru amândoi. Stabiliți limite în ceea ce privește dormitul copiilor sau al animalelor de casă cu dumneavoastră în pat.

Citat:
-Expuneți-vă luminii soarelui imediat după trezire întrucât aceasta vă reglează ceasul biologic.

Autor / sursa: Ovidiu CĂLUGĂRU @ Gazeta de Sud

Subliminal message: support open source!
Vezi profilul utilizatorului

MesajTrimis: Mar, 29 Ian 2008, 5:11 pm Go top: Sfaturi pentru un somn mai bun Răspunde cu citat (quote)
raluk
Platinium Member
Platinium Member
Data înscrierii: 29/Mai/2006

Citat:
-Păstrați-vă picioarele calde. Picioarele se răcesc în timpul somnului din cauza scăderii circulației, fiind recomandabil să purtați șosete pentru a preîntâmpina apariția senzaței de frig.

Mr. Green Total de acord...de cate ori m-am trezit eu din cauza asta...ca ma lua cu friguri peste noapte si...bye-bye sforaiala;))

MesajTrimis: Mar, 29 Ian 2008, 7:14 pm Go top: Sfaturi pentru un somn mai bun Răspunde cu citat (quote)
Ade
Elite Member
Elite Member
Data înscrierii: 17/Mai/2006
Locație: Bucuresti

Citat:
O baie fierbinte inainte de somn va va ajuta sa adormiti si sa dormiti mai bine, pentru ca relaxeaza muschii incordati.

Luxian a scris:
-Expuneți-vă luminii soarelui imediat după trezire întrucât aceasta vă reglează ceasul biologic.

this is true

MesajTrimis: Mie, 30 Ian 2008, 10:21 pm Go top: Sfaturi pentru un somn mai bun Răspunde cu citat (quote)
Doda
Gold Member
Gold Member
Data înscrierii: 14/Iun/2006

si ma mai mir de ce sunt insomniaca Sad ... nu respect aproape nici una din regulile (sau sfaturile) de mai sus. Confused

MesajTrimis: Dum, 09 Mar 2008, 8:23 pm Go top: Sfaturi pentru un somn mai bun Răspunde cu citat (quote)
SGH
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 05/Mar/2008

Nici eu...Se pare deci ca trebuie sa luam masuri:)

MesajTrimis: Lun, 28 Mai 2012, 1:42 pm Go top: Sfaturi pentru un somn mai bun Răspunde cu citat (quote)
rodicapop
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 22/Mai/2012

Nici eu nu respect nici macar jumatate din acele reguli, insa somnul meu tine intre 6 si 8 ore. Acum depinde si de fiecare organism in parte.

MesajTrimis: Mie, 15 Aug 2012, 7:54 am Go top: Sfaturi pentru un somn mai bun Răspunde cu citat (quote)
Sabina
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 15/Aug/2012

daca sunt obosita pot sa alerg km si sa beau tone de cafea ca dorm pana dimineata de nu ma mai trezesc...depinde de fiecare organism cum reactioneaza

MesajTrimis: Sâm, 25 Aug 2012, 2:24 pm Go top: Sfaturi pentru un somn mai bun Răspunde cu citat (quote)
Antonia
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 25/Aug/2012

sincer pe caldura asta nu da roade nimic Sad

MesajTrimis: Vin, 28 Sep 2012, 1:35 pm Go top: Sfaturi pentru un somn mai bun Răspunde cu citat (quote)
plump1
Active Member
Active Member
Data înscrierii: 20/Sep/2012
Locație: bucuresti

beti ceai seara si dormiti blana!

Sfaturi pentru un somn mai bun
 Pagina de start a forumului Club Z » Discutii
Ora este GMT + 2 ore  
Pagina 1 din 1  

Crează un subiect nou  Răspunde la subiect  

Forum index | Club Z - Portal | Luxian's Blog | Sitemap